Republikánský kandidát Donald Trump zvítězil v amerických prezidentských...

Republikánský kandidát Donald Trump zvítězil v amerických prezidentských volbách nad demokratkou Hillary Clintonovou. (9. listopadu 2016) | foto: Reuters

Prohra škarohlídů? Prohlédněte si grafy, jak Trump rozhýbal trhy

  • 101
Většina analytiků, expertů i médií věštila před americkými volbami ekonomickou katastrofu, pokud v nich zvítězí Donald Trump. Nic z toho se nestalo. Naopak, dva týdny po volbách ovládla trhy euforie. Americké akciové indexy trhají rekordy, dolar je proti euru nejsilnější za poslední rok. Zvedají se ceny „rizikových“ komodit, jako jsou drahé kovy. Naopak ztrácí zlato, k němuž se investoři obvykle uchylují, když mají obavy o další vývoj ekonomiky.

Co se tedy stalo? Investoři milují příběhy. „Řada lidí na burze možná vůbec nevěděla, co reálně Trump chce dělat, četli jen novinové titulky a báli se,“ říká spolumajitel fondu Quant Aleš Michl.

Teď však Wall Street začal věřit, že republikáni, kteří vedle prezidenta zcela ovládnou i obě komory Kongresu, nakopnou americkou ekonomiku k rychlejšímu růstu. Nejen desítkami miliard dolarů z veřejných peněz, ale také oslabením regulace a snížením daní z příjmů pro domácnosti i firmy.

Optimismus na trzích zřejmě odráží i to, že Trump po zvolení vystupoval mnohem smířlivěji než během kampaně. „Z Trumpových vystoupení vymizely ty nejpopulističtější návrhy. Přesto si myslím, že reakce trhů je trochu přestřelená,“ říká hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš.

Jak Trump zamíchal cenami

Není totiž jisté, jak se očekávání trhů promítnou do reálné ekonomiky. Tedy zda Kongres na všechny ohlášené plány skutečně kývne, či zda se Trump nevrátí ke svým ostřejším plánům, které by americké ekonomice mohly spíše uškodit.

Pokud však bude dolar dál posilovat, může se to neblaze projevit i v Česku. Například zdražením pohonných hmot, které se právě za americkou měnu nakupují. Někteří analytici, například ze Société Générale či Barclays, přitom čekají, že dolar kvůli nejistému vývoji v eurozóně posílí příští rok na úroveň 1 : 1 s eurem.

Na druhou stranu však může přílišné posílení dolaru v delším období americkou ekonomiku poškodit. A to zejména ve výrobním sektoru, od jehož zaměstnanců Trump čerpal velkou část své podpory. Během kampaně zdůrazňoval, že chce americký průmysl podporovat a chránit před světem.

Tyto postoje zvoleného prezidenta ostatně vysvětlují i to, proč se na trzích tolik daří základním surovinám a kovům.

* cena v případě mědi u dolarů uvedena v centech

Někteří analytici dokonce nyní čekají, že po Trumpově zvolení má Amerika nakročeno k nejdéle trvajícímu ekonomickému růstu v historii. „Šance, že ekonomický růst bude nyní trvat déle než rekordních deset let v 90. letech minulého století, je mnohem vyšší,“ říká hlavní akciový stratég Deutsche Bank David Bianco.

Mají tomu pomoci infrastrukturní projekty. Trump chce za nové silnice, mosty, letiště a zeď na hranicích s Mexikem utratit v průběhu deseti let bilion dolarů. Kromě toho slíbil finanční injekci armádě.

A k tomu je potřeba vzít v úvahu výpadek příjmů do federálního rozpočtu po snížení daní. Pokud své daňové plány prosadí, může podle odhadu Tax Policy Center vzrůst zadlužení až o sedm bilionů dolarů.

V součtu tak může dojít k tomu, že se současný federální rozpočtový deficit, který se pohybuje těsně nad třemi procenty HDP, během dvou let zdvojnásobí.

Jak Trump zamíchal cenami

To však může vadit kongresmanům, kteří Bílému domu schvalují rozpočet. Republikáni, za něž Trump kandidoval, mohou mít problém s tím, že se zadlužení USA během pěti let zvýší o celou třetinu. „Kongresmanům může teoreticky také vadit, že při nízké nezaměstnanosti je pozitivní přesah vládních výdajů do zbytku ekonomiky již relativně nízký,“ doplňuje Bureš.

Dolar ale zřejmě nyní posiluje i díky tomu, že se americká centrální banka Fed zřejmě chystá v nejbližší době zvedat úrokové sazby. Z posledních vyjádření členů Fedu totiž vyplývá, že dostatečný růst tamní ekonomiky už tento krok umožňuje. A příslib vyšších úroků investory láká, zvlášť když v eurozóně drží sazby pod nulou.

Navíc, pokud ekonomika díky Trumpovým fiskálním stimulům poroste svižněji, než se dosud čekalo, je pravděpodobné, že Fed bude zvedat sazby rychleji. A tlak na posilování dolaru tím ještě stoupne.

Jak Trump zamíchal cenami

Růst akcií i dolaru může mít ještě další vysvětlení než jen Trumpovo vítězství a očekávané světlé zítřky amerického hospodářství. Ekonom Michl vidí za současným růstem akcií i komodit velké množství peněz, které centrální banky pumpují do ekonomiky.

„Tiskne se už tolik peněz, že není kam je jinam dávat. Všude jsou bubliny, ale americké akcie jsou pořád lepší než předražené evropské státní dluhopisy. Akcie v USA jsou podle našeho modelu stále o 10,5 procenta podhodnocené,“ počítá Michl. Černé scénáře se nenaplnily. Trhy čekají, že Trumpův vstup do Bílého domu americkou ekonomiku nakopne.

Myslíte si, že optimistický vývoj na trzích bude v nejbližších měsících pokračovat?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 2. prosince 2016. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 1430
Ne
Ne 300