Program Zelená úsporám nemusí skončit úspěšně, chybí kvalitní řemeslníci na zateplení. Ilustrační foto

Program Zelená úsporám nemusí skončit úspěšně, chybí kvalitní řemeslníci na zateplení. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Dotace na zateplení hrozí fiaskem, „zelené“ peníze lákají podnikavce

  • 45
Nákladná investice na zateplení domů, na kterou stát přes program Zelená úsporám přispěje až polovinu, může skončit fiaskem a za pár let další opravou. Díky zateplovacímu boomu přibývá totiž nekvalitní práce a případů, kdy za pár let odpadne celá izolace.

Podle odborníků přinesou příští měsíce další zhoršení situace, protože zkušených zateplovačů se na trhu pohybuje podstatně méně, než kolik jich bude potřeba.

"Nejde o to, aby se uspořila energie, ale hlavně se rychle prostavěly peníze," shrnul současný stav Alois Palacký z izolační společnosti Fana. Sám dokumentuje nepovedené stavby, kde například vítr kvůli špatně provedené práci a zvolené technologii odnesl kompletně novou fasádu.

Na trhu se tak může objevit spousta podnikavců, kteří oboru vůbec nerozumějí a své služby budou přesto nabízet.

Obavy ze zateplovacího boomu mají paradoxně i firmy, kterým stát výrazně podpoří jejich byznys – výrobci zateplovacích materiálů.

Ti už několik let těží z čím dál vyšší poptávky po svých materiálech a v souvislosti s novou státní zateplovací pobídkou čekají další příval zakázek.

"Bojíme se, že se objeví noví patlalové a firmy, které se zateplováním nemají žádnou zkušenost," říká obchodní ředitel Saint-Gobain Weber Terranova Pavel Polánek. Ve hře totiž nejsou jen peníze zákazníků, ale také pověst firem, které izolaci poslaly na trh.

Jejich strach je zřejmě oprávněný – díky kurzům, které pořádají pro odbornou veřejnost, jako první zaznamenaly nebývalý zájem stavebníků. "Zájem stoupl enormně, musíme přidávat další školení," říká Polánek.

Lidé se totiž při zateplování s dotací musí obrátit na firmu, která je zapsaná na seznamu odborných dodavatelů. Dostat se do takového registru je však snadné – reference nejsou potřeba, i když je většina ze zatím více než tisícovky firem zaregistrovaných v seznamu odborných dodavatelů uvádí.

A tak pouze stačí, aby měl podnikatel- zateplovač na takové práce živnostenský list a proškolení od výrobce izolací. Ta často trvají jen pár hodin a rozhodně nejsou zárukou kvality. Navíc výrobci materiálů nestíhají všechny montážní firmy kontrolovat. "Lidé by měli sledovat zejména reference, co už firma kde zateplila," radí Polánek.

Cech pro zateplování budov proto už spustil vlastní certifikaci montážních firem, zatím o ni žádá kolem třiceti zateplovačů.

Podle firem navíc hrozí, že budou montážní firmy kombinovat různé necertifikované materiály. Mohou používat například lepicí stěrku od jedné společnosti a izolant nebo omítku od firmy jiné. Zateplovací systém je přitom podle zákona považován za jeden výrobek, takže je pak těžké postihnout viníka.

"Případy, kdy celá fasáda ztrácí přídržnost, obrůstá řasami nebo spadne, se množí," upozorňuje Alois Palacký z Fany.

Neekologické zateplení

Špatné zateplení může být nakonec velmi neekologické. Když izolace spadne z fasády, jen těžko se recykluje. "Materiál je prakticky nerecyklovatelný, neseparovatelný, takže vzniká nová ekologická zátěž," podotkl Palacký. Podle něj je životnost izolací mnohem kratší, než původně očekávaných padesát let.

Zateplení fasády by tak mělo přijít až jako poslední krok v úsporných opatřeních. "Měla by ji předcházet stavební údržba nebo regulace topení," říká Palacký.

Stát, který vyhradil na Zelenou úsporám 25 miliard, riziko nekvalitní práce prakticky neřeší. Do jeho seznamu firem, které zateplování mohou provádět, se může přihlásit každý.

Podle mluvčí Státního fondu životního prostředí Lenky Brandtové fond zpřísnění požadavků nechystá.

"Je pouze na zákaznících, jestli budou chtít pracovat s firmou, která je možná levnější, ale bez referencí, nebo budou faktorem pro jejich rozhodnutí reference a další certifikace dodavatele," dodala Brandtová.