Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Přetahovaná o dotace na zelenou energii pokračuje, hraje se o 42 miliard

  17:06aktualizováno  17:06
Přestože Energetický regulační úřad těsně před koncem loňského roku vypsal podporu pro zelené elektrárny, spor nemusí být zdaleka u konce. Úřad nyní tvrdí, že jeho vlastní rozhodnutí nemusí platit. Argumentuje přitom dopisem z Bruselu, podle něhož podpora nemusí být "existující". A takovou nelze bez posvěcení od Evropské komise vyplácet.

Ilustrační foto. | foto: Reuters

„Evropská komise podporu zčásti ani vcelku nepovažuje ze existující, tedy projednává ji jako novou podporu. V takovém případě musí být nejdříve notifikace z Bruselu, než se začnou vydávat peníze,“ tvrdí mluvčí ERÚ Jiří Chvojka.

Komise v dopise, který v úterý ukazovala poslancům šéfka úřadu Alena Vitásková, tvrdí, že o systému české podpory přes veškerou snahu dosud nerozhodla.

„Není žádný důvod, abychom podporu nevypláceli,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Dopis, kterým Vitásková argumentuje, považuje jen za její „soukromou korespondenci“ s Komisí. „Pro nás to nic neznamená, počkám si, až dostanu oficiální dopis,“ dodal ministr. Už dříve řekl, že Komise by měla rozhodnout do dubna. A ministerstvo stále tvrdí, že jednání spějí ke zdárnému konci.

„Takový dopis na vypsání a vyplácení podpory obnovitelným zdrojům vůbec nic nemění. Nejde o dokument ve formě rozhodnutí Evropské komise, je to jen její předběžný názor,“ říká také šéf Aliance pro energetickou soběstačnost Martin Sedlák.

PŘEHLEDNĚ: Kdo by doplatil na stopku dotací pro zelenou energii

Majitelé solárních, větrných či bioplynových elektráren mají dostat první peníze v polovině února. Vyplacení podpory může ale být podle Chvojky kvůli dopisu z Bruselu právně na hraně. Jedna z možností je, že vyplacená podpora bude mít charakter zálohových plateb. Odpovědnost podle něj nesou Operátor trhu s elektřinou, které platby vyplácí, ministerstvo průmyslu a samotní příjemci podpory.

Sedlák ale odkazuje na to, že v Německu také Komise několikrát prověřovala systém podpory. Provozovatelé zelených elektráren však podle něj dostávali podporu dál i přes názor Komise, že nejde o existující podporu.

Pokud by však Komise nakonec dospěla k názoru, že vyplácení podpory je v rozporu s unijními pravidly, museli by ji majitelé zelených elektráren nejspíš vracet.

„Podporu pro obnovitelné zdroje by bylo možné zastavit jen v případě, že by Evropská komise shledala, že je neslučitelná s vnitřním trhem unie. Nic takového na stole není, ani to Komise ve svém velmi obecném dopise nezmínila,“ říká Sedlák. „Cenové rozhodnutí může de facto zrušit pouze nové cenové rozhodnutí vydané na příští rok. Bylo by dost divné, pokud to předsedkyně Vitásková neví,“ dodává Sedlák.

Spor se týká zdrojů připojených k síti do konce roku 2012, těch je v Česku většina. O tom, zda pro ně ERÚ letošní podporu vypíše, nebylo jasno prakticky až do konce loňského roku. Vitásková váhala, argumentovala přitom hlavně neexistujícím razítkem z Bruselu. Až tři dny před silvestrem nakonec podporu podepsal její místopředseda Jan Nehoda. Ten však už dnes na úřadě není, po dohodě s Vitáskovou před pár dny skončil (více čtěte zde).
Nejčtenější

Brity pobouřila cibule v plastu z Lidlu. Mayová vyhlásila odpadu válku

Lidl začal prodávat loupané cibule v plastu. Zákazníci krok kritizují.

Britové na sociálních sítích kritizují diskontní řetězec Lidl za to, že začal prodávat loupanou cibuli v plastových...

Diesely nikdo nechce. V britských automobilkách hrozí masivní propouštění

(Ilustrační snímek)

Pracovníci automobilového průmyslu ve Velké Británii mají důvod k obavám. Snaha o ukončení provozu dieselových vozidel...PŘEHLEDNĚ: Bankovní účty pod kontrolou. Startuje revoluce v bankovnictví

internetové bankovnictví, platba, internet, účet, banka, počítač, peníze

Bankovní trh se o víkendu výrazně promění. V sobotu totiž začíná platit nový zákon o platebním styku, který finančním...

Ceny bytů rapidně vzrostly. Za cenu jednoho v Praze jich v Ústí koupíte osm

(Ilustrační snímek)

Ceny bytů v Česku za tři roky zdražily o čtvrtinu. Průměrná cena za byt o výměře 65 metrů čtverečních se vyšplhala...

Spodničkáři Jejího Veličenstva přišli o licenci. Kvůli pikanteriím v knize

Britská královna Alžběta II. na garden party v zahradách Buckinghamského paláce...

Společnost Rigby & Peller měla výsadní postavení – dodávala luxusní spodní prádlo přímo do Buckinghamského paláce. S...

Další z rubriky

Babišova vláda odmítla strop na dotace velkým farmám. Pomůže to i Agrofertu

Soukromý zemědělec Václav Koutný z Těšetic hospodaří na 150 hektarech. Spolu s...

Česko odmítá zavedení dotačního limitu evropských přímých zemědělských dotací po roce 2020 pro velké farmy. Nesouhlasí...

Dodavatelé energií se přetahují o zákazníky. Kdo vytápí plynem, ušetří

(Ilustrační snímek)

Uprostřed topné sezony větší hráči s energiemi přicházejí se slevami o několik procent. Innogy zlevní v průměru o 4,5...

Vláda navrhla na nového šéfa ČSÚ dosavadního místopředsedu Rojíčka

Předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček

Vláda schválila jmenování Marka Rojíčka novým předsedou Českého statistického úřadu. Nyní o něm rozhodne prezident...

Najdete na iDNES.cz