Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Doly začaly Bakalovi vydělávat

  1:00aktualizováno  1:00
Finančník Zdeněk Bakala se může radovat ze své poslední investice. Kdyby se černouhelným dolům OKD, které loni na podzim ovládl, dařilo dál jako loni, měl by ji zhruba za tři roky zpátky. OKD loni vydělaly na tom, jak ve světě prudce stouply ceny černého uhlí.

I když pro domácí kupce nezdražovaly takovým tempem, přesto vydělaly OKD přes čtyři miliardy korun čistého zisku. Nemusely přitom ani vytěžit víc suroviny.

"Jsem s výsledky velmi spokojený, jsou lepší, než jsme očekávali," pochvaloval si v úterý Bakala.

Černouhelné doly prodaly uhlí a koks za více než 30 miliard korun. Dalších 24 miliard korun navíc utržily na přepravě, hutní a strojírenské výrobě a obchodu.

"Byl to opravdu neopakovatelný rok, to jsme nebyli schopni předvídat. Suroviny v jakýchkoli komoditách šly neuvěřitelně cenově nahoru. My jsme zdražili v průměru o dvacet procent, ctíme dlouhodobé smlouvy," uvedl Petr Otava z představenstva Karbon Investu, majitele dolů OKD.

Doly se svezly na boomu v ocelářství, který loni vyvolala poptávka v Číně. Zdražila ocel a vzápětí i černé uhlí a koks, jež hutě potřebují pro provoz.

Bakala a jeho investiční partneři z USA chtějí impérium Karbon Investu rozšířit. Chystají se jít do privatizace polských dolů, které jsou asi desetkrát větší než OKD. Zároveň usilují o koupi hutí Vítkovice Steel. "Analyzujeme několik příležitostí ve střední Evropě," říká Bakala.

Loňská koupě OKD se po pár měsících ukazuje jako velká Bakalova životní trefa. Nikdy sice nepotvrdil cenu, ale celý Karbon Invest koupil od bývalých uhlobaronů Petra Otavy a Viktora Koláčka za částku kolem dvanácti miliard korun.

Koláček s Otavou krátce předtím přesvědčili vládu, aby jim za 4,1 miliardy prodala 46 procent akcií OKD, které dlouho držel stát.

Dodnes se ozývá nesouhlasná kritika toho, jak stát OKD prodával. Penta Finance, která o doly usilovala, napadla privatizaci u Evropské komise. Zatímco stát inkasoval 367 korun za akcii, dnes Bakalova skupina nabízí drobným akcionářům 925 korun, tedy víc než dvojnásobek.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Dodavatelé energií příliš riskovali, některým hrozí krach

Ilustrační snímek

Dodavatelé energií dlouhou dobu spoléhali na to, že elektřina jen zlevňuje. Jenže před dvěma lety se situace na...

Kampaň MeToo se přesunula do McDonald‘s. Firma neřeší sexuální obtěžování

Restaurace McDonald’s v čínském Pekingu

V úterý budou stávkovat v deseti amerických městech zaměstnankyně McDonald‘s. Podle nich společnost neřeší sexuální...

Pošta bojuje s nedostatkem zaměstnanců, mnohdy pracují až dvanáct hodin

Česká pošta. ilustrační snímek

Loni opustil Českou poštu každý čtvrtý zaměstnanec. Většinu odradil nízký plat v kombinaci s neplacenými přesčasy. I...Najdete na iDNES.cz