Pohyb na trhu péče o seniory. Domovy GrandPark koupila rakouská SeneCura. | foto: SeneCura

Soukromý byznys se stářím se v Česku mění, posilují Rakušané

  • 9
Rakouská společnost SeneCura výrazně zlepšila svoji pozici v tuzemském byznysu péče o staré lidi. Koupila tři fungující domovy seniorů GrandPark a jeden další ve výstavbě. V současnosti vlastní v tuzemsku již deset zařízení, v nichž se stará také o lidi s Alzheimerovou nemocí, a je tak největším soukromým hráčem v oboru.

Společnost SeneCura od května převzala domovy GrandPark v Praze-Štěrboholech, Hradci Králové a Havířově a zároveň čtvrtý objekt v Liberci, který je ve výstavbě. Pod rakouskou firmu přecházejí dvě stovky zaměstnanců.

„Skupina SeneCura se stává největším soukromým provozovatelem domovů pro seniory v České republice,“ řekl k akvizici generální ředitel tuzemské divize Anton Kellner. Dvojkou na trhu je společnost Alzheimercentrum, která spravuje devět zařízení.

Cenu za transakci firma nezveřejnila. SeneCura představuje v Rakousku hlavního poskytovatele péče o seniory a nemocné. Od roku 2015 je součástí francouzské skupiny Orpea. Spravuje 775 zařízení v několika zemích, zejména v Evropě, stará se ale i o pacienty v Číně.

V Česku expanduje teprve v poslední době, jde ale o rychlý proces. Nákup přichází necelý půlrok poté, co firma ovládla pět domovů pro seniory původně vlastněných společností Anavita. Dva další už v té době vlastnila přes společnost Senior Holding. V současnosti tak rakouská společnost v Česku obhospodařuje na 1350 lůžek.

Domovy SeneCura poskytnou jak klasické služby domova pro seniory, tak specializovanou péči pro osoby postižené demencí, zejména Alzheimerovou chorobou. Lidí s tímto onemocněním je v tuzemsku na 150 tisíc, upozornila firma.

Péče o pacienta s Alzheimerem vyjde až na 45 tisíc. Co to obnáší?

Některá konkurenční zařízení, zaměřená na péči o lidi s Alzheimerovou chorobou, se v poslední době uzavřela. Kvůli končící podpoře Ústeckého kraje skončila třeba Rezidence Tereza v Dubí. Podobně dopadlo i Centrum spokojeného stáří provozované Léčebnými lázněmi Bohdaneč, kde rovněž vyschly krajské zdroje. Počet domovů pro klienty s demencí však za posledních pět let stoupl ze 189 na 317 (čtěte Pořadníky jsou plné. Boom domovů pro seniory s Alzheimerem přesto končí).

Podle spolumajitelky společnosti Alzheimercentrum Jaroslavy Jůzové bude krachů soukromých zařízení přibývat. „Zařízení, která skončí, bude přibývat. Představa snadného zbohatnutí na stáří se střetává s realitou,“ uvedla dříve Jůzová pro MF DNES.

Terapeut muž je v Alzheimercentru na roztrhání:

20. července 2016