V pevnosti Fort Knox má být 5 046 tun zlata. Ilustrační foto.

V pevnosti Fort Knox má být 5 046 tun zlata. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Dokažte pravost zlata ve Fort Knoxu, vyzval vládu nedůvěřivý kongresman

  • 162
Americké ministerstvo financí bude zřejmě muset přepočítat a ověřit pravost zlatých cihel uložených v pevnosti Fort Knox. Zákonem to chce nařídit kongresman Ron Paul. "Mám dobré důvody být podezřívavý," uvedl šéf podvýboru pro měnovou politiku přezdívaný Dr. No, stejně jako padouch z prvního filmu s Jamesem Bondem.

Jeden z největších kritiků americké národní banky Fed tím chce vyvrátit či potvrdit konspirační teorie, podle kterých vláda hospodařící s vysokým deficitem cihly tajně prodala a nahradila je pozlacenými padělky. V pevnosti má být nyní 5 046 tun zlata, přes dvě procenta kovu vytěženého v dějinách.

Fort Knox se jako symbol nesmírného pokladu často objevuje v knihách a filmech. Jako terč svého (možná) neúspěšného útoku si ji vybral i Auric Goldfinger, zlosyn ze třetí filmové bondovky.

Kongresman Paul již prosadil, že zástupci ministerstva financí a státní mincovny budou svědčit o pravosti zlata na slyšení jeho podvýboru 23. června.

Podle informací televize CNBC se ministerstvo financí auditu pravosti brání. V dokumentu, který televize získala, namítá, že by audit stál patnáct milionů dolarů (přes 250 milionů korun). Prověření obsahu zlata v jedné cihle prý zabere 30 minut. Při více než 700 tisících cihel by 400 specialistů pracovalo šest měsíců v kuse. Zlato navíc každoročně prochází oficiálním sčítáním. Poslední proběhlo loni v září.

Ron Paul

Ron Paul patří mezi politiky s velmi vyhraněnými názory. Řazen je mezi extrémně konzervativní republikány. Je zastáncem co nejužšího výkladu ústavy, pravidelně hlasuje proti navyšování státních výdajů a je proti rozšiřování pravomocí federální vlády. Od toho se odvíjí část jeho přezdívky Dr. No (Doktor Ne). Jeho původní povolání lékař - gynekolog a porodník - vysvětluje zbytek.

Je zastáncem zlatého standardu, tedy měny kryté fyzickým zlatem. To vysvětluje i jeho antipatie k vedení americké centrální banky Fed, která uvolnila do ekonomiky velké množství virtuálních peněz.

Konspirační teorie o falešném zlatě ve Fort Knox se rozšířily zejména s finanční krizí v předchozích dvou letech. Na podzim 2009 se po internetu rozšířila nikdy nepotvrzená zpráva o odhalení falešného zlata v sejfech Čínské národní banky, která je údajně dostala v zásilce ze Spojených států. Byla to údajně slitina s wolframem, který má podobnou hustotu jako zlato. Vážením nelze rozdíl odhalit.

Od té doby teorie přiživuje schodkové hospodaření vlády, což dál podporuje představy o nuceném rozprodeji pokladu. Pumpování virtuálních peněz Fedem na podporu americké ekonomiky zase vyvolává obavy z inflace a vyšší zájem o zlato.

Centrální banky spravující národní měny nyní drží zlato spíš jen z historických důvodů jako menší součást majetku. Česká národní banka prodala největší část zlata (31 tun) v roce 1998. Ze zpětného pohledu to nebylo dobré načasování, protože dlouhodobý trend poklesu jeho ceny se obrátil.

Ke konci loňského roku měla ČNB zlata za 770 milionů v historických cenách, v tržních to bylo téměř 11 miliard korun.