Domácnosti dluží bankám 350 miliard

  1:00aktualizováno  1:00
Češi věří ve svou budoucnost a nebojí se zadlužit. Domácnosti dlužily ke konci června letošního roku celkem přes 350 miliard korun. Oproti stejnému období loňského roku je to nárůst přibližně o 86 miliard.
Nákup, obchod

Nákup, obchod - Nákup, obchod | foto: Profimedia.cz

Nejvíce se na dluzích podílejí především hypoteční úvěry a úvěry ze stavebního spoření. Nahrává tomu větší motivace lidí pořídit si vlastní bydlení a příznivé úrokové míry.

Významný růst objemu půjček hlásí i společnosti, které se zabývají spotřebitelskými půjčkami. Podle odhadů České národní banky dlužili Češi na konci května za splátkové úvěry více než 76 miliard korun.

Ačkoliv ČNB varovala před nárůstem dluhů na krátkodobou spotřebu, podle ekonomů není nárůst splátkových úvěrů hrozbou. "Objem spotřebitelských a kontokorentních úvěrů roste pomaleji a prozatím nevytváří riziko předluženosti sektoru domácností," uvedl ekonom David Marek z Patria Online.

Splátkový prodej zažívá boom
Jednička na českém trhu splátkových společností, GE Money Multiservis, evidovala k 31. květnu 260 tisíc smluv a téměř 419 tisíc držitelů OK karet, z kterých mohou klienti společnosti čerpat peníze.

Další společnost, Home Credit, vykázala za první pololetí nárůst objemu poskytnutých úvěrů o 38 procent a celkový objem výrazně převýšil tři miliardy korun. Společnost poskytla největší množství úvěrů na pořízení výpočetní techniky, fotoaparátů, domácích kin, ale i zahradní techniky.

Profil dlužníka (kdo nakupuje na splátky)

  • mírně převažují muži
  • střední vzdělání
  • věk 25–55 let
  • 1 nebo 2 děti v domácnosti
  • příjem domácnosti 17–25 tisíc korun
  • nejčastěji nakupuje elektroniku
  • průměrná výše úvěru je 10 tisíc, měsíční splátka 800 až 900 korun
  • přepočtená úroková míra se pohybuje obvykle mezi 20 až 30 procenty ročně
  • Pramen: Home Credit, MF DNES
"Díky našim novinkám v oblasti úvěrových produktů a služeb se nám podařilo zvýšit objem financovatelných úvěrů v porovnání s loňským rokem o 35 procent," uvedl i generální ředitel společnosti Cetelem. Její klienti na splátky nejvíce nakupovali spotřební elektroniku.

Osobní půjčky Cetelem využívali klienti nejčastěji na rekonstrukce svých domů a bytů a na vybavení domácností. Průměrného klienta splátkové kanceláře popisují jako muže se středoškolským vzděláním, který žije v rodině s jedním až dvěma dětmi a průměrný čistý příjem rodiny se pohybuje okolo dvaceti tisíc korun.

Průměrná výše úvěru se pohybuje okolo 10 tisíc korun a splátka pak činí osm až devět stovek měsíčně.

Úvěry: byznys i pro banky
Stranou nestojí ani banky. Česká spořitelna jen za letošní první pololetí poskytla 186 tisíc spotřebitelských úvěrů ve výši 11,5 miliardy korun, což je téměř jednou tolik jako v předešlém roce. A tento trend bude jistě pokračovat, protože splátkoví prodejci i banky dělají vše pro to, aby přístup k úvěrům lidem co nejvíc ulehčili.

Spořitelna například na svých webových stránkách zpřístupnila kalkulačku, která potenciálním klientům naznačí mez úvěru, který je pro ně ještě únosný. "Klient navíc může své úvěrové požadavky odeslat prostřednictvím webových stránek pobočce, která jej následně kontaktuje s konkrétní nabídkou," říká mluvčí České spořitelny Klára Gajdušková.

Celkem klienti České spořitelně na konci prvního pololetí letošního roku dlužili 112 miliard korun, což bylo o 38 procent více než loni. Její konkurenci, ČSOB, to bylo 135miliard korun.

Autoři:


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Banku s „hodným bankéřem“ spolkne Moneta. Přejmenuje se na Air Bank

Air Bank už dlouho láká nové klienty úspěšnou televizní kampaní se zlým a...

Obchod za dvacet miliard výrazně změní rozložení sil v českém bankovnictví. Po spojení Monety, Air Bank a části Home...Zmetek, označil Ťok lokomotivy, které České dráhy koupily dvakrát dráž

Ilustrační snímek

Optikou ministra dopravy Dana Ťoka jsou lokomotivy Emil Zátopek zmetkem, který je nutné vrátit výrobci. Za...

Dámská a pánská volenka za 100 tisíc. Sezona tanečních startuje

Taneční pro mládež v tak masovém měřítku jsou unikát, který má obdoby jen na...

Kdo z absolventů tanečních by si nepamatoval, jak při střídavé mazurce vyzkoušel hned několik tanečních partnerů? Pro...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Další z rubriky

Stát chce dostat matky do práce dotací. Investice se prý vyplatí

Ilustrační snímek

Z okrajových dětských skupin by se za dvě miliardy mohla stát náhrada školek pro nejmenší. Ministerstvo práce počítá se...

Útok na modré zóny, sdílená auta chtějí parkovat levněji

V ulici Jaselská nedaleko Vítězného náměstí v Praze 6 jsou již v ulicích...

Modré zóny v Praze slouží od února nejen parkujícím rezidentům, ale i sdíleným vozům carsharingových firem. Díky...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...Najdete na iDNES.cz