Tisíce dolarů navíc. Americká auta by mohla po zavedení cel podražit

  14:06aktualizováno  14:06
Donald Trump dlouhodobě vyhrožuje uvalením dovozních cel i na automobily a jejich součásti. Pokud je zavede, cla by mohla zvednout ceny nejprodávanějších vozů ve Spojených státech až o tisíce dolarů. Trumpova administrativa přitom usiluje o cenovou dostupnost aut,.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Barbora Měchurová, iDNES.cz

Minulý měsíc se americký prezident Trump shodl s předsedou Evropské komise Jean-Claudem Junckerem, že Spojené státy a Evropská Unie budou usilovat o nulová cla na průmyslové zboží. CNN ale uvedla, že americké ministerstvo obchodu ve čtvrtek oznámilo, že navzdory dohodě dále zkoumá případné zavedení dovozních cel na auta a jejich součásti.

Trump jejich zavedením ve výši až 25 procent v minulých měsících opakovaně vyhrožoval Evropské Unii.

Studie společnosti Experian dospěla k závěru, že 25procentní clo na importovaná auta a automobilové součástky značně zvýší cenu dvaceti nejprodávanějších vozů ve Spojených státech. Nárůst se pohybuje v řádu tisíců dolarů i když se většina vozidel ze seznamu vyrábí přímo ve Spojených státech.

I tyto auta totiž obsahují značné množství součástek od zahraničních dodavatelů. Největší výrobci automobilů se shodují v tom, že dovozní cla by měla na celé průmyslové odvětví negativní vliv. Kromě nárůstu cen varují také před ztrátou pracovních míst.

„Místo vytváření pracovních míst povedou tyto dovozní cla ke ztrátě stovek tisíců amerických pracovních míst v produkci a prodeji automobilů, vozidel SUV, nákladních vozů a automobilových součástek,“ citovala vyjádření Globální asociace výrobců aut agentura Reuters. Asociace zastupuje například Hondu, Hyundai, Nissan nebo Kiu.

Coca-Cola v USA zdražuje. Ceny vyhání nahoru cla na hliník

Toyota, která v americkém Georgetownu v Kentucky vyrábí nejpopulárnější americký sedan Camry varovala, že by dovozní cla zvedla náklady na výrobu jednoho modelu o 1 800 dolarů (39 700 korun). Kromě toho by podle prohlášení automobilky opatření zdražilo veškerá auta prodávaná ve Spojených státech.

Cla by také představovala masivní eskalaci obchodních sporů USA s Německe, Kanadou, Mexikem a dalšími zeměmi, uvedl v červenci web Business Insider. Trumpův krok by pak pravděpodobně vedl k odvetným opatřením od těchto zemí.

„Dovozní clo představuje daň, kterou zaplatí američtí spotřebitelé. Významně zvýší náklady každého nového vozu prodaného ve Spojených státech, přičemž nezáleží na tom, odkud pochází,“ uvedla automobilka Mazda v prohlášení, které zveřejnil deník USA Today.

Uvádí také, že potenciální dovozní cla napadla americká Aliance automobilových výrobců, která ve Washingtonu zastupuje politické zájmy automobilek. Aliance, jež zastupuje výrobce General Motors, Ford nebo BMW, je považuje za škodlivá pro celou americkou ekonomiku.

Vláda prezidenta Trumpa přitom usiluje o cenovou dostupnost automobilů a ve čtvrtek přišla s návrhem na zmírnění federálních limitů spotřeby paliva u osobních a nákladních aut, od kterého si kromě snížení ceny slibuje také vyšší míru bezpečnosti.

Přísné ekologické standardy podle Trumpovy administrativy zvedají cenu vozidel, což vede lidi k pořizování starších modelů, které nejsou tak bezpečné jako moderní auta.

Autor:

Nejčtenější

V příštím roce přijde ekonomická krize, řekl ekonom Pikora v Rozstřelu

Ekonom Vladimír Pikora v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (4. prosince 2018)

„O tom, že krize přijde, nemusíme pochybovat. Podle mého názoru k tomu dojde v příštím roce,“ uvedl ekonom Vladimír...

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Štědrá nadílka ve Škodovce, zaměstnanci dostali bonus i prémii 12 tisíc

Ilustrační snímek

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda si před letošními Vánocemi výrazně finančně polepší. Společnost totiž...

Protesty drtí francouzskou ekonomiku, šokovaní turisté ze země odjíždějí

Hnutí žlutých vest opět demonstruje v Paříži a dalších francouzských městech...

Protesty takzvaného hnutí žlutých vest proti vládním reformám těžce zasáhly francouzskou ekonomiku. Výrazný útlum tržeb...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Další z rubriky

Každý nový dům musí mít solární panely, rozhodla Kalifornie

Instalace panelu ve zkušebním areálu firmy SunEdison

Kalifornie bude opět o něco zelenější. Politická reprezentace bohatého amerického státu schválila povinnost od roku...

Konec starostí s vodou. Saúdové doufají v rozvoj hydroponických farem

Uprostřed saúdskoarabské pouště pěstují rajčata díky hydroponickým farmám

V saúdskoarabské poušti se s nedostatkem vody každý vypořádává po svém. Skupina farmářů uskupených kolem jednoho...

Realitní krize naruby. V Japonsku se na venkově rozdávají domy zdarma

Ilustrační foto

Japonsko čelí neobvyklému realitnímu problému. Vzhledem k masivnímu přesunu obyvatelstva do měst se vyprazdňují vesnice...

Najdete na iDNES.cz