Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Dalibor Puchta, iDNES.cz

Domácí espreso svou chutí zatím neoslní

  • 10
Výsledky testu domácích kávovarů, který provedla MF DNES ve spolupráci s Pražskou energetikou neoslnily. Každý ze tří typů kávovarů měl své mouchy. I vítěz testu - De’Longhi Magnifica - byl jen lepší průměr. Špatně dopadlo také hodnocení samotné kávy.

V testu se hodnotily přístroje automatické, tradiční pákové i poměrně nové kávovary na kapsle. Jednoznačný závěr, který z těchto tří typů je nejlepší, však test nedal. Jednak proto, že každý typ se hodí pro někoho jiného, ale hlavně žádný jednoznačně nepřesvědčil.

Každé preso vyjde jinak

První překvapení přinesla degustace kávy. Espreso totiž odborníky, kteří ho posuzovali, vůbec nenadchlo. Jedničky se rozdávaly jen výjimečně, zato pětky padaly velmi často - za pěnu, za vůni i za chuť. Co je však podstatné, kávy z jednoho přístroje se mezi sebou lišily, přestože byly připraveny stejným způsobem.

Káva uvařená jako druhá v pořadí chutnala a vypadala úplně jinak než čtvrtá nebo šestá. Že kávovary nevaří jeden šálek jako druhý, se později potvrdilo i při měření času a teplot. Ty se rozcházely až o 17 stupňů, u pěti přístrojů jsme zaznamenali rozdíl teploty vyšší než 10 stupňů.

neduhy kávovarů

Některé vaří mizernou kávu, jiné žerou hodně proudu. Podívejte se zde

Představte si, že budete připravovat šest šálků pro své hosty, jeden dostane kávu téměř studenou, druhý vařicí.

Espreso na jedničku neuvařil ani jediný, nejvíce se ideálu přiblížil vítěz testu a Nespresso, nejhorší kávu vařil Philips, Ariete a Dolce Gusto.

Některé jsou žravé

Další překvapení přineslo měření spotřeby elektrické energie. K samotnému vaření kávy spotřebují přístroje jen zlomek energie: od tří do deseti wattů za šálek. Mnohem více však zaplatíme za pohodlí -za to, že chceme, aby náš přístroj byl neustále v pohotovosti.

Při přípravě kávy i ten největší "žrout" spotřebuje proudu jen zhruba za 70 korun ročně, zato pohotovostní režim si z peněženky vytáhne za rok víc, než kolik zaplatíte, když budete celý rok prát jednou týdně. Některé přístroje odebírají proud - byť jen nepatrné množství - i po vypnutí.

Co z toho plyne? Při výběru kávovaru se ptejte, jak to má s odběrem energie v režimu standby. A přístroj vypínejte ze zásuvky. Jen tak zabráníte zbytečnému odběru proudu.

Vyzbrojte se trpělivostí U pákových kávovarů se ruční práce předpokládá, ale měla by být jasná a pokaždé stejná.

Některé přístroje pracovaly pokaždé jinak a daly zabrat i profesionálním baristům, kteří kávu připravovali. Páky občas netěsnily - voda si pak našla cestu jinudy než přes sítko s kávou a na stole pak pod přístrojem zůstala loužička. Z pákových se nejvíc osvědčily Krups a ETA.

Jednodušší obsluha

Automatické kávovary jsou dražší, ale vyšší cenu neplatíte za lepší kávu, nýbrž za vyšší komfort. Všechno, co musíte u pákových dělat ručně, za vás obstará automat. Kávu namele, přesune do válce, upěchuje, horkou vodou propaří a lógr slisuje do úhledných tabletek a spořádaně odloží do zásobníku. Tak by to mělo být v ideálním případě. Jenže takhle ideálně se přístroje neprojevovaly. Obsluha i káva zanechaly rozpačité dojmy.

Například Fagor se nám dlouho nepodařilo uvést do chodu. Stále se dožadoval čištění, třebaže jsme ho právě vyčistili, odmítal vařit, i když na displeji stálo OK. Ale hlavně dával kávu, která se degustátorům ani trochu nelíbila.

Levný přístroj, drahá káva

Přístroje na kapsle leckoho zaujmou nízkou cenou. Jsou levné, ale drahý je šálek kávy. Při ceně osm devět korun za kapsli vás jedno kapučíno přijde na šestnáct korun - potřebujete totiž jednu na kávu a jednu na mléko.

Káva z Nespressa patřila k těm nejlepším, zato z Dolce Gusta zklamala, horší známku kávovar nezískal jen díky nesporným výhodám -rychlé a snadné obsluze. A Philips Senseo úplně propadl. Přístroj, který byl vytvořen ve spolupráci s Douwe Egberts, používá kapsle, které nejsou v Česku k dostání, pro testování jsme museli použít univerzální. Mizerná byla nejen káva (všichni degustátoři jí dali pětku), ale i práce s přístrojem.

Typy kávovarů

Pákové: Čistě ruční práce.

Kávu musíte odměřit, vložit do sítka, upěchovat, páku zašroubovat. Pak ji opět uvolnit a zbavit mokrého kávového koláče. Některé používají i kávové sáčky, tzv. pody.

+ můžete ovlivnit výsledek, pokud to umíte, kvalitní přístroj uvaří nejlepší espreso

- vyžaduje dost zručnosti a času

Automatické: Mlýnek namele kávu, upěchuje a horkou vodou propaří.

+ jednoduchá a rychlá obsluha, možnost zvolit hrubost mletí

- kávovary jsou drahé

Na kapsle: Kapsli vložíte do kávovaru, vše ostatní už přístroj obstará za vás.

+ jednoduché, ideální pro začátečníky

- šálek vyjde dost draho (8 až 16 Kč), kapsle zatěžují životní prostředí a přístroj funguje jen na ně.


Prémiové testy