Drahá nafta ruší dopravu zboží zdarma

  1:06aktualizováno  1:06
Doprava začíná hrát v ceně zboží stále větší roli a postupně může změnit způsoby nakupování lidí. Služby, které dříve obchodníci běžně nabízeli k větším nákupům zdarma, kvůli drahé ropě mizí.

Kvůli drahé ropě mizí mnoho služeb, které byly dříve zdarma. Ilustrační foto.

Rostoucí ceny nafty a benzinu, které přepravní firmy v Česku aktuálně promítají do svých cen přes palivové příplatky, šláply na brzdu oblíbené dopravě zdarma.

Nákup za statisíce? Doprava nebude v ceně
Cena za putování zboží po Česku už je totiž tak vysoká, že ji obchodníci odmítají dotovat ze svého a raději ji nechají zaplatit zákazníky. Ti se tak musí smířit s tím, že se jim buď o náklady na dopravu zvýší cena zboží, nebo si pro ně raději dojedou sami.

V mnoha obchodech už jim nepomůže ani ochota utratit tučnou sumu. Nabídky typu "při nákupu za víc než pět tisíc korun doprava zdarma" z tuzemských prodejen mizí nebo se jejich hranice posouvají stále nahoru. A důsledků drahé ropy nezůstal ušetřen ani internet.

Nákupy na síti sice patří k nejlevnějším, protože jejich majitelé pracují s nejnižšími maržemi, ale zároveň jsou kvůli tomu na cenové výkyvy v dopravě nejcitlivější.

"Postupně jsme letos zrušili všechny hranice nákupů, od kterých jsme zboží zákazníkovi dovezli zadarmo. Na druhou stranu jsme ale zboží zlevnili a nesnažíme se do jeho ceny schovat dopravu," tvrdí Ondřej Fryc, šéf a zakladatel největších tuzemských internetových obchodů Internet Mall.

Podle něj firma zatím ostatní náklady spojené s transportem pokrývá z vlastních marží a zatím kvůli nim prodávané zboží nezdražila. "Ubírá nám to zisky, ale musíme se přizpůsobit. Nedivím se, že přepravní firmy zdražují, protože náklady opravdu enormně rostou," dodává Fryc, jenž spolupracuje se společnostmi PPL, DPD, Toptrans nebo Hellmann-PKZ.

Na rostoucí ceny ropy musí reagovat i jiné internetové obchody. Hranici pro dopravu zdarma posunul z dvanácti tisíc na třicet například obchod kuchyne-levne.cz, server nakupka.cz zase uvažuje o zvýšení ceny za dopravu. Oba obchody patří společnosti Mikosoft Praha.

Doprava zdarma mizí také z kamenných obchodů. Ty ji obvykle sice prezentují jako dočasnou "akční" službu, ale poslední dobou takto zákazníky nelákají. "Momentálně o tom neuvažujeme, ale to se může změnit," říká mluvčí firmy IKEA Jindra Válová. Firma čas od času nabízela dopravu zdarma u zboží za více než deset tisíc korun.

 Příplatky za naftu 
 Firma  Palivový příplatek
 PPL  6 %
 Geis  6 %
 UPS  8 %
 DPD  9 %
 DHL  11 %
 Toptrans  neúčtuje
 Pozn.: aktuální výše příplatku za tuzemskou přepravu 
 Pramen: firmy 

Palivové příplatky po Česku
Přepravní firmy působící v Česku zvýšily ceny kvůli drahé naftě v červenci o šest až jedenáct procent. Podobně jako aerolinky začínají používat palivové příplatky, které jsou přímo vázány na aktuální ceny nafty. Naposledy je z velkých hráčů na trhu zavedly PPL a Geis.

"Příplatky jsme zavedli kvůli rychle se měnícím cenám. Jejich růst není možné promítat do dopravy přímo, protože bychom museli každý měsíc sjednávat nové zasilatelské smlouvy, což je u třiceti tisíc zákazníků nereálné," říká Milan Loid, ředitel marketingu a obchodu PPL CZ.

Daniel Mareš z DPD CZ upozorňuje na to, že palivové příplatky jsou férovější vůči zákazníkům, protože reagují na aktuální situaci a mohou dopravu také zlevňovat, pokud by nafta šla dolů.Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

KVÍZ: Proč chyběl v Československu toaletní papír a kde byste našli Baťov?

Peníze

České a slovenské hospodářství prošlo za posledních sto let etapami bouřlivého rozvoje i zaostávání. Děti dnes už...

Další z rubriky

Do dálnic a jiných staveb půjde přes 86 miliard, o pětinu víc než letos

Ministr dopravy Dan Ťok na stavbě dálnice D1 exit 15.

O čtrnáct miliard korun víc má jít v příštím roce ze Státního fondu dopravní infrastruktury na výstavbu klíčových...

Cesta vlakem se zkrátí, stát zrychlí některé klíčové tratě

Výstavba koridoru Rokycany - Plzeň.

Denní dojíždění vlakem za prací do Prahy z Pardubic je stále běžnější. Ceny bytů jsou v Pardubicích dvakrát nižší,...

GE zabrušuje do letectví pro miliardáře. Vyrobilo nadzvukový motor

Nadzvukový letoun Aerion AS2 v simulaci na New Yorkem.

Společnost General Electric, u nás známá především díky své bankovní divizi, v pondělí oznámila dokončení vývoje motoru...Najdete na iDNES.cz