Dopravci dosáhli dohody s vládou

Celkem devět bodů má dohoda mezi ministerstvem dopravy třemi ze čtyř sdružení autodopravců. Měla by vyřešit současnou krizovou situaci v silniční dopravě, kterou způsobuje růst cen pohonných hmot. Jejím navrhovatelem bylo největší domácí sdružení Česmad Bohemia, které ji s ministerstvem projednalo již dopředu. Spolu s ním dohodu akceptoval i Svaz průmyslu a dopravy, další dva - Svaz řidičů a Společenství autodopravců Čech a Moravy (SAČM) - měly podle Česmadu ke smlouvě výhrady a vzaly si týden na rozmyšlenou.

Podle informací ČTK ale Svaz řidičů se smlouvou nesouhlasí a nevyloučil ani možnost organizování blokád ve spolupráci se spřízněnou Unií řidičů. Svazu vadí, že smlouva neobsahuje regulaci cen pohonných hmot a naopak zvyšuje sazby silniční daně pro starší vozy.

Ministerstva se totiž zavázala, že předloží novelu zákona, která zvýší o 15 procent silniční daň vozidlům vyrobeným do konce roku 1989. Vozidlům splňujícím normu Euro 2 se má daň snížit o 50 procent, vozům splňujícím Euro 3 dokonce o sto procent minimálně do konce roku 2003.

K bodu o zvyšování daně má výhrady i SAČM. "Z 90 procenty dohody souhlasíme, ale toto  nám
připadá jako nesmysl, který postihne největší chudáky," uvedl jeho předseda Bedřich Danda.

Dohoda mezi vládou a dopravci zaručuje zachování současných sazeb spotřební daně z pohonných hmoty i v roce 2001, přičemž jejich další vývoj se má řídit vývojem daně v EU.

Až do vstupu České republiky do Evropské unie by se měl zastavit nárůst poplatků za použití silnic a dálnic - dálničních známek. Měla by být také stanovena metodika pro kalkulaci nákladů na jednotlivé kategorie vozidel.