Drahá ropa zhoršuje obchod s cizinou

Ropa se stává nejen noční můrou motoristů, ale také ekonomů. I v dubnu zapříčinily schodek obchodní bilance se zahraničím ve výši 12,1 miliardy korun především vysoké ceny této strategické suroviny. Čest českých exportérů zachraňoval hlavně vývoz strojů a dopravních prostředků.

Analytik Patria Finance David Marek však upozorňuje, že příčin stále se zvyšujícího schodku je více. Kromě cen ropy, která závisí především na ceně amerického dolaru, se na deficitu podílí také vyšší poptávka investorů v Česku a naopak klesající poptávka v zahraničí.

Podobný názor zastává analytik Raiffeisenbank Ivo Nejdl. "Obchodní bilance bude vykazovat vysoké schodky, dokud ceny ropy nezůstanou delší dobu pod 25 dolary za barel a koruna výrazněji neposílí vůči dolaru," prohlásil.

V porovnání s loňským dubnem (schodek 6,9 miliardy) pasivní bilance vzrostla téměř dvojnásobně. Na tom se podepsal fakt, že se zvyšuje objem vývozu i dovozu, ovšem dovoz roste stále o několik procent rychleji.

Letos už Česká republika "prodělala" v obchodě se zahraničím 40,8 miliardy korun, což je o více než osmnáct miliard vyšší deficit, než za první čtyři měsíce loňského roku.

Nejviditelnější zhoršení zaznamenaly statistiky v obchodě s Německem, jeho objem se snížil o 16 miliard korun. Celková bilance se západním sousedem ale zůstává aktivní. Výrazně záporný je také obchod s Ruskem.

Ekonom Bank Austria Creditanstalt Pavel Sobíšek míní, že proti zhoršování obchodní bilance momentálně neexistuje žádná rozumná obrana.

"Kdyby se tento vývoj udržel do konce roku, zahraniční obchod by letos vykázal saldo 200 miliard korun v porovnání s očekávanými 140 miliardami korun," řekl agentuře ČTK analytik České spořitelny Martin Hlušek.

Loňský deficit se vyšplhal na 127 miliard korun. Patria Finance na základě posledních údajů přehodnotila svůj odhad schodku bilance pro letošní rok na 140 až 145 miliard korun.