Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

DOKUMENTY: Stáhněte si listiny, které odkrývají roli Martina Romana

  5:00aktualizováno  20:33
Dlouholetý šéf ČEZ Martin Roman měl k plzeňské Škodě blíž, než přiznával. Vypovídají o tom dokumenty, které MF DNES shromáždila. Prohlédněte si je.

Martin Roman | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Dokument č. 1

Čtyři jména v pozadí

Dokument č. 1 si ve formátu PDF stáhněte zde

Tento dopis přišel 3. listopadu 2006 do společnosti Citco v Nizozemsku. Její pracovnice Silvie Barková měla za úkol vytvořit společnost Appian Machinery B. V. přejmenováním nizozemské firmy Bankinter Netherlands B. V. Barková chce znát vlastníky. Správcovská společnost ze Švýcarska Close Trustees v dopise dokládá, že benefičním vlastníkem (tím, v jehož prospěch jdou výnosy) společnosti Appian Machinery B. V. je firma Artwick Investments Limited, registrovaná na Britských Panenských ostrovech. Ta je vlastněna fondem The California Trust z Kajmanů. V dopise je vysvětlena i struktura beneficientů v pozadí California Trustu. Za beneficienty jsou označeni Michal Korecký, Jiří Zapletal, Tomáš Krsek a Martin Roman. V březnu 2007, tedy o necelých pět měsíců později, je firma Appian Machinery B. V. zapsána jako majitel společnosti Škoda Holding. Časová prodleva odpovídá administrativním lhůtám při zápisu.  

Dokument č. 2

Kdo má jaký podíl?

Dokument č. 2 si ve formátu PDF stáhněte zde

Správcem společnosti The California Trust z Kajmanských ostrovů je Close Trustees SA ze Švýcarska. Tento dokument popisuje přerozdělení dividend (podílů na zisku) ze společnosti Artwick Investments Limited. Artwick je stoprocentně vlastněn Califoria Trustem. Dividenda 18 500 000 korun je rozdělována na účty soukromých společností, které vlastní čtyři zmínění beneficienti. Do společnosti Martina Romana DoggetTrading podle dokumentu odchází 7 030 000 korun. Společnost Tomáše Krska Tefrung International získává 4 255 000 korun. Firma Jiřího Zapletala Sandrid management 3 700 000 korun aWerdian Estate Michala Koreckého 3 515 000 korun. Dokument je důležitý tím, že naznačuje rozdělení benefičních podílů mezi čtveřicí. Nelze vyloučit, že by mohlo jít o peníze plynoucí ze Škody. V té době už totiž Škodu vlastní Appian Machinery.

Dokument č. 3

Koneční příjemci peněz

Dokument č. 3 si ve formátu PDF stáhněte zde

Jde o tzv. formulář "A". Jeden z klíčových dokladů, na němž se musí bankám přiznat koneční příjemci peněz. Appian Machinery B. V. 23. ledna 2007 žádá o otevření účtu ve švýcarské bance Pictet, jeho číslo je Z 527 120. Ředitelé, švýcarský právník z Keni Sundip Bhundia a pražský právník Josef Brož, kteří jsou pod dokumentem podepsaní, v něm dokládají, kdo jsou koneční beneficienti Appian Machinery B. V. Na formuláři stojí šest jmen: Jiří Diviš, Marek Čmejla, Jiří Zapletal, Tomáš Krsek, Michal Korecký a Martin Roman. K formuláři patří další listiny, které má MF DNES k dispozici. Je to žádost o založení účtu v bance a kopie pasu Romana jako jednoho z beneficientů. Appian Machinery B. V. je v roce 2007 majitelem Škody Holding a dokument prokazuje účast všech zmíněných v tomto roce. Všichni kromě Romana tehdy pracovali pro Škodu Holding. Krsek, Zapletal a Korecký v představenstvu, Diviš se Čmejlou v dozorčí radě. Roman byl předsedou představenstva a generálním ředitelem ČEZ.

Dokument č. 4

O postech rozhodne Roman

Dokument č. 4 si ve formátu PDF stáhněte zde

Jde o tzv. letter of wishes nebo také letter of intend. Je to záznam, který podepsali Martin Roman, Tomáš Krsek, Jiří Zapletal a Michal Korecký těsně před tím, než začalo první funkční období Martina Romana v čele ČEZ. K datu 19. února 2004, které stojí na dokumentu, byli všichni čtyři ještě manažery Škody (Roman jejím šéfem), s "nezávislým" majitelem Appian. Listina uvádí pokyny pro ředitele společnosti Artwick, jimiž se má při správě majetku řídit. V dokumentu stojí: "Martin Roman bude odvolán z pozice předsedy představenstva a generálního manažera společnosti C. Žádná osoba nebude odvolána ani zvolena do pozice předsedy představenstva ani generálního manažera společnosti C, pokud s tím nebude Martin Roman souhlasit. Pokud si to bude Martin Roman přát, bude bez odkladu jmenován do jedné, nebo druhé pozice, nebo do obou najednou." Změny popsané v dokumentu se v tu dobu děly ve Škodě Holding. Zápis vykresluje, jaké měli všichni čtyři muži postavení. Nikdo jiný než majitel takovou dohodu nemůže uzavřít a dodržet.

Dokument č. 5

Kdo stojí za půjčkami?

Dokument č. 5 si ve formátu PDF stáhněte zde

Tohle je další z klíčových dokumentů. Správci a ředitelé společnosti Havelet dokládají, kdo jsou její benefiční vlastníci. V dokumentu, který vznikl na ostrově Man, daňovém ráji pod britskou správou, jsou přesně specifikováni s bydlištěm a datem narození, aby nemohlo dojít k mýlce. K 13. únoru 2004 jsou jimi Martin Roman, Tomáš Krsek, Jiří Zapletal a Michal Korecký. Tedy stejní muži, kteří byli podle jiných dokumentů beneficienty California Trustu. Dokument je překvapivý, protože přes společnost Havelet přitekly formou různých půjček peníze od Mostecké uhelné na nákup Škody. Z účtů Haveletu také přišlo 19 milionů korun firmě Artwick. Dokument má v sobě ještě jednu drobnou zajímavost. V dolní části jsou rukou psaná jména dvou ředitelů. Podepsán je však jen jistý David Doran. Podpis druhého, tedy Robina Smithe, chybí. To naznačuje, odkud se dokument mohl dostat ven. Smith si totiž podle všeho svou kopii nepodepsal.

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Víčka, plastová, plast
Některé firmy už nekupují víčka na charitu. Zájem lidí nepolevuje

Některé společnosti v Česku končí s výkupem plastových víček či snižují jejich výkupní cenu. Jejich sbíráním lidé pomáhají zejména rodinám s handicapovanými...  celý článek

Šéf Pražské plynárenské Pavel Janeček
Ani elektřina, ani plyn. Budoucností jsou spalovací motory, říká plynárník

Neuplyne týden, aniž by nějaký významný politik neohlásil přechod k elektromobilitě. O konci spalovacích motorů se stále častěji mluví i v automobilkách. Ale...  celý článek

Zubař, ilustrace
Lepší strava, rovnátka, nadstandardy. Češi si připlácí 5 tisíc ročně

Šetrná metoda odstranění křečových žil, speciální genetické testy v těhotenství, lepší strava v nemocnici. Čeští pacienti jsou ochotni si připlatit čím dál víc...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.