Na kanadských dolarech je zobrazený jiný typ javorového listu, než je na

Na kanadských dolarech je zobrazený jiný typ javorového listu, než je na státním znaku. | foto: Reuters

Bezcelní obchod EU s Kanadou se hroutí. Odpověď zní „ne“, říká Belgie

  • 47
Belgický premiér Charles Michel oznámil předsedovi unijních summitů Donaldu Tuskovi, že jeho země nyní nemůže podepsat unijní obchodní smlouvu CETA s Kanadou. Michel to podle belgických médií uvedl po jednání s představiteli regionálních vlád.

Trvá tedy odmítavý postoj valonského parlamentu k dokumentu. Evropská unie dala o víkendu Belgii čas do pondělního večera, aby věc vyřešila.

„Žádali po nás, abychom dnes dali jasnou odpověď. Jasná odpověď zní v této chvíli ‚ne‘,“ citovala Michela agentura AFP. Kromě Valonska mají vůči CETA své výhrady také dva další belgické regiony.

Co je CETA?

CETA (Comprehensive Economic and Trade Agreement, též Komplexní hospodářská a obchodní dohoda) je navrhovanou dohodou mezi Kanadou a zeměmi Evropské unie, upravující podmínky volného obchodu a dodržování autorských práv.

Mimo jiné upravuje například podmínky pro uskutečňování obchodů, investic, výběrových a hospodářských soutěží, finančních služeb, obchodování přes internet a usnadňuje vzájemné akceptování odborných kvalifikací.

Zdroj: Wikipedia

Čtvrteční summit Evropské unie a Kanady, kde by měla být podepsána CETA, je ale podle Tuska stále možný. Uvedl to na Twitteru s tím, že tento názor sdílí společně s kanadským premiérem Justinem Trudeauem. Společně podle Tuska také vyzývají všechny strany, aby nalezly řešení situace.

„Bylo učiněno absolutní maximum pro to, aby se všechny obavy valonských poslanců rozptýlily a byla velká snaha s nimi přímo komunikovat,“ řekl agenturám ČTK a TASR místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič. Připomněl, že s regionální valonskou samosprávou vyjednávali zástupci komise, ústřední belgické vlády i kanadská ministryně obchodu Chrystia Freelandová. Ta v pátek po krachu svých rozhovorů prohlásila, že podle jejího názoru EU není v situaci, kdy by dohodu mohla uzavřít.

O víkendu proto dostala Belgie čas, aby věc vyřešila a vyjasnilo se, zda bude možné ve čtvrtek schůzku s Trudeauem v Bruselu zorganizovat.

Text CETA není možné změnit, snahy vyjednávačů se dosud soustředily na řešení valonských obav z dohody v právně závazné doprovodné deklaraci. „V této chvíli máme pocit, že je důležité, aby s řešením přišli naši belgičtí partneři,“ prohlásil před novináři mluvčí komise Margaritis Schinas.

Schinas také nepřímo potvrdil názor informovaných zdrojů ČTK, podle kterých ani poté, co se případně čtvrteční summit s Kanadou neuskuteční, nebude uzavření CETA definitivně nemožné. Komise podle Schinase nyní vyzývá k trpělivosti. Informovaní činitelé přitom míní, že Belgie bude schopna nynější pat, daný do značné míry vnitřní belgickou politikou, vyřešit v několika týdnech a po odkladech by tak smlouva mohla být podepsána v listopadu či počátkem prosince.