Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Drahá nafta sníží zájem o dieselová auta

  0:01aktualizováno  0:01
Zdražení benzinu a nafty od letošního roku postihne především majitele aut s dieselovými motory. Nafta vlivem razantnějšího zvýšení spotřební daně - zhruba o 2 koruny na litr - podražila tak, že se u mnohých prodejců blíží ceně nejběžnějšího naturalu.

Rozdíl u některých čerpacích stanic se snížil místy jen na pouhé desetihaléře, zatímco v minulých letech byl litr nafty vždy o dvě, ale i čtyři koruny levnější než natural.

"Loni jsem si koupil auto na naftu, bylo samozřejmě dražší než stejný benzinový model. Úsporu jsem si sliboval od nižší ceny za palivo. Jenomže nafta teď zdražila tak, že k ceně benzinu už nemá daleko. Je to k vzteku," říká Zbyněk Schnapka z Plzně.

Na snížení poptávky po autech s dieselovým motorem se připravují i některé autobazary. Největší prodejce ojetin, společnost AAA Auto, potvrdila, že letos výkup vozů spalujících naftu omezí.

"Kvůli vyššímu nárůstu spotřební daně u motorové nafty čekáme výraznou změnu. Menší auta s naftovými motory už nebudou tak výhodná jako dříve a lze čekat posun až o deset procent ve prospěch benzinových motorů," uvedl Tomáš Lachout, manažer výkupu vozů AAA Auto.

S ochlazením zájmu o auta s dieselovými motory počítají i prodejci nových vozů.
"Obliba dieselů každý rok roste a myslím si, že ten trend bude pokračovat. Nárůst však bude kvůli dražší naftě zřejmě mírnější," uvedl tajemník Svazu dovozců automobilů Pavel Tunkl.

Výhoda dieselů podle prodejců zůstává v jejich životnosti, stále vyšší kvalitě a nižší spotřebě paliva. Stát od letošního ledna vybírá kromě 22 procent DPH z každého litru benzinu spotřební daň 11,80 koruny, což je o zvýšení o korunu, a u nafty zhruba 9,90 koruny, což je o téměř dvě koruny více než loni.

Drtivá většina prodejců také toto zvýšení v prvních dnech letošního roku v plné výši promítla do cen u čerpacích stanic. "Další úpravy daní u pohonných hmot minimálně do roku 2006 nepřipravujeme," uvedla náměstkyně ministerstva financí Yvona Legierská k dalšímu osudu cen.

Výši daní na benzin a naftu ovlivňuje minimální hranice určená pro země Evropské unie a Česko podle Legierské není nijak vysoko nad ní. EU navíc tuto hranici letos od ledna u nafty zvýšila na zhruba 9,70 koruny za litr. U benzinu zůstává na 11,50 koruny za litr.

"Další zvýšení sazby pro naftu EU schválila od roku 2010. My jsme však požádali o přechodné období do roku 2012," upozornila Legierská. Minimální sazba za litr nafty se má v EU zvýšit zhruba na 10,60 koruny.

Výší spotřební daně Česko patří mezi zeměmi EU sice k nižším, mezi kandidátskými zeměmi je však průměrné. Vyšší daně platí například Slováci či Maďaři, naopak pobaltské země platí daň o polovinu nižší než Češi, v případě nafty jsou níže i Poláci.

Autoři:Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...Jízdné téměř zdarma. Vláda chystá dárek za 6 miliard pro důchodce a studenty

(Ilustrační snímek)

Důchodci nad 65 let a studenti by měli od letošního června dostávat ve vlacích a autobusech slevu na jízdném 75...

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Další z rubriky

Tesco platí z obchodních řetězců nejlíp, v Bille mají o šest tisíc méně

(ilustrační snímek)

Na nejlepší peníze si v obchodních řetězcích přijdou zaměstnanci Teska. Naopak nejnižší částky na výplatnicích mají...

Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

Číňané z CEFC couvají z navýšení podílu v bance J&T, Slavii si ponechají

Logo společnosti CEFC

Čínská skupina CEFC stáhla žádost o navýšení podílu ve skupině J&T Finance Group, kterou podala k České národní bance....

Najdete na iDNES.cz