Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Doly mají miliardy na stěhování vesnic

  1:00aktualizováno  1:00
Mostecká uhelná společnost už nakoupila desítky tisíc hektarů pozemků, kam chce v budoucnu přestěhovat obyvatele Horního Jiřetína a Černic. Tyto obce, kde žijí asi dva tisíce lidí, leží na jejím strategickém ložisku hnědého uhlí.

Protest v Horním Jiřetíně - Lidé z Horního Jiřetína v roce 2004 protestovali s modelem klimatosaura uhložravého proti zrušení limitů těžby uhlí. O rok později svůj odpor potvrdili v referendu. | foto: Iveta LhotskáMF DNES

Aby v něm bylo možné začít těžit, muselo by se všech zhruba 700 domů v obou vesnicích zbourat.

"Máme vytipovány zhruba tři lokality, všechny leží v okolí do dvaceti kilometrů od Jiřetína. Veškeré konkrétní nabídky však budeme řešit až s jednotlivými občany," řekl Petr Pudil, jeden z majitelů společnosti Czech Coal, která vlastní Mosteckou uhelnou společnost.

Firma podle informací MF DNES už také spočítala, že celkové náklady na vybudování nových domů a infrastruktury pro jiřetínské obyvatele přijdou přibližně na pět miliard korun. Šlo by tak o vůbec nejrozsáhlejší a nejdražší stěhování v novodobé historii Česka.

Naposledy dolům za velkých demonstrací ustoupila na začátku 90. let obec Libkovice také z Mostecka, kde žilo asi 860 obyvatel. Ti skončili na náklady státu v mosteckých panelácích.

Mezi lokality pro nové domy patří podle informací MF DNES Louka u Litvínova a Vysoká Pec na Mostecku. Doly chtějí nabízet buď postavené domy v nových obcích, nebo peníze v hotovosti pro ty, kteří si budou chtít stavět nové bydlení samostatně. Peníze navíc půjdou i na odškodnění se všemi místními spolky a podnikateli.

Horní Jiřetín a Černice si nicméně letos v létě odsouhlasily, že se stěhovat nechtějí. "Budeme obec bránit všemi legálními prostředky. Lidé jasně v referendu řekli, že obce chtějí zachovat," řekl starosta Horního Jiřetína Branko Glavica.

Průzkumy těžařů však podle informací MF DNES ukazují, že by většina obyvatel dobrou nabídku na nový dům přijala.

Ať padnou limity
Mostecká uhelná však se zahájením jednání s obyvateli obcí zatím vyčkává, protože o možnosti těžby v ložisku pod Jiřetínem, kde jsou zásoby uhlí v hodnotě stovek miliard korun, není definitivně rozhodnuto.

V platnosti je dosud vládní usnesení o ekologicky územních limitech těžby z roku 1991, které využití ložiska pod Horním Jiřetínem zakazuje.

Premiér Jiří Paroubek však v minulých dnech odborářům Mostecké uhelné společnosti, kteří se bojí o práci, vzkázal, že limity dříve nebo později padnou, těžba bude pokračovat, a v kraji se tak zachovají minimálně čtyři tisíce pracovních míst.

Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban si však myslí, že limity není třeba rušit. Horní zákon podle něj mluví jasně o tom, že doly se musí dohodnout s příslušnou samosprávou, zda jim dobývání v dané lokalitě povolí. Usnesení vlády z roku 1991 je tudíž překonané.

Také Mostecká uhelná soudí, že na tahu je teď spíše zastupitelstvo Ústeckého kraje. "Můžeme začít něco dělat až poté, kdy bude v územním plánu kraje ložisko vyznačeno jako území těžby. Rozhodnout o tom musí krajské zastupitelstvo," soudí za těžaře Petr Pudil.

Kraj: Ať rozhodne stát. Stát: Ať rozhodne kraj
Ústecké krajské zastupitelstvo přesto chce, aby vláda nejdříve jasně řekla, že ruší své usnesení z roku 1991 o územně ekologických limitech těžby.

Ministerstvo průmyslu však trvá na tom, že pro jednání vlády žádný materiál ohledně limitů těžby chystat v dohledné době nebude. Trvá na tom, že je nyní na kraji, zda změní, či nezmění svůj územní plán.

"Téma další těžby uhlí na Mostecku se bude pouze diskutovat v připravované aktualizaci energetické politiky země," vzkázal ministr Urban.

Již v současné koncepci této politiky se však s další těžbou uhlí počítá. Představitelé Ústeckého kraje se dosud nevyjádřili ani zásadně proti změně územního plánu, ale ani pro ni.

"Pokud se stát rozhodne naplnit záměr vytyčený státní energetickou koncepcí a Mostecká uhelná společnost uplatní své zákonné právo na těžbu, samospráva postup velkostrojů ve velkolomu ČSA zastaví jen velmi obtížně," říká ústecký hejtman Jiří Šulc.

Územní plán má být na programu jednání krajského zastupitelstva na přelomu letošního a příštího roku.

Lom ČSA, o němž mluví hejtman Šulc a který patří Mostecké uhelné, sahá právě k hranicím velkého ložiska pod Jiřetínem. Zásoby uhlí, které těžaři považují za velmi kvalitní, se v tomto ložisku odhadují zhruba na 750 milionů tun.

Dalších asi 300 milionů tun leží v lokalitě spadající do dobývacího území sousedních Severočeských dolů, na jeho povrchu však nestojí žádné obce.

Pokud by se ložisko pod Jiřetínem začalo těžit, horníci by měli zajištěnou práci až do konce tohoto století, vyřešil by se i problém budoucnosti uhelných elektráren v Česku.

Pokud se dál těžit nebude, skončilo by dobývání uhlí na Mostecku přibližně za dvanáct let. Klesnout by návazně musela i výroba uhelných elektráren, a to zhruba na polovinu současného výkonu.

Ekologové soudí, že by se tím otevřela cesta pro alternativní zdroje energie.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

Podvodné stránky úřadu práce klamou nezaměstnané, varuje ten skutečný

Desítky nových pracovních míst přibude na Ostravsku a Karvinsku pro úředníky....

Klamavé weby nabízejí rekvalifikaci zdarma pro každého a volná pracovní místa, zdánlivě garantovaná úřadem práce....

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Topná sezóna může začít již příští týden a kominíci nestíhají

(ilustrační foto)

Letošní topná sezóna začne na většině území České republiky již příští týden. Ti, kteří ještě nestihli povinnou revizi...

Najdete na iDNES.cz