Libor Melich kontroluje ve svém pivovaru v Dolních Ředicích první výsledky své

Libor Melich kontroluje ve svém pivovaru v Dolních Ředicích první výsledky své práce. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Majitel nového minipivovaru zatím nestíhá vařit ani pro své kamarády

  • 18
V Dolních Ředicích na Holicku v těchto dnech začíná fungovat nový malý pivovar. Do vaření dvou druhů piva značky Mordýř se pustil Libor Melich se svými kamarády. Rádi by letos uvařili až 500 hektolitrů. Zájem zatím o nový mok je.

Minulý týden začaly "dozrávat" první hektolitry piva Mordýř. Na provozu malého pivovaru na kraji vesnice to je hned znát. Začínají chodit první zákazníci a také "exkurze" z řad kamarádů, majitelů pivovaru.

"No máme teď hodně práce, navíc je tady neskutečný nepořádek. Jen co se rozkřiklo, že už máme uvařeno, tak se dveře netrhnou. Zatím nestačíme uspokojit ani nároky našich známých. Spíše bychom ale potřebovali, aby přišel někdo na brigádu," směje se Libor Melich, který má v popisu práce dohlížet na výrobu Mordýře.

Proč se vlastně pivo jmenuje Mordýř?
Není to tak, že bychom tady někoho mordovali. Jde vlastně o lokální název, protože v Ředicích je rybník, který se právě tak jmenuje. Chtěli jsme tak ukázat, kam patříme, odkud jsme.

Jak vznikne nápad na otevření soukromého pivovaru?
Já jsem z oboru, pivovarnictví jsem vystudoval. A tak i dříve jsem si vařil pivo jen tak v hrnci doma v garáži. Pak mě kontaktovali dva kamarádi, kteří na tom byli podobně a řekli jsme si, že místo tří malých hrnců můžeme zkusit jeden velký. Tak vlastně vznikl náš pivovar.

Jak složité je pivovar spustit?
První přípravy jsme zahájili už v září. Vše jsme stavěli spíše svépomocí. Zhruba v polovině května jsme začali vařit, takže nyní máme první hotové pivo. Práce je ale stále hodně. Například nyní řeším špatně vytisknuté etikety. Pořád se něco děje.

Jak dlouho trvá, než se pivo uvaří?
Jeden den vaříte, týden pak pivo kvasí a měsíc zraje. Hotovo je tedy za nějakých pět šest týdnů.

Jak drahé je postavit pivovar?
Když budeme řešit čistě jen samotné zařízení na výrobu, tak jsou dva přístupy. Buď si koupíte vše hotové a to vás pak vyjde zhruba na čtyři miliony, ale máte jistotu, že bude vše dokonale fungovat. Nebo si to začnete stavět sami a to pak výrazně ušetříte. Ovšem taky musíte počítat s tím, že pořád něco opravujete a dolaďujete.

Jaká piva vaříte?
My sice máme nějaké představy, co bychom rádi vařili, ale musíme reflektovat, co pije národ. Ovšem desítku jsme třeba vařit nechtěli, takže jsme teď na léto zatím vsadili na takovou lepší světlou jedenáctku.

Vyrobili jsme také polotmavé a v plánu máme výrobu speciálních piv třeba na Vánoce, která však budou silnější. V rámci osvěty pak chceme také uvařit piva z aromatických chmelů. Uvidíme, jaký o ně bude zájem.

Už se třeba zajímáte o to, že byste dodávali do nějakých restaurací v okolí?
No zatím nedokážeme uspokojit ani všechny lidi, kteří si přijdou koupit pivo přímo k nám. Nějakou síť ale musíme vybudovat. Až nebude léto, tak to s prodejem bude určitě složitější.

Vlastní hospodu s vaším pivem neplánujete?
Zatím ne. Je s tím poměrně dost práce a také běhání po úřadech. Zatím budeme prodávat jen v PET lahvích a samozřejmě jsou k mání i sudy třeba na zahradní párty.

Kolik piva byste chtěli za rok vyrobit?
Plánujeme tak zhruba 500 hektolitrů. Zatím podle prvních týdnů se zdá, že bychom to měli zvládnout. Samozřejmě také záleží na poptávce mezi lidmi.

Budete to mít jako hlavní zaměstnání, nebo spíše jako vedlejšák?
Tak zatím si všichni své místo držíme. Pravda ale je, že kdyby se prodej dobře rozjel, tak by to asi někdo musel vzít na plný úvazek. To se uvidí. Teď pivo děláme ve čtyřech lidech a všichni to máme jako vedlejšák.