Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Reuters

Zájem Čechů o dovolenou u moře se zvýšil, mohou za to i rostoucí platy

  • 34
Růst platů znovu zvedl zájem o zahraniční dovolené. Částky, které za ně Češi vydají, se rok od roku zvyšují. Jak ukazuje exkluzivní průzkum ČSOB pro MF DNES, třetina Čechů za týden utratí víc než 15 tisíc korun na osobu.

Cestovky hlásí, že o dovolené u moře je letos výrazně vyšší zájem než loni. Zřejmě už opadl strach z terorismu i z masových přesunů běženců. „Část rodin si loni dovolenou odpustila a letos by to byl už druhý rok, kdy by jim chyběla,“ říká marketingový ředitel CK Alexandria Petr Šťastný.

Dovolená může napřesrok zlevnit o tisíce, míní expert na turistiku

Nabídka zájezdů na poslední chvíli navíc podle něj loni byla mnohem omezenější a ceny proti katalogovým cenám příliš neklesly. Zákazníci na to zareagovali a nakupovali letos raději v předprodejích, kdy je výběr větší.

Přesto se mnozí Češi při cestách do zahraničí drží při zemi, 37 procent rodin za ně vydá méně než 10 tisíc na osobu. „Vzhledem k tomu, že polovina zaměstnanců nemá plat ani 24 tisíc hrubého měsíčně, není to překvapivé. Lidé pamatují nedávné dvě recese, které skokově zvýšily nezaměstnanost, takže vydávat se z poslední koruny hned tak nechtějí,“ říká analytik ČSOB Petr Dufek.

Dovolená v zahraničí však patří mezi statusovou věc, spousta rodin na ni šetří téměř celý rok. Ale snaha nerozpustit všechny úspory se ukazuje i ve volbě způsobu dopravy. Téměř polovina všech Čechů vyrazí na dovolenou nejčastěji autem, které vyjde zejména při vyšším počtu osob nejlevněji.

Většina lidí si navíc kontroluje, kolik na dovolené zhruba utratí. Jen 16 procent tvrdí, že se nehodlá nijak finančně omezovat. Naopak, Češi už si víc než dřív dopřejí místní speciality. Jídlo na celou dobu pobytu si vozí jen tři lidé ze sta.

Velký zájem je letos podle cestovních kanceláří o řecké ostrovy. Produktová ředitelka CK Neckermann Lucie Lenochová očekává, že v last minute nabídkách by mohl být zájem o Turecko či o Bulharsko.

Srovnávač Top-Pojištění.cz ukazuje, že nejoblíbenější destinací pro letní dovolenou je Chorvatsko, kam se uzavře 17 procent pojistných smluv. Češi tam stráví v průměru 10 dní. Následuje Slovensko s 15 procenty smluv a průměrnou délkou pobytu 5,5 dne a Itálie (10 procent, 9 dní).

Hotovost je pro Čechy dál na prvním místě

Z průzkumu ČSOB pro MF DNES také vyplývá, že většina Čechů se v zahraničí neobejde bez hotovosti. Většinu plateb hradí hotově 40 procent respondentů, dalších 37 procent platí z poloviny kartou a z druhé poloviny v hotovosti. Jen necelá čtvrtina lidí uvedla, že platí hlavně kartou a drobné využívá jen na maličkosti, jako je parkování či WC.

Z údajů o transakcích platební kartou v ČSOB je pak zřejmé, že 35 procent výdajů jde na ubytování, 25 procent na dopravu a 20 procent na stravování. V nejoblíbenějších dovolenkových destinacích – Itálii, Chorvatsku a Španělsku – lidé zaplatili v průměru 8 820 korun; nejvíc, téměř 11 tisíc, v Itálii.

„Loni využívali klienti platební kartu na na dovolené v cizině mnohem víc než předloni. Uskutečnili o desetinu víc transakcí a utratili o 11 procent více peněz,“ říká analytik ČSOB Jan Zahradníček.

Téměř polovina lidí si však stále s sebou vozí valuty, aby nemuseli vybírat nebo měnit peníze. Může to mít několik důvodů. Většina bank si účtuje vysoké poplatky, až 125 korun za jeden výběr, někdy i procentem z transakce. Některé balíčky u běžných účtů ale často obsahují několik výběrů za hranicemi zdarma.

Ani výběr bez poplatku však nemusí být zárukou, že člověk zaplatí méně než ve směnárně. Řada bank totiž při přepočtu na korunu nepoužívá zrovna výhodné kurzy. „Udělali jsme srovnání několika bank a rozdíly při výběru ekvivalentu deseti tisíc korun v zahraničí dosahují bez problémů 200 až 500 korun. Ukazuje se, že rozhoduje především kurz, který banky používají. Bezpoplatkovost nemusí znamenat nejlepší výslednou ‚cenu‘,“ říká člen představenstva Banky Creditas Radim Synek.

Lidé by si při platbě či výběru měli také dát pozor na volbu DCC, tedy Dynamic Currency Conversion, která ukáže výslednou částku rovnou v korunách. Na první pohled zdánlivá výhoda obvykle bývá vykoupena horším kurzem než platba v místní měně.