Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dokumenty naznačují Romanovo napojení na plzeňskou Škodu

  10:01aktualizováno  10:01
Redakce MF DNES získala dokumenty, které naznačují napojení dnes už bývalého šéfa ČEZ Martina Romana na plzeňskou Škodovku. Ta získávala od ČEZ zakázky za miliardy korun v době, kdy byl Roman šéfem energetické firmy. Další miliardy získala dopravní část Škody od státních Českých drah, kde byl Roman členem dozorčí rady.

Martin Roman na terase své kanceláře v Praze na Pankráci (30. června 2011) | foto:  David Neff, MAFRA

Je to hádanka, která se v českém byznysu řešila několik let a dodnes na ni neexistuje jasná odpověď. Kdo vlastně stojí v pozadí skupiny Appian, která v tuzemsku nejprve ovládla mostecké doly a poté největší strojírnu v zemi, plzeňskou Škodu?

MF DNES se v minulých týdnech dostala k dokumentům, které ukazují na velmi závažné podezření. V rozsáhlé struktuře firem a jejich účtů ve švýcarských bankách, které měly vztah ke skupině Appian, se objevuje kromě bývalých i nynějších manažerů Škody i jméno odcházejícího šéfa ČEZ Martina Romana.

Struktura a vztahy

Subjekty figurující v dokumentech v souvislosti se Škodou a Appianem

The California Trust

místo registrace: Kajmanské ostrovy

Settlor (zakladatel): Martin Roman

Trustee (správce): Close Trustees (Switzerland) SA

Beneficeficiaries (beneficienti):

Michal Korecký

Jiří Zapletal

Tomáš Krsek

Martin Roman

Artwick Investments Limited

místo registrace: Britské Panenské ostrovy

100% owner (100% vlastník): The California Trust

Appian Machinery (Netherlands) B.V.

místo registrace: Holandsko

Ultimate beneficial owner (osoba s vlastnickým právem ke společnosti, kterou ale oficiálně ovládá někdo jiný): Artwick Investments Limited

V dokumentech je Roman zapsán především jako jeden z tzv. "beneficientů" několika společností. Beneficient je zpravidla člověk či firma, která má prospěch z výnosu majetku spravovaného další najatou společností. A některé z těchto firem mají vazby na Škodu.

MF DNES chtěla tyto dokumenty s Martinem Romanem osobně projít. K tomu však nedošlo a Roman si nechal poslat otázky e-mailem. V den, kdy zaslal odpovědi, tedy ve středu odpoledne, pak na svou funkci v ČEZ po dohodě s premiérem rezignoval. Roman však MF DNES ujistil, že to se zaslanými otázkami nesouviselo.

V případě Martina Romana by bylo jakékoli angažmá ve struktuře kolem Škody problematické.

Zaprvé svou spojitost s touto firmou po odchodu do čela ČEZ (v únoru 2004) vždy veřejně popíral. Zadruhé jako ředitel ČEZ by byl ve střetu zájmů. Škoda totiž získala v posledních pěti letech od ČEZ a její dceřiné firmy Škoda Praha Invest zakázky na opravu uhelných elektráren v mnohamiliardových sumách. Další miliardy získala dopravní část Škody v zakázkách od státních Českých drah, kde byl Roman několik let členem dozorčí rady.

Dokumenty popisují Romanovo napojení na Škodu

Dokumenty, jejichž obsah MF DNES zná, opakovaně obsahují následující informaci: Martin Roman byl zakladatelem kajmanské společnosti The California Trust. Ta pak ze sta procent vlastnila firmu z Britských Panenských ostrovů Artwick Investments Ltd., s níž je také spojen Romanův známý a v minulosti i člen představenstva Škody, advokát Josef Brož.

Obě firmy pak mají uvedeny jako výše zmíněné "beneficienty" čtyři osoby: Martina Romana, Tomáše Krska, Jiřího Zapletala a Michala Koreckého. Všichni byli v minulosti ve vedení Škody. Krsek a Korecký pak loni oficiálně část Škodovky osobně koupili.

Správu uvedeného trustu vykonávala švýcarská společnost Close Trustees, především její manažer Robin M. Lee Smith.

Například dokument z listopadu 2006, tedy z doby, kdy byl Roman již téměř dva roky šéfem ČEZ, popisuje klíčové vazby kolem pozdějšího majitele Škody, firmy Appian Machinery (Netherlands) B. V. V listině je uvedeno, že subjekt s konečným prospěchem ("ultimate beneficial ownership") u Appian Machinery je Artwick a jeho mateřský The California Trust. Jako lidé, v jejichž prospěch je daný trust spravován, jsou opět uvedena čtyři jména: Korecký, Zapletal, Krsek a Roman.

Listiny také detailně popisují průběh financování koupě Škody Appianem v roce 2003, různých finančních transakcí, čísla bankovních účtů či pokyny pro správce trustů.

"Nemohou existovat žádné pravdivé dokumenty"

Redakce MF DNES na základě obsahu dokumentů oslovila všechny jmenované manažery, včetně dalších dvou – Jiřího Diviše a Marka Čmejly. Jejich jména se objevila v dalších listinách, navíc šlo o oficiální manažery Appianu a dlouholeté členy dozorčí rady Škody. Čmejla s Divišem se také stali loni vedle Krska a Koreckého jejími spolumajiteli.

Martin Roman na písemné dotazy ohledně možného angažmá v konkrétních trustech a struktuře kolem Appianu, potažmo Škody, odpověděl: "Nikdy jsem nebyl, přímo ani nepřímo, ani akcionářem, ani podílníkem, ani ovládající osobou ve společnosti Škoda Holding. Veškerý vztah k této firmě jsem ukončil před vstupem do ČEZ, a. s. Z toho logicky plyne, že nemohou existovat žádné pravdivé dokumenty, které by potvrzovaly opak."

Co jsou trusty

Trust (angl. důvěra) je forma sdružování majetku, který jedna nebo více osob svěřuje správcům, aby s ním hospodařili ve prospěch původních majitelů nebo i třetích osob. Od akciových společností se trusty liší zejména tím, že správci trustu jsou před zákonem vlastníky tohoto majetku, kdežto v akciové společnosti zůstávají vlastníky akcionáři.

Pramen: Wikipedia

Korecký s Krskem prostřednictvím mluvčí Škody Transportation Lubomíry Černé sdělili: "Nebudeme komentovat dokumenty neznámého původu, které zjevně neodpovídají skutečnosti."

Marek Čmejla nechtěl komentovat záležitosti kolem Appianu s tím, že ve Švýcarsku běží vyšetřování. To bylo zahájeno právě v souvislosti s privatizací Mostecké uhelné a jeho součástí je i původ peněz na nákup Škody. Čmejla však striktně odmítl jakoukoliv účast Martina Romana v celé skupině po jeho odchodu do ČEZ.

Švýcarská prokuratura prověřuje několik podezření z trestných činů, včetně praní špinavých peněz, kolem Appianu a Mostecké uhelné společnosti. Přitom zjistila, že z peněz mosteckých dolů byl prostřednictvím složité transakce zaplacen i nákup Škody. To už dříve potvrdil (a nyní zopakoval) i tehdejší hlavní muž Mostecké uhelné Antonín Koláček s tím, že šlo o běžnou půjčku.

"Ta půjčka byla podle mě legitimní a nevím, co tam kdo hledá," řekl Koláček MF DNES. Právě při tomto vyšetřování narazila švýcarská prokuratura i na další vztahy.

"Teď už v té struktuře není. Kdy odešel? Musím se podívat"

MF DNES pravost a věrohodnost listin ověřovala. Tedy nakolik jsou jména pravá a události popisované v dokumentech se mohly stát. Mimochodem, už jména sama jsou neveřejnou informací.

Redakce nejprve kontaktovala Robina M. Lee Smithe. "Ano, byl jsem ředitelem společnosti Appian Machinery," přiznal nejprve Smith. Když však zjistil, že mluví s novináři, ihned hovor ukončil.

Proto se MF DNES rozhodla použít malý trik. Reportéři se představí jako finančníci, kteří se snaží ověřit pravost dokumentů, jež získali při svých obchodech.

Jedním z klíčových dokumentů je například informace pro holandskou společnost Citco, která se zaměřuje na správu zahraničních společností. V dokumentu je uvedeno, že tím, kdo "profituje" z Appian Machinery Netherlands, vlastníka Škody, je právě The California Trust a čtveřice Roman, Krsek, Korecký a Zapletal. Adresátem tohoto dokumentu je jistá Silvia Bark. "V Citku jsem opravdu pracovala. Martin Roman? Je mi to povědomé, ale už tam pár let nejsem," řekla Bark. Jisté tedy je přinejmenším to, že dokument oslovuje skutečnou správkyni ze Citka, která měla na starosti strukturu Appian.

Reportéři proto dále hovořili se současným správcem Appianu, Gwenem Heimansem. Pokusili se účast Martina Romana ve společnostech ověřit tím, že požádají o sjednání schůzky právě kvůli zmíněnému dokumentu. "Můžete, prosím, domluvit schůzku s panem Romanem?" požádali správce. "Nejsem si jist, ale on teď už s touto entitou není spojen," odpověděl Heimans.

Tedy Martin Roman teď už ve zmíněné struktuře není. Podle již zmiňovaného dopisu pro Silvii Bark tam ale ještě v roce 2006 byl, další otázkou tedy bylo, kdy přesně odešel. "Abych byl upřímný, ve společnosti nejsem tak dlouho. Nejsem si jist, kdy přesně se to stalo, musel bych se na to podívat," řekl Heimans s tím, že jméno Martina Romana viditelně znal. Pak si uvědomil, že více by prozrazovat neměl. Požádal o zaslání e-mailu a hovor ukončil s tím, že jde o velmi citlivé informace.

Angažmá Martina Romana naopak později vyvracel dopis, který redakci poskytl jeden z manažerů a oficiálních vlastníků Škody, Marek Čmejla. Dopis psal na Čmejlovo vyžádání už zmiňovaný správce Robin M. Lee Smith a uvedl v něm, že "Roman nikdy neměl žádné přímé ani nepřímé majetkové spojení na Škodu Holding (včetně jejích dceřiných společností)". Na dopise je pozoruhodný jeho konec. V něm totiž správce Robin M. Lee Smith existenci dokumentů, ke kterým se MF DNES dostala, nepopírá. Píše ale, že "pokud by mu (Čmejlovi) někdo ukazoval dokumenty, které by prokazovaly opak, zřejmě jde o administrativní chybu či špatný výklad". Kdo konkrétně by se té chyby či výkladu měl dopustit, však už nechtěl upřesnit a další hovor s MF DNES odmítl.

Redakce MF DNES se bude případu dále věnovat.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Vinařský oblek
Vinaři budou mít vlastní kroje, jeden vyjde na 16 tisíc korun

Nejen rybáři, myslivci nebo hasiči mají na jižní Moravě speciální obleky. Svůj slavnostní oděv budou mít také vinaři. Několik desítek se jich už šije.  celý článek

Ilustrační foto.
Chudoba či sociální vyloučení? V Česku hrozí nejméně ze všech zemí EU

Česká republika byla loni ve srovnání s ostatními 27 státy Evropské unie zemí s nejnižším procentem chudoby a sociálního vyloučení. Společně s Finskem, Dánskem...  celý článek

Logo Účtenkovky tvoří barevná písmena na bílém podkladu
Účtenkovka zlobí. Skenování moc nefunguje a hráčům se do přepisování nechce

Už je to více než dva týdny, co se rozjela účtenková loterie. Cestu k hlavní ceně milion korun, autu či dalším peněžním výhrám však lidem ztěžují problémy s...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.