Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Domy budou mít energetické „techničáky“

  1:00aktualizováno  1:00
Majitelé rodinných domků i velkých činžáků se už brzy budou muset starat o to, kolik energie jejich nemovitosti spotřebují. Při stavbě nového domu nebo při každé větší úpravě vyžadující stavební povolení si pro ně budou muset nechat vystavit "techničáky" o spotřebě energie.

Majitelé nemovitostí budou za certifikáty platit, ale na úsporách energií mohou vydělat. - Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Speciální certifikáty potvrdí, kolik celkově spotřebují energie. Počítá s tím chystaný zákon o hospodaření s energií. Majitelé nemovitostí budou za certifikáty platit, ale na úsporách energií mohou vydělat.

Počítá s tím chystaný zákon o hospodaření s energií. Majitelé nemovitostí budou za certifikáty platit, ale na úsporách energií mohou vydělat.

Specializovaní auditoři začnou vystavovat pro budovy certifikáty už počátkem příštího roku. Odkdy přesně budou průkazy povinné, není zatím jasné.

"Navrhujeme tříleté přechodné období. Po jeho skončení by už každý investor měl mít povinnost předložit certifikát při každé žádosti o stavební povolení," říká Ladislav Pazdera z ministerstva průmyslu a obchodu.

V Unii je větší teplo
Podobná praxe už platí ve většině zemí Evropské unie, u nás se stane součástí nového zákona o hospodaření s energií. Ten už schválila vláda a teď ho posuzují poslanci. Podle dohod s Unií má začít platit nejpozději počátkem roku.

Ztráty energie z nekvalitně postavených budov jsou v celé Evropě obrovské. Podle zprávy Evropského parlamentu představují víc než 40 procent celkové spotřeby energie a dál rostou. Nejde přitom zdaleka jen o spotřebované teplo, ale také o to, kolik energie pohltí osvětlení, ohřívání vody či klimatizace.

České domy jsou v mnohem horším stavu než v západní Evropě, kde tlak na zateplování a úspory začal už v sedmdesátých letech.

"Evropské normy energetické náročnosti u nás podle mého odhadu nesplňuje až 90 procent domů, zvlášť individuální výstavba na venkově je hluboko pod nimi," říká energetický auditor Tomáš Zajíc.

Podle jeho zkušeností lidé nejčastěji podceňují únik tepla obvodovým zdivem, špatně izolovanými stropy, podlahami a také dveřmi či okny. "Náklady na dokonalé zateplení budovy dnes představují asi dvacet procent z celkové ceny investice. Dobré zateplení ale může přinést snížení provozních nákladů až o čtyřicet procent," tvrdí Tomáš Zajíc.

Úspory v paneláku
To potvrzují i vlastníci domů, kteří se do zateplování pustili. Například radnice v Brně-Líšni nechala před třemi lety opravit přes šedesát svých paneláků postavených v osmdesátých letech. Spotřeba tepla v nich klesla o více než třetinu.

"Zateplovali jsme stěny, střechy, měnili okna a vstupní dveře," líčí starosta Jiří Janištin. "Sídliště stojí na kopci, profukovalo tu. Po opravě se tu šetří na teple v průměru pět tisíc korun na byt ročně," dodal.

Také při prodejích domů bude majitel muset předložit kupci certifikát. Ten bude mít vliv na cenu: dům s menší spotřebou energie bude žádanější a dražší.

V budovách, kde sídlí veřejné instituce a úřady, budou muset štítky s informací o energické náročnosti viset na viditelném místě. Budovy se podle spotřeby energie budou dělit do několika kategorií, jako je to dnes běžné třeba u ledniček.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Podvodné stránky úřadu práce klamou nezaměstnané, varuje ten skutečný

Desítky nových pracovních míst přibude na Ostravsku a Karvinsku pro úředníky....

Klamavé weby nabízejí rekvalifikaci zdarma pro každého a volná pracovní místa, zdánlivě garantovaná úřadem práce....

IKEA otevře v Praze pop-up studio, nový obchodní dům v Česku zatím nebude

IKEA Point na Václavském náměstí v Praze

Ve čtvrtek otevře švédský nábytkářský gigant IKEA na pražském Václavském náměstí novou pobočku. Provozovna s názvem...

Najdete na iDNES.cz