Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dokumenty ke kritizované D47 máme, ujistila Eurovia po vloupání

  16:32aktualizováno  16:32
Společnost Eurovia potvrdila, že má kopie všech podstatných dokumentů ke stavbě kritizované dálnice D47. Kancelář společnosti totiž v pátek někdo vykradl. Firma se chystá materiály co nejdříve zveřejnit. Ministerstvo dopravy Eurovii viní ze špatně odvedené práce, povrch dálnice se záhy po zprovoznění začal vlnit.

Dálnice D47, za kterou je Eurovia kritizována. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Eurovia obvinění ministerstva z nekvalitní práce odmítá a už dříve prohlásila, že příslušné dokumenty zveřejní. 

Spor o povrch dálnice

Zvlnění se na ostravském úseku D47 mezi Rudnou a Hrušovem objevilo poprvé půl roku poté, co se po něm v prosinci 2007 začalo jezdit. ŘSD zvlnění vozovky reklamovalo, i po opravách ale dálnice bobtná dál. Kontrolní vrty ŘSD prokázaly, že důvodem je zřejmě nevhodný rozpínavý materiál, například stavební odpad. Tato směs se vlivem vlhka rozpíná a hýbe celou dálnicí. "Do dnešního dne nemáme k dispozici žádné hodnověrné informace o provedení údajných vrtů a o jejich případném výsledku," sdělila ve středu mluvčí Eurovie. Ministerstvo prý společnosti zatím nesdělilo, kde chyby na stavbě jsou, ani jakým konkrétním způsobem údajně stavaři porušili technologický postup.

"Společnost Eurovia CS pod vlivem současných událostí posílila bezpečnostní opatření a zároveň se rozhodla maximálně urychlit zveřejnění veškerých dokumentů. Přesný termín a způsob zveřejnění oznámí společnost Eurovia CS v nejbližší době," uvedl jménem firmy Marek Roll ze společnosti Bison & Rose v tiskovém prohlášení.

Eurovia CS provedla podle Rolla mimořádnou kontrolu dokumentace "a může potvrdit, že záložní kopie všech podstatných dokumentů ohledně výstavby dálnice D47, včetně dokumentů o roli ministerstva dopravy a Ředitelství silnic a dálnic, jsou na bezpečném místě".

Neznámý pachatel se vloupal do brněnských kanceláří Eurovie CS v noci na pátek. Odnesl si kolem 200 tisíc korun a zatím blíže neurčené dokumenty. (více o vloupání čtěte zde).

Pochybení odmítáme, tvrdí Eurovia

Spor o kvalitu D47 se rozhořel před pár dny poté, co Ředitelství silnic a dálnic zveřejnilo výsledky kontrolních vrtů. Ty prokázaly, že podloží v podloží zvlněné dálnice v Ostravě je stavební odpady - například kusy stromů nebo trubky, které tam neměly co dělat. Stát proto chce dálnici reklamovat (více o výsledcích testu najdete zde).

Eurovia CS na obvinění ze špatně odvedené práce reagovala tím, že se rozhodla v nejbližších dnech zveřejnit kompletní sadu dokumentů, kterými chce obhájit postup původního stavitele, firmy ODS-Dopravní stavby Ostrava. Mezitím ale se odehrála výše zmíněná krádež.

Dokumenty se týkají výběru, schvalování a přejímání stavebního materiálu předepsaného pro stavbu státem a také průběhu kontroly výstavby až po současné jednání nynějších zástupců ministerstva a ŘSD.

Úsek dálnice v délce zhruba osm kilometrů postavilo za 4,5 miliardy korun konsorcium firem v čele se společností ODS-Dopravní stavby Ostrava, kterou v roce 2009 převzala právě Eurovia CS.

Autoři: ,


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

Obce dostanou třikrát víc peněz. Na hřiště či silnici se přidá i těm malým

Na fotbalovém hřišti ve Větrném Jeníkově řádí krtci. Travnatou plochu rozryli...

Ministerstvo pro místní rozvoj rozdělí příští rok výrazně víc peněz na národních dotacích než letos. Především do...

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Najdete na iDNES.cz