Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Domy budou mít energetické „techničáky“

  1:00aktualizováno  1:00
Majitelé rodinných domků i velkých činžáků se už brzy budou muset starat o to, kolik energie jejich nemovitosti spotřebují. Při stavbě nového domu nebo při každé větší úpravě vyžadující stavební povolení si pro ně budou muset nechat vystavit "techničáky" o spotřebě energie.

Majitelé nemovitostí budou za certifikáty platit, ale na úsporách energií mohou vydělat. - Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Speciální certifikáty potvrdí, kolik celkově spotřebují energie. Počítá s tím chystaný zákon o hospodaření s energií. Majitelé nemovitostí budou za certifikáty platit, ale na úsporách energií mohou vydělat.

Počítá s tím chystaný zákon o hospodaření s energií. Majitelé nemovitostí budou za certifikáty platit, ale na úsporách energií mohou vydělat.

Specializovaní auditoři začnou vystavovat pro budovy certifikáty už počátkem příštího roku. Odkdy přesně budou průkazy povinné, není zatím jasné.

"Navrhujeme tříleté přechodné období. Po jeho skončení by už každý investor měl mít povinnost předložit certifikát při každé žádosti o stavební povolení," říká Ladislav Pazdera z ministerstva průmyslu a obchodu.

V Unii je větší teplo
Podobná praxe už platí ve většině zemí Evropské unie, u nás se stane součástí nového zákona o hospodaření s energií. Ten už schválila vláda a teď ho posuzují poslanci. Podle dohod s Unií má začít platit nejpozději počátkem roku.

Ztráty energie z nekvalitně postavených budov jsou v celé Evropě obrovské. Podle zprávy Evropského parlamentu představují víc než 40 procent celkové spotřeby energie a dál rostou. Nejde přitom zdaleka jen o spotřebované teplo, ale také o to, kolik energie pohltí osvětlení, ohřívání vody či klimatizace.

České domy jsou v mnohem horším stavu než v západní Evropě, kde tlak na zateplování a úspory začal už v sedmdesátých letech.

"Evropské normy energetické náročnosti u nás podle mého odhadu nesplňuje až 90 procent domů, zvlášť individuální výstavba na venkově je hluboko pod nimi," říká energetický auditor Tomáš Zajíc.

Podle jeho zkušeností lidé nejčastěji podceňují únik tepla obvodovým zdivem, špatně izolovanými stropy, podlahami a také dveřmi či okny. "Náklady na dokonalé zateplení budovy dnes představují asi dvacet procent z celkové ceny investice. Dobré zateplení ale může přinést snížení provozních nákladů až o čtyřicet procent," tvrdí Tomáš Zajíc.

Úspory v paneláku
To potvrzují i vlastníci domů, kteří se do zateplování pustili. Například radnice v Brně-Líšni nechala před třemi lety opravit přes šedesát svých paneláků postavených v osmdesátých letech. Spotřeba tepla v nich klesla o více než třetinu.

"Zateplovali jsme stěny, střechy, měnili okna a vstupní dveře," líčí starosta Jiří Janištin. "Sídliště stojí na kopci, profukovalo tu. Po opravě se tu šetří na teple v průměru pět tisíc korun na byt ročně," dodal.

Také při prodejích domů bude majitel muset předložit kupci certifikát. Ten bude mít vliv na cenu: dům s menší spotřebou energie bude žádanější a dražší.

V budovách, kde sídlí veřejné instituce a úřady, budou muset štítky s informací o energické náročnosti viset na viditelném místě. Budovy se podle spotřeby energie budou dělit do několika kategorií, jako je to dnes běžné třeba u ledniček.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Prodej tvrdého alkoholu v Česku stoupá. Každý čtvrtý panák je tuzemák

Ilustrační foto

Český trh s lihovinami loni vzrostl o tři procenta. Největší tuzemská likérka, Stock Plzeň-Božkov, prodala meziročně...

Malé firmy bojují o zaměstnance. Absolventům však práci nabízejí váhavě

Kancelářské potřeby (ilustrační foto)

Trh práce je sice už dlouhou dobu napjatý jako struna, ale pokud jde o absolventy, jsme ostražití, vzkazují malí...

Obavy vyprchaly. Češi zase létají na dovolenou do Turecka

Ilustrační snímek

Uzavřené předprodeje zájezdů tuzemských cestovních kanceláří pro letošní rok ukazují, že se Turecko vrátí mezi...

Najdete na iDNES.cz