Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Reportáž skončila 14. 7. 2015 22:52

Evropa jedná o budoucnosti Řecka

Lídři eurozóny a Řecka našli po dlouhém jednání dohodu. Řecko čeká další utahování opasků, na oplátku může ze zahraničí čekat další pomoc přes 80 miliard eur.

19:39
Řecké ministerstvo financí potvrdilo, že banky zůstanou zavřené až do 15. července.
19:26
Nizozemský ministr financí Jeroen Dijsselbloem byl znovuzvolen prezidentem euroskupiny ministrů financí. Jeho jediným vyzyvatelem byl španělský ministr pro ekonomii Luis de Guindos. Dijsselbloem po svém znovuzvolení řekl novinářům, že jednání o další finanční výpomoci Řecku zaberou čtyři týdny.
13.července 2015 v 19:59, příspěvek archivován: 13.července 2015 v 20:58

Iedereen veel dank voor de enthousiaste reacties op herverkiezing. Ik verheug me op tweede termijn pic.twitter.com/XGdMlNoYkf

19:25
"Jednota eurozóny se opět utvrdila, dosáhli jsem dohody, k tomu je třeba si poblahopřát," řekl na tiskové konferenci, která následovala po jednání euroskupiny, komisař pro ekonomické záležitosti Pierre Moscovici.
19:24
Akciové trhy ve Spojených státech zahájily týden výrazným růstem, k němuž přispěla i dohoda o řešení řecké dluhové krize.
17:51
Pozitivní reakce na řecké zprávy byla hodně znát na tamních dluhopisech, jejichž výnosy se sesunuly dál dolů. Oproti minulému týdnu to ale nebyl tak strmý pokles, podotkl analytik Patria Tomáš Vlk. Dluhopisy jinde na periferii během dne zaznamenaly střídavé úspěchy, ale nakonec výnosy mírně klesly i zde. Německé výnosy zprvu rostly s tím, jak poptávka po riziku snižovala zájem o bezpečná aktiva. Před koncem dne jsou však i tyto výnosy níž než v pátek a jejich vývoj tak kontrastuje s mírně rostoucími výnosy americkými.
17:43
Mezinárodní měnový fond je prý připravený spolupracovat s Aténami a evropskými věřiteli na řešení řecké dluhové krize.
16:56
Řecká levice v Aténách protestuje proti dohodě
13.července 2015 v 15:29, příspěvek archivován: 13.července 2015 v 16:54

Greek leftists to protest bailout deal in Athens http://t.co/6v0LJj32WA pic.twitter.com/XvOk2s9pCc

16:32
„Je neštěstí kolik peněz, důvěry a úspěchů bylo během posledních pár měsíců promarněno,“ napsal na svůj Twitter slovenský ministr financí Peter Kažimír.
13.července 2015 v 18:21, příspěvek archivován: 13.července 2015 v 19:20

It 's unfortunate how much money, trust and achievements was wasted over past few months #Greece #eurozone

15:10
Podle nejmenovaného řeckého bankéře by se banky v zemi mohly otevřít ve čtvrtek. Ministr financí Řecka už předtím řekl, že doba otevření se oddálí, termín ale nespecifikoval. Bankovní prázdniny se protahují už poněkolikáté, zavřené jsou zatím 14 dní.
14:36
Podle Slovenského premiéra Roberta Fica ještě není vyhráno. "Ty úkoly jsou tak závažné, že budu považovat za malý zázrak, když Řecko k jejich splnění v krátkém čase přistoupí," řekl podle listu Sme. Jeho britský protějšek David Cameron uvedl, že uvedení podmínek ujednání do praxe bude nesnadným úkolem.
13:46
Řecké banky zůstanou prozatím ještě uzavřené. Podle Reuters to uvedl nejmenovaný činitel řeckého ministerstva financí. Odmítl říci, kdy se otevřou.
13:33
Utahování opasků zahrnuje například:
-ambiciózní penzijní reformu a zavést do října 2015
-doložku nulového deficitu důchodového systému
-přijmout ambicióznější reformy trhů zboží, včetně změn regulace prodejní doby, vlastnictví lékáren, mlékáren a pekáren
-otevřít ekonomicky důležité uzavřené profese, například trajektovou přepravu
-v energetickém sektoru pokročit v privatizaci provozovatele elektroenergetické přenosové soustavy (ADMIE)
-na trzích práce provést hlubokou modernizaci pravidel pro kolektivní vyjednávání, stávky a kolektivní propouštění
-učinit nezbytné kroky k posílení finančního sektoru, včetně řešení nesplácených bankovních úvěrů a posílení správy bank a fondu pro jejich rekapitalizaci, zejména s ohledem na vyloučení možnosti politického vměšování do personálního obsazení
-modernizovat a posílit řeckou státní správu, včetně její depolitizace. První návrhy by měly Atény dodat do 20. července. Řecká vláda se zavazuje dál snížit náklady státní správy.
-plně normalizovat spolupráci s věřitelskými institucemi. Vláda s nimi musí s dostatečným předstihem konzultovat a nechat si od nich schvalovat všechny návrhy zákonů v relevantních oblastech.
-řecká vláda prověří nové zákony s ohledem na to, zda neodporují dohodě s eurozónou z 20. února a nejsou zneplatněním přijatých závazků.
13:26
Řecká vláda hraje o čas.

Do 15. července musí přijmout například reformu DPH, první kroky k reformě penzí, zajištění plné právní nezávislosti statistického úřadu ELSTAT, zavedení poloautomatických výdajových škrtů v případě odchýlení se od cílů stanovených pro primární rozpočtové přebytky

Do 22. července musí přijmout například reformu soudních postupů v civilních řízeních, rámec EU pro ozdravné postupy a řešení krizí úvěrových institucí.

Po potvrzení řeckým parlamentem bude možné věřitelské instituce pověřit vyjednáváním o předběžné dohodě.
12:47
Řekové přijímají úspory rozporuplně. Někteří s úlevou, jiní s viditelným rozčilením. Hněv je namířen zejména proti Německu. Objevují se i komentáře, které připomínají německou okupaci Řecka za druhé světové války. Německá kancléřka už na jednání v Bruselu čelila dotazu, zda se podmínky dohody nepodobají Versailleské smlouvě z roku 1919, která měla na Německo katastrofální dopady.
11:44
Ohlasy ze světa

Podle německé kancléřky Angely Merkelové by měli Řekové přijmout řadu reforem už tuto středu. Týkají se například změn v dani z přidané hodnoty, změn penzijního systému, způsobu řízení řeckého statistického úřadu či prosazení pravidel takzvaného fiskálního kompaktu a zlepšení práce bank. Následně by se dohodou zabývaly další země eurozóny. Až pak se formálně sejde euroskupina a vedení fondu ESM, které rozhodnou o formálním zahájení rozhovorů s Aténami. Ještě dříve ale Řecko potřebuje finance pro své banky. Pomoci by v této věci mohla, kromě dalších variant, také krátkodobá půjčka ze staršího evropského nástroje známého jako EFSF. Krátkodobé financování bude odpoledne řešit euroskupina.

  • Německá kancléřka Angela Merkelová.

    Německá kancléřka Angela Merkelová. / Autor: AP

11:28
Turisté, kteří budou ošetřeni v Řecku, by neměli zaplatit víc než je výše spoluúčasti, jakou platí místní obyvatelé. "Podmínkou ale je, že k ošetření došlo ve smluvním zdravotnickém zařízení, které je napojeno na místní pojišťovenský systém," radí mluvčí VZP Oldřich Tichý. Řecký lékař náklady přeúčtuje řeské zdravotní pojišťovně. Může se však stát, že řecký lékař bude požadovat celou úhradu péče. Klient po návratu do ČR může požádat o refundaci nákladů.
10:52
Šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem potvrdil, že krátkodobě by se záruky za pomoc Řecku mohly týkat všech zemí Evropské unie, tedy i České republiky. Za půjčky z EFSM ale ručí všechny státy evropské osmadvacítky v poměru, který odpovídá jejich příspěvku do evropského rozpočtu. Česko by tak ručilo za 1,13 procenta výše případné půjčky, půjčovat přímo nic nebude.

Konkrétními detaily, jak řešit krátkodobé řecké financování, se už dnes odpoledne má začít zabývat pravidelné jednání euroskupiny. Ministři financí celé EU se scházejí v úterý.
10:25
Alexis Tsipras dohodu prezentuje jako vítězství. "Dohoda je obtížná, ale odvrátili jsme snahu o přesun majetku do zahraničí. Odrazili jsme plán na udušení financí a kolaps bankovního systému," řekl premiér agentuře Reuters. "V této tuhé bitvě se nám podařilo vyhrát restrukturalizaci dluhu," dodal. Hovořil o prorůstovém balíčku v hodnotě 35 miliard eur.
10:09
Podle řeckého premiéra Tsiprase dohoda obsahuje růstový balíček v hodnotě 35 miliard eur, restrukturalizaci dluhu a zajistí stabilitu země, podmínky jsou ale tvrdé.
09:36
Před Euroskupinou, která se má opět sejít ve tři hodiny odpoledne, vyvstává otázka, jak dodat Řecku rychle finance. Jinými slovy: musí vymyslet, z jakých zdrojů obstarat překlenovací půjčku. Ta pokryje závazky Řecka do doby, než bude dohodnuta pomoc z programu ESM.