Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dokumenty ke kritizované D47 máme, ujistila Eurovia po vloupání

  16:32aktualizováno  16:32
Společnost Eurovia potvrdila, že má kopie všech podstatných dokumentů ke stavbě kritizované dálnice D47. Kancelář společnosti totiž v pátek někdo vykradl. Firma se chystá materiály co nejdříve zveřejnit. Ministerstvo dopravy Eurovii viní ze špatně odvedené práce, povrch dálnice se záhy po zprovoznění začal vlnit.

Dálnice D47, za kterou je Eurovia kritizována. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Eurovia obvinění ministerstva z nekvalitní práce odmítá a už dříve prohlásila, že příslušné dokumenty zveřejní. 

Spor o povrch dálnice

Zvlnění se na ostravském úseku D47 mezi Rudnou a Hrušovem objevilo poprvé půl roku poté, co se po něm v prosinci 2007 začalo jezdit. ŘSD zvlnění vozovky reklamovalo, i po opravách ale dálnice bobtná dál. Kontrolní vrty ŘSD prokázaly, že důvodem je zřejmě nevhodný rozpínavý materiál, například stavební odpad. Tato směs se vlivem vlhka rozpíná a hýbe celou dálnicí. "Do dnešního dne nemáme k dispozici žádné hodnověrné informace o provedení údajných vrtů a o jejich případném výsledku," sdělila ve středu mluvčí Eurovie. Ministerstvo prý společnosti zatím nesdělilo, kde chyby na stavbě jsou, ani jakým konkrétním způsobem údajně stavaři porušili technologický postup.

"Společnost Eurovia CS pod vlivem současných událostí posílila bezpečnostní opatření a zároveň se rozhodla maximálně urychlit zveřejnění veškerých dokumentů. Přesný termín a způsob zveřejnění oznámí společnost Eurovia CS v nejbližší době," uvedl jménem firmy Marek Roll ze společnosti Bison & Rose v tiskovém prohlášení.

Eurovia CS provedla podle Rolla mimořádnou kontrolu dokumentace "a může potvrdit, že záložní kopie všech podstatných dokumentů ohledně výstavby dálnice D47, včetně dokumentů o roli ministerstva dopravy a Ředitelství silnic a dálnic, jsou na bezpečném místě".

Neznámý pachatel se vloupal do brněnských kanceláří Eurovie CS v noci na pátek. Odnesl si kolem 200 tisíc korun a zatím blíže neurčené dokumenty. (více o vloupání čtěte zde).

Pochybení odmítáme, tvrdí Eurovia

Spor o kvalitu D47 se rozhořel před pár dny poté, co Ředitelství silnic a dálnic zveřejnilo výsledky kontrolních vrtů. Ty prokázaly, že podloží v podloží zvlněné dálnice v Ostravě je stavební odpady - například kusy stromů nebo trubky, které tam neměly co dělat. Stát proto chce dálnici reklamovat (více o výsledcích testu najdete zde).

Eurovia CS na obvinění ze špatně odvedené práce reagovala tím, že se rozhodla v nejbližších dnech zveřejnit kompletní sadu dokumentů, kterými chce obhájit postup původního stavitele, firmy ODS-Dopravní stavby Ostrava. Mezitím ale se odehrála výše zmíněná krádež.

Dokumenty se týkají výběru, schvalování a přejímání stavebního materiálu předepsaného pro stavbu státem a také průběhu kontroly výstavby až po současné jednání nynějších zástupců ministerstva a ŘSD.

Úsek dálnice v délce zhruba osm kilometrů postavilo za 4,5 miliardy korun konsorcium firem v čele se společností ODS-Dopravní stavby Ostrava, kterou v roce 2009 převzala právě Eurovia CS.

Autoři: ,Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Byt v Praze stojí dvanáct ročních platů. Déle šetří jen v Londýně a Paříži

Mladý majitel chtěl, aby prodej bytu proběhl co nejrychleji.

I pokud člověk pobírá lehce nadprůměrný plat, pořídit si v Praze vlastní bydlení není vůbec snadné. Na standardní byt o...

Senát vrátil poslancům návrh na průlom bankovního tajemství

(Ilustrační snímek)

Senát zamítl předlohu, podle níž by banky, spořitelní a úvěrová družstva nebo platební společnosti musely poskytovat...

Hodinové hotely pod lupou. Polovina podniků nepřiznala tržby

(Ilustrační foto)

Finanční úřad pro hlavní město Prahu uskutečnil v úterý celopražskou kontrolní akci zaměřenou na dodržování zákona o...

Najdete na iDNES.cz