Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Reportáž skončila 14. 7. 2015 22:52

Evropa jedná o budoucnosti Řecka

Lídři eurozóny a Řecka našli po dlouhém jednání dohodu. Řecko čeká další utahování opasků, na oplátku může ze zahraničí čekat další pomoc přes 80 miliard eur.

20:51
BBC si všímá, že zatímco se v Bruselu jedná, někteří Řekové dávají na Twitteru najevo svou nespokojenost s tím, kam se řecká pozice ubírá. Vyzývají proto svého premiéra hashtagem #TsiprasleaveEUSummit, aby jednání opustil (potažmo podal demisi). Tweety označené tímto hashtagem najdete zde.
20:09
Americký ekonom Josef Stiglitz kritizuje aktuální německý postup vůči Řecku jako nedostatek solidarity. Nobelistovi se nelíbí, jak drsná opatření evropští věřitelé po Řecku požadují.
20:04
Mluvčí kyperské vlády Nikos Christodoulides natweetoval i zasedací pořádek nedělního summitu. Tsiprase u stolu dělí od Angely Merkelové hradba sestávající víceméně z podporovatelů Řecka. Z druhé strany má ale řecký premiér poměrně blízko k dalšímu hlasitému kritikovi - sedí tam totiž finský premiér Juha Sipilä.
19:52
Summit by měl každou chvíli opět začít. Co se dohodlo na uzavřené schůzce Merkelová - Hollande - Tusk - Tsipras není jasné.
19:32
Na veřejnosti už je celý čtyřstránkový draft návrhů sepsaný jako vyústění dvoudenní schůze euroskupiny. Obsahuje již dříve zmíněné podmínky privatizačního fondu, dohledu nad řeckými zákony i možnost „dočasného Grexitu“. Celý dokument je v duchu toho, o čem se dnes odpoledne zejména vedou jednání: „Euroskupina zdůrazňuje zásadní potřebu znovuvybudovat důvěru s řeckými zástupci, coby podmínku potenciální budoucí dohody na novém programu Evropského stabilizačního mechanismu.“ Celý dokument v angličtině si můžete přečíst zde.
19:27
Privátní schůzka. Vlevo Řekové a Donald Tusk, vpravo věřitelé v čele s Angelou Merkelovou a Francoisem Hollandem. Jak to asi dopadne?
19:00
A další „detail“ z draftu zaslaného ministry financí. Podle agentury AFP se už nemluví o 53 miliardách eur, ale o částce mezi 82 a 86 miliardami, coby třetím řeckém bailoutu.
18:31
Mezitím také pronikají na veřejnost úryvky z dokumentu, který jako jakýsi draft připravili ministři zemí eurozóny hlavám svých vlád. Podle serveru Euroobserver se v něm jednak zmiňuje v sobotu zpopularizovaný nápad na „dočasný Grexit“. Zároveň je v něm ale jako (opět německý) návrh zmíněn i speciální fond na řecká aktiva až do výše 50 miliard eur, která jsou určená k privatizaci. Tento fond by měl být spravován řeckými autoritami za dohledu evropských institucí.
18:26
V jednáních nastala přestávka. Během ní by se měl řecký premiér osobně sejít se zástupci dvou největších věřitelů - německou kancléřkou Merkelovou a francouzským prezidentem Hollandem - a předsedou Evropské komise Donaldem Tuskem.
17:28
Na začátku summitu vyzval k nalezení kompromisu, byť by nebyl čas na detaily, i předseda europarlamentu Martin Schulz. Grexit by podle něj byl prohrou pro všechny a většina v plénu, jemuž předsedá, si ho nepřeje. „V tento rozhodující moment pro unii, žádám vás všechny ve jménu Evropského parlamentu, abyste dali stranou frustraci a naštvání, možná i nedůvěru (...) a ukázali politickou vůli k nalezení řešení a poté ho rychle našli,“ pronesl směrem k premiérům, prezidentům a kancléřce.
16:59
Sdílnější ale byl při opouštění budovy jeho finský kolega Alexander Stubb. Popsal, že euroskupina došla k podobnému závěru, jaký už během jednání na základě sobotního návrhu prezentovala agentura Reuters. Aby Řecko dostalo další pomoc, mělo by podle euroskupiny klíčové navrhované úsporné zákony schválit ve vládě i v parlamentu už do středy 15. července. Až poté se má Evropský stabilizační mechanismus zabývat detaily pomoci, o kterou Řekové požádali. Ta by měla činit více než 53 miliard eur na tři roky.
16:48
Vyjádření šéfa euroskupiny Jeroen Dijsselbloema po dvoudenním jednání ministrů financí bylo stručné. „Dokončili jsme naši debatu. I když jsme jednali dlouho, některé velké otázky jsou stále otevřené. Předáváme je tedy šéfům vlád a je to teď na nich,“ řekl směrem k před chvílí započatému summitu hlav vlád a zemí eurozóny. Celé video s Dijsselbloemovýcm vyjádřením můžete shlédnout na webu euroskupiny.
16:00
Začalo jednání hlav států a vlád eurozóny a mezitím skončilo jednání ministrů financí. Předseda takzvané euroskupiny, nizozemský ministr Jeroen Dijsselbloem si připravuje poznámky, které bude prezentovat na summitu.
15:41
A podobně vidí dnešek i předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, který slíbil, že bude na nalezení řešení pracovat do poslední minuty.
15:40
Hned po ní připomněl rozložení pozic v současné eurozóně francouzský prezident Francois Hollande: „Uděláme cokoli, abychom dnes dosáhli dohody. Není to jen o Řecku, ale o Evropě,“ řekl. Zároveň se vyjádřil k sobotnímu návrhu německého ministra financí slovy, že „Neexistuje nic jako dočasný Grexit. Buď Řecko v eurozóně zůstane nebo ne,“ řekl francouzský prezident.
15:25
Tsiprasova očekávání ale při svém příjezdu značně ochladila Angele Merkelová: „Ztratili jsme vzájemnou důvěru. Nebudeme se snažit dosáhnout dohody za každou cenu,“ řekla německá kancléřka.
15:23
Po delší době se ozval řecký premiér Alexis Tsipras. Podle serveru Kathimerini řekl, že je připraven na „čestný kompromis zachovávající Řecko v eurozóně“. Zároveň přišel s poměrně neoriginálním tvrzením, že „dnes lze dosáhnout dohody, pokud obě strany budou chtít.“ Karikaturista Ilias Makris se následně připomněl ilustrací, jak si představuje, že by řecký premiér po takovém „čestném, spravedlivém a oboustranně výhodném“ vyjednávání vypadal.
15:11
Řecku chtějí pomoci Rusové - skrze dodávky ropy a plynu. Ruský ministr Alexander Novak prohlásil, že Rusko chce ekonomické obnově Řecka pomoci navázáním těsnější spolupráce v energetické oblasti. Rusko podle něj zvažuje možnost organizace přímých dodávek energetických komodit (ropy a zemního plynu) do Ruska. Nyní Řekové dostávají plyn potrubím přes Ukrajinu a balkánské země a ropu loďmo po Černém moři z Novorossijska. Již v uplynulém týdnu ale ruští zástupci, včetně prezidenta Vladimira Putina, vyloučili, že by se s Řeky bavili o přímé finanční pomoci a konkurovali tak Evropskému stabilizačnímu mechanismu.
14:44
Euroskupina: Nejdřív reformy, pak se budeme bavit o pomoci. Ministři financí zemí platících eurem se podle všeho po dvoudenním jednání vydali spíše „německou cestou“. "Euroskupina... dospěla k závěru, že ještě nebyly vytvořeny základy pro začátek jednání o novém (záchranném) programu," cituje agentura Reuters z návrhů závěrů nedělní schůzky euroskupiny. Podle dokumentu politici o třetím záchranném balíku finanční pomoci nebudou moci začít jednat dříve, než vláda v Aténách změní daňový a důchodový systém a dokud neposílí nezávislost statistického úřadu. To koresponduje s posledními náladami na straně věřitelů, kdy mnozí oceňovali nový řecký návrh (který je v mnohém tvrdší než v referendu odmítnutý návrh věřitelů). Zároveň ale upozorňovali na to, že příliš nevěří tomu, že Řekové slíbené reformy opravdu provedou.
13:59
Lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn v komentáři pro Sueddeutsche Zeitung žádá Němce, aby zvážili řecké návrhy a předešli tak odchodu země eurozóny. Vylekali ho zejména uniklé plány německého ministra financí na „dočasný pětiletý Grexit“. Bylo by fatální pro reputaci Německa, kdyby Berlín nezvážil šance, které nejnovější řecký návrh přináší,“„ píše Asselborn a varuje před tím, že by se v unii mohlo prohloubit německo-francouzské schizma.