Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

DPÚK dostal pokutu za srpnové zastavení dopravy

  11:19aktualizováno  12:47
Antimonopolní úřad potrestal Dopravní podnik Ústeckého kraje za srpnové zastavení autobusů. DPÚK tak tehdy protestoval proti rozhodnutí krajského úřadu, který mu údajně dlužil peníze. DPÚK by měl zaplatit 700 tisíc, ale odvolá se, jak řekl jeho mluvčí Marek Ženkl.
DPÚK dostal pokutu 700 tisíc korun.

DPÚK dostal pokutu 700 tisíc korun. | foto: Iveta LhotskáMF DNES

Podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) firma zneužila dominantního postavení. O odstávce dopravy měla krajský úřad informovat dříve, řekl novinářům předseda antimonopolního úřadu Martin Pecina.

Rozhodnutí ÚOHS není příliš překvapivé. Úřad už prvního září konstatoval, že dopravní podnik zřejmě své postavení zneužil. Už tehdy uvedl, že problematické nebylo samotné zsatavení dopravy.

S rozhodnutím antimonopolního úřadu jsou představitelé kraje spokojeni. „Úřad potvrdil, co jsme říkali od začátku,“ uvedla mluvčí kraje Šárka Roudnická.

„Dominantní soutěžitel poskytující dlouhodobě a pravidelně služby spotřebitelům však nemůže přerušit poskytování těchto služeb, aniž by je na tuto skutečnost předběžně upozornil v takovém časovém předstihu, který by jim umožnil včasnou adaptaci na novou obchodní strategii dodavatele služeb,“ uvedl ÚOHS.

Dopravní podnik ale kontroval. „Zajišťování dopravní obslužnosti je činnost, která je přísně regulována státem. Je otázka, nakolik může ÚOHS ochránit hospodářskou soutěž v prostředí, v němž byla soutěž z principu věci vyloučena,“ uvedl v září DPÚK ve svém vyjádření.

Dopravní podnik zastavil 1. srpna své autobusy. Tvrdil, že mu Ústecký kraj nezaplatil za ztrátu z osobní dopravy za tři měsíce. Nevyjelo tak přes 2100 spojů. Doprava se v plném rozsahu obnovila až 4. srpna.

„Ústecký kraj dobře věděl, že pokud by platil tak, jak říká zákon, k omezení dopravy by nikdy nedošlo,“ sdělil mluvčí dopravního podniku Ženkl.

Spory pak pokračovaly dál. Do 8. září ještě zajišťoval dopravu DPÚK na základě tzv.
vrchnostenského nařízení. Pak měla linky převzít solečnost ČSAD Česká Lípa. Kvůli neshodám ohledně smluv ale od toho kraj nakonec upustil. Od té doby jezdí na autobusových linkách v regionu několik dopravců.

Autoři: ,


Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Máma se synem zašpuntovali víno kondomem, nápad jim vydělává miliony

Balení vinných kondomů.

Jistě jste už někdy ztratili špunt od lahve a dumali, jak situaci vyřešit. Američanka Laura Bartlettová se svým synem...Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...

Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Další z rubriky

Dropbox vydělal zakladatelům miliardy dolarů, nápad vznikl v autobuse

Aplikace Dropbox

Drew Houston je jeden ze zakladatelů společnosti Dropbox. Ta již přes deset let slouží lidem jako internetové úložiště...

Strnadovo průmyslové impérium zvýšilo tržby a zisk o více než 50 procent

Majitel Czechoslovak Group Michal Strnad.

Provozní zisk holdingu Czechoslovak Group loni meziročně vzrostl o 52 procent na 2,78 miliardy korun. Tržby se zvýšily...

Lentilky se vyrábějí už více než sto let, zmizely hnědé a je více žlutých

3D model balení lentilek.

Lentilky, jedna z nejstarších českých značek, mají za sebou více než sto let trvající historii, během které prošly...

Najdete na iDNES.cz