Za českou tisícovku dostanete nejméně zboží ve Francii a Itálii. Ilustrační foto

Za českou tisícovku dostanete nejméně zboží ve Francii a Itálii. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Dovolená v cizině se Čechům prodraží, nejlevněji bude v Bulharsku

  • 83
Čechům se kvůli propadu koruny oproti loňsku prodraží dovolená ve většině zemí, kam nejraději jezdí. Nejvíc draho bude pro české turisty v Itálii a Francii, nejlevněji naopak v Bulharsku a Maďarsku. Se směnou korun na eura či dolary už nyní spěchat nemusí, propad koruny se totiž zřejmě zastavil.

Podle oslovených ekonomů a předpovědi České národní banky (ČNB) není třeba s nákupem cizí měny spěchat. Eura a dolary zůstanou v nejbližších měsících buď na stejné úrovni jako teď, nebo mohou z českého pohledu zlevnit. Koruna bude posilovat. Asi...

"V průběhu druhého a třetího čtvrtletí počítáme s relativně stabilním kurzem koruny k euru a posílením až v posledním čtvrtletí, takže s nákupy eur na dovolenou by to mělo být víceméně jedno," říká hlavní ekonom Patria David Marek.

levno a draho

Za 1 000 Kč koupíte více než doma:
Bulharsko – získáte zboží za: 1 313 Kč
Maďarsko - 1 090 Kč
Za 1 000 Kč koupíte méně než doma
Turecko – získáte zboží za: 960 Kč
Chorvatsko - 885 Kč
Slovensko - 850 Kč
Velká Británie - 750 Kč
Řecko - 720 Kč
Španělsko - 700 Kč
Německo - 630 Kč
Rakousko - 630 Kč
Itálie - 610 Kč
Francie - 610 Kč

Souhlasí s ním také Pavel Sobíšek z UniCredit Bank. "Pro letošní léto jsme neutrální – odkladem zájemci mnoho neztratí ani mnoho nezískají. Do zásoby na příští léto bych eura asi nekupoval a dolary určitě ne," předpokládá Sobíšek další výrazné posílení české měny.

Jinak však vidí vývoj koruny analytici ze zahraničí. David Karlsbol, hlavní ekonom makléřské Saxo Bank, tipuje naopak podstatné oslabení koruny. "Na konci roku bude stát euro 29 korun," uvedl v pondělí.

Důvodem je přesvědčení Saxo Bank, že se krize bude v Česku ještě prohlubovat vlivem nízkých vývozů a velcí obchodníci se budou dále tuzemské měny zbavovat. Karel Janeček, šéf a spolumajitel firmy RSJ Invest, která vytváří trh s úroky na londýnské derivátové burze NYSE Liffe, je s obecným hodnocením vývoje měnových kurzů opatrný.

"Je to dnes hádání z křišťálové koule," uvedl minulý týden pro MF DNES.

Čechům nejvíce podražil Egypt, nejluxusnější je Francie

Co už je však jisté, je vývoj kurzu koruny v minulých měsících, kdy měna podstatně oslabila. Čechům se tak oproti loňsku každopádně prodraží dovolená ve většině zemí, kam nejraději jezdí.

"Po několika letech nepřetržitého růstu se musí průměrný český turista smířit s tím, že si letos při nákupech na zahraničních dovolených meziročně pohorší," říká Patrik Rožumberský z UniCredit Bank, jenž zkoumal ceny a kupní sílu ve čtrnácti nejoblíbenějších zahraničních destinacích.

Podle něj zažijí lidé největší šok při příjezdu do Egypta a na Slovensko. Pokud tam byli loni, budou mít v případě Egypta pocit, že se ceny zvedly o čtvrtinu, na Slovensku je vyjdou nákupy o zhruba patnáct procent dráž. Egyptská libra totiž oproti euru, a tedy i koruně, strmě posílila a k tomu se přidala dvouciferná inflace v zemi, která ceny dále zvyšuje.

Na Slovensku stojí za propadem kupní síly Čechů přechod na euro, který dal Slovákům do peněženek momentálně silnou měnu, s níž naopak vyrážejí na levné nákupy do Maďarska či za hranice na Moravu.

Jedinou výjimkou ze zkoumaných států je Maďarsko a Velká Británie, kde se lidem pobyt letos mírně zlevnil. Jejich domácí měny totiž propadly vůči euru ještě více než koruna.

Hodnoceno reálným zbožím a službami, které může turista koupit za českou tisícikorunu v zahraničí, dostane nejméně zboží ve Francii a v Itálii. Za tisíc korun tam nakoupí zhruba stejně, jako by měl v Česku na útratu jen šest set. Naopak nejlépe na tom bude v Bulharsku a v Maďarsku, kde získá zboží za 1 313, respektive 1 090 korun.