Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dráhy berou od státu miliardy, pak z nich dotují Renčův film

  0:03aktualizováno  0:03
Filip Renč točil klipy ODS, teď dostal z Českých drah příspěvek na film. Pomohl mu Topolánkův přítel Marek Dalík. Proč podnik, který musí stát a kraje každoročně dotovat miliardami korun, aby vůbec fungoval, pomáhá s natáčením akčních snímků?

Od března nejspíš přestanou jezdit vlaky do některých zapadlejších koutů Českomoravské vrchoviny. "Chybí patnáct milionů," krčil rameny náměstek hejtmana Václav Kodet.

Tytéž České dráhy, které ruší své spoje, se chovají jako velkorysý mecenáš. Štábu Filipa Renče přispěly na to, aby mohl v náročných podmínkách balkánských hor natočit svůj poslední film Na vlastní nebezpečí.

Renčův akční snímek Renčovy nákladné akční scény
Bez Dalíka by natočil "chudý" film

"Jde o standardní obchodní spolupráci, jejímž výsledkem je propagace dobrého jména a služeb Českých drah," říká mluvčí železnice Ondřej Kubala.

"Zviditelnit" před Renčovými diváky se chtěla i jejich dceřiná společnost ČD-Telematika, další partner filmu. Kolik přesně Renčovi poslali, odmítli prozradit.

"To je vždy věcí dvou stran," vysvětlil Kubala, proč je informace o tom, kam jdou peníze státní firmy, tajná. Jedním z důvodů velkorysé podpory, o kterých se partneři filmu nezmiňují, může být i přímluva Marka Dalíka, blízkého přítele premiéra Mirka Topolánka.

Právě jemu děkuje režisér v závěru filmu. "Pomohl mi sehnat peníze. Dal mi kontakty na případné sponzory," řekl Renč a jmenoval právě České dráhy a ČD-Telematiku. Nebýt Dalíkovy intervence, neměl by podle něho štáb ani vyhřívané stany, ani karavany. A nemohl by si dovolit místní pomocníky. "Tak to mezi přáteli chodí," oplácel mu Dalík ještě o víkendu.

Dalíka tady neznáme
Včera už bylo všechno jinak. "Já jsem nikoho nekontaktoval, vůbec jsem tam nijak nefiguroval, chápete to?" rozčiloval se Dalík. "Filip Renč přišel a plakal, že nemá peníze na to, aby mu tam lítala kamera nad řekou, tak jsem mu doporučil postup," vysvětloval.

K premiérovu příteli se včera nehlásili ani sponzoři. "Nikdo z Českých drah s panem Dalíkem o konkrétním projektu Filipa Renče nikdy nejednal, neboť k tomu nebyl žádný důvod," řekl Kubala.

Dalíka zapřeli i v Telematice. "Pan generální ředitel Stanislav Beneš s panem Dalíkem nikdy o ničem nejednal a osobně se vůbec neznají," ohradila se jejich mluvčí Martina Koutníková.

Spletl se Filip Renč? "Nechci se s váma bavit," řekl režisér včera večer a zavěsil telefon.

Dalík měl Renčovi co oplácet. Režisér, se kterým se zná z tenisu, natočil pro ODS během volební kampaně zdarma videoklip.

"On pomohl nám, já pomohl jemu," řekl Dalík ještě předtím, než začal včera svou pomoc bagatelizovat. Takže odměna režisérovi za volební klipy z peněz Českých drah?

Renčovi diváci budou jezdit vlakem
Vedení Českých drah si projekty spojené se jménem Marka Dalíka oblíbilo. Inzerci koupilo i v časopise 51PRO napojeném na ODS, v redakční radě sedí i přítel premiéra.

"České dráhy vnímají inzerci v tomto časopise jako jednu ze součástí svého marketingového mixu, kde se snažíme oslovovat klienty ze všech spekter cílových skupin. Pro čtenáře 51PRO může být velmi zajímavé cestování v pendolinu s dodatkovými službami," řekl Kubala.

České dráhy mají dlouhodobé finanční potíže. Na podzim vlaky zdražily a bojí se, že přijdou o další cestující. Těm se už jízda vlakem často nevyplácí.

Financováním akčního filmu a inzercí v časopise, který v běžných trafikách není k dostání, odebírají ho lidé z ODS, chtějí dráhy přesvědčit Čechy, aby se vrátili na železnici.

České dráhy jsou však zároveň státní podnik. A skvěle placený management dosazuje vláda – tedy ODS. "Rozumím, kam míříte, ale to je jen vaše spekulace," řekl k tomu včera mluvčí Kubala.
Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

Další z rubriky

Škoda zvýšila zisk. Vděčí za to výrobě dražších vozů Kodiaq a Karoq

Předseda představenstva Škody Auto Bernhard Maier představil 6. března na 88....

Automobilka Škoda loni vydělala 31,8 miliardy korun po zdanění. To je zhruba o šest miliard korun více než loni. Podle...

Chcete stavět dům nebo rekonstruovat? Čekání na úřady trvá měsíce

(ilustrační snímek)

Novela stavebního zákona měla vše zjednodušit, ale přináší také komplikace. Doplácejí na to lidé, kteří si stavějí dům....

Končí další vysoký státní úředník, ředitelka pozemkového úřadu Maradová

Svatava Maradová, ředitelka Státního pozemkového úřadu

Ústřední ředitelka Státního pozemkového úřadu (SPÚ) Svatava Maradová v úterý prostřednictvím své mluvčí oznámila...

Najdete na iDNES.cz