Londýnská burza (Ilustrační foto)

Londýnská burza (Ilustrační foto) | foto: Reuters

Libra padá. Britové se po volbách bojí politického chaosu

  • 34
Překvapivě slabý výsledek konzervativců v předčasných parlamentních volbách měl vliv i na propad libry vůči dolaru až o dvě procenta. Ocitla se tak na nejslabší úrovni od dubna, později část ztrát umazala. Investoři se obávají, že nerozhodný výsledek voleb v Británii vyvolá politický chaos.

Britská libra se v reakci na překvapivě slabý výsledek konzervativců v předčasných parlamentních volbách propadla vůči dolaru až o 2,5 procenta na téměř dvouměsíční minimum 1,2636 USD. Investoři se obávají, že nerozhodný výsledek voleb v Británii vyvolá politický chaos a zkomplikuje jednání o odchodu země z Evropské unie. Akcie předních britských podniků však posilují, protože pokles libry je příznivý pro jejich zahraniční aktivity.

Libra později část ztrát smazala a krátce před polednem vykazovala pokles o 1,7 procenta na 1,2727 USD. Vůči euru ztrácí libra 1,5 procenta na 1,1380 USD, vyplývá z údajů serveru CNBC.

Británie po volbách

„Je to zapeklitá věc pro britskou ekonomiku i pro jednání o brexitu, takže je to negativní pro libru,“ řekl k výsledkům voleb hlavní ekonom společnosti AMP Shane Oliver. „Británie však představuje pouze 2,5 procenta světového hrubého domácího produktu a nelze příliš očekávat výraznější dopady na světové investiční trhy,“ dodal.

Britský akciový index FTSE 100 si připisuje zhruba 0,8 procenta. Řada podniků z tohoto indexu má rozsáhlé mezinárodní aktivity a slabší kurz libry po přepočtu zvyšuje hodnotu jejich zahraničních příjmů. Vzhůru dnes zamířily také další akciové trhy v Evropě i Asii.

Konzervativci premiérky Theresy Mayové sice vítězí v parlamentních volbách, ale podle propočtu agentury Reuters už nemohou získat většinu v nové sněmovně (více o výsledcích voleb čtěte zde).

„Krátkodobě jestě může nastat pokles, ale myslím si, že pak se bude čekat na vývoj jednání o brexitu. Ta začínají už za zhruba 2 týdny. Také po referendu o brexitu jsme viděli ještě několik dní pokles, ten už ale nebyl tak silný a následovala konsolidace. Další výprodej přišel až v září. Inflace v zemi je poměrně vysoká, což by mohlo tlačit na centrální banku, aby začala alespon trochu jestřábím tónem komentovat situaci,“ uvedl Peter Bukov, Hlavní analytik TopForex

„Britská libra zažívá další povolební šok. Britská premiérka Theresa Mayová chtěla v předčasných volbách posílit svoje postavení v parlamentu i uvnitř konzervativní strany, aby se jí snadněji dohodl brexit. Stal se však pravý opak,“ komentoval výsledky Hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.

Britské volby budou mít vliv na vyjednávání o podmínkách vystouepní z EU. Nepředpokládá však, že by výsledek voleb pomohl takzvanému měkčímu brexitu (částečné zachování vazeb z EU), který prosazovali opoziční demokraté. Také oni totiž ve volbách spíše ztratili.

„Celkově se dá spíš říci, že vyjednávání společné pozice bude složitější. A to především, pokud by se (a nebylo by to překvapivé) konzervativní strana rozhodla odstranit z čela Theresu Mayovou a hledat jejího nástupce,“ dodal Bureš.

S USA cloumá výslech šéfa FBI

Americké burzy ve čtvrtek nestihly na vývoj v Británii reagovat. Událostí dne v USA byla však výpověď bývalého šéfa FBI Jamese Comeyho před senátním výborem. Uvedl, že nemá pochyby o tom, že Rusové ovlivňovali výsledky amerických voleb a popsal, že na něj Trump tlačil, aby zastavil vyšetřování, které by mohlo tyto vazby odhalit (více o výpovědi Comeyho zde).

Americké akcie ve čtvrtek nejprve zpevnily, když investoři dospěli k závěru, že výpověď Comeyho před senátním výborem pro dohled nad tajnými službami by neměla mít na úřad DonaldaTrumpa zásadní dopad. Názory však nejsou jednotné a později na trhu převládlo vyčkávání, což mělo za následek vesměs nevýrazný pohyb akcií. V závěru obchodování Dow Jonesův index získal 0,04 procenta, širší index Standard & Poor’s 500 vzrostl o 0,03 procenta a index technologického trhu Nasdaq se zvýšil o 0,39 procenta.

,