Dovozy už zase silně převyšují vývozy

  12:16aktualizováno  12:16
- Schodek obchodní bilance České republiky za letošní listopad činil 13,9 miliardy korun, z toho 4,9 miliardy Kč ve skupině minerálních paliv, tedy v kategorii, kam patří i drahá ropa. V listopadu 1998 bylo pasívní saldo 9,6 miliardy Kč. Dovoz v listopadu ve srovnání se stejným měsícem loňského roku vzrostl o 26,8 procenta, vývoz se zvýšil o 24,4 procenta v běžných cenách. Od ledna do listopadu činí celkové pasívum obchodní bilance 51,8 miliardy korun a bylo o 9,8 miliardy korun nižší než za 11 měsíců minulého roku.

"Tak jako každý rok se projevil sezónní předvánoční efekt; dovezlo se více spotřebního zboží než v předchozích měsících," řekl Ivo Nejdl z Raiffeisenbank. "Vysoká tempa růstu exportu potvrzují fakt, že silná koruna v podmínkách rostoucí zahraniční poptávky není překážkou pro domácí vývozce," uvedl dále Nejdl.

"Výrazné zhoršení bilance zahraničního obchodu v listopadu není jen sezónní záležitostí, ale naznačuje patrně podstatné změny, k nimž v ekonomice dochází,".  hlavní ekonom Bank Austria Creditanstalt Pavel Sobíšek. "Svou roli patrně sehrála cena ropy, potřebu zvýšených dovozů vyvolává i export, který je v průměru velmi dovozně náročný," dodal.

Oživení v Evropské unii by ale mělo podporovat český vývoz i v následujících měsících, a částečné tak tlumit dopady vyšší domácí poptávky. "Další meziroční snižovaní deficitu lze očekávat až po plném náběhu výroby nového modelu ve Škodě Auto či uvedení do provozu další z velkých zahraničních investic," míní Marek Fér z ČSOB.

"Negativní saldo zároveň zvyšují dovozy technologií nutné ke spuštění sítě třetího mobilního operátora," dodal s tím, že to vše umocňuje mírné oživení domácí poptávky.

Pozoruhodný je podle analytika rekordní nárůst obratu zahraničního obchodu. "Celkový vývoz v listopadu byl podstatně vyšší než loni a byl velmi vysoký i v porovnání s předchozími měsíci, když poprvé v historii překonal 90 miliard korun," uzavřel Fér.

Z teritoriálního hlediska v dovozu i vývozu neustále roste podle Českého statistického úřadu podíl států s vyspělou tržní ekonomikou, zejména členských států Evropské unie.

Obchodní bilance Česka se Slovenskem skončila v listopadu přebytkem 946 miliónů korun, za leden až listopad měla ČR aktivní saldo 14,706 miliardy korun.

Se zeměmi EU měla ČR v listopadu pasívní saldo 804 miliónů Kč, za leden až listopad měla ČR aktivní saldo 10,117 miliardy korun.

Autor:


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Další z rubriky

Samoobslužné pokladny ověří u Britů jejich věk. Kvůli alkoholu a cigaretám

Samoobslužná pokladna firmy NCR vybavená systémem na rozpoznávání věku z...

V některých supermarketech ve Velké Británii zákazníci již brzy nebudou muset při nakupování alkoholu a cigaret u...

Unikátní láhve Pilsner Urquell zdobí data a přípitky. Pomohou vozíčkářům

Po obvodu každé z láhví pro charitativní aukci na iDNES.cz je vybroušeno sto...

Skláři z Vysočiny vytvořili deset unikátních designových láhví pro Plzeňský Prazdroj. V prosinci půjdou do tradiční...

„Zemanův vodní kanál“ se vyplatí, tvrdí studie. Vyjde nejméně na 281 miliard

Kanál Dunaj - Odra - Labe, severní větev, Poodří, DOL,

Megalomanský vodní projekt Dunaj–Odra–Labe má ekonomický smysl, tvrdí studie proveditelnosti, která se zpracovávala dva...Najdete na iDNES.cz