Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dráhy berou od státu miliardy, pak z nich dotují Renčův film

  0:03aktualizováno  0:03
Filip Renč točil klipy ODS, teď dostal z Českých drah příspěvek na film. Pomohl mu Topolánkův přítel Marek Dalík. Proč podnik, který musí stát a kraje každoročně dotovat miliardami korun, aby vůbec fungoval, pomáhá s natáčením akčních snímků?

Od března nejspíš přestanou jezdit vlaky do některých zapadlejších koutů Českomoravské vrchoviny. "Chybí patnáct milionů," krčil rameny náměstek hejtmana Václav Kodet.

Tytéž České dráhy, které ruší své spoje, se chovají jako velkorysý mecenáš. Štábu Filipa Renče přispěly na to, aby mohl v náročných podmínkách balkánských hor natočit svůj poslední film Na vlastní nebezpečí.

Renčův akční snímek Renčovy nákladné akční scény
Bez Dalíka by natočil "chudý" film

"Jde o standardní obchodní spolupráci, jejímž výsledkem je propagace dobrého jména a služeb Českých drah," říká mluvčí železnice Ondřej Kubala.

"Zviditelnit" před Renčovými diváky se chtěla i jejich dceřiná společnost ČD-Telematika, další partner filmu. Kolik přesně Renčovi poslali, odmítli prozradit.

"To je vždy věcí dvou stran," vysvětlil Kubala, proč je informace o tom, kam jdou peníze státní firmy, tajná. Jedním z důvodů velkorysé podpory, o kterých se partneři filmu nezmiňují, může být i přímluva Marka Dalíka, blízkého přítele premiéra Mirka Topolánka.

Právě jemu děkuje režisér v závěru filmu. "Pomohl mi sehnat peníze. Dal mi kontakty na případné sponzory," řekl Renč a jmenoval právě České dráhy a ČD-Telematiku. Nebýt Dalíkovy intervence, neměl by podle něho štáb ani vyhřívané stany, ani karavany. A nemohl by si dovolit místní pomocníky. "Tak to mezi přáteli chodí," oplácel mu Dalík ještě o víkendu.

Dalíka tady neznáme
Včera už bylo všechno jinak. "Já jsem nikoho nekontaktoval, vůbec jsem tam nijak nefiguroval, chápete to?" rozčiloval se Dalík. "Filip Renč přišel a plakal, že nemá peníze na to, aby mu tam lítala kamera nad řekou, tak jsem mu doporučil postup," vysvětloval.

K premiérovu příteli se včera nehlásili ani sponzoři. "Nikdo z Českých drah s panem Dalíkem o konkrétním projektu Filipa Renče nikdy nejednal, neboť k tomu nebyl žádný důvod," řekl Kubala.

Dalíka zapřeli i v Telematice. "Pan generální ředitel Stanislav Beneš s panem Dalíkem nikdy o ničem nejednal a osobně se vůbec neznají," ohradila se jejich mluvčí Martina Koutníková.

Spletl se Filip Renč? "Nechci se s váma bavit," řekl režisér včera večer a zavěsil telefon.

Dalík měl Renčovi co oplácet. Režisér, se kterým se zná z tenisu, natočil pro ODS během volební kampaně zdarma videoklip.

"On pomohl nám, já pomohl jemu," řekl Dalík ještě předtím, než začal včera svou pomoc bagatelizovat. Takže odměna režisérovi za volební klipy z peněz Českých drah?

Renčovi diváci budou jezdit vlakem
Vedení Českých drah si projekty spojené se jménem Marka Dalíka oblíbilo. Inzerci koupilo i v časopise 51PRO napojeném na ODS, v redakční radě sedí i přítel premiéra.

"České dráhy vnímají inzerci v tomto časopise jako jednu ze součástí svého marketingového mixu, kde se snažíme oslovovat klienty ze všech spekter cílových skupin. Pro čtenáře 51PRO může být velmi zajímavé cestování v pendolinu s dodatkovými službami," řekl Kubala.

České dráhy mají dlouhodobé finanční potíže. Na podzim vlaky zdražily a bojí se, že přijdou o další cestující. Těm se už jízda vlakem často nevyplácí.

Financováním akčního filmu a inzercí v časopise, který v běžných trafikách není k dostání, odebírají ho lidé z ODS, chtějí dráhy přesvědčit Čechy, aby se vrátili na železnici.

České dráhy jsou však zároveň státní podnik. A skvěle placený management dosazuje vláda – tedy ODS. "Rozumím, kam míříte, ale to je jen vaše spekulace," řekl k tomu včera mluvčí Kubala.Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

Kafíčko za 65 korun. Nárůst turistů zdražil v Česku ubytování i restaurace

Ilustrační snímek

Stále více Čechů tráví část dovolené v tuzemsku. Jen během letošního prvního pololetí se počet domácích návštěvníků...

Sucho představuje katastrofu jako povodně. Stát se začíná připravovat

Ilustrační foto

V Česku mají vzniknout Komise pro sucho, které budou řídit situaci v Česku při nedostatku vody. Budou moci například...

Vlci se střílet nebudou, stát za jejich řádění zaplatí farmářům víc

Vlk obecný (Canis lupus).

Farmáři by se mohli dočkat více peněz za škody způsobené vlkem. Ministerstvo životního prostředí nově plánuje hradit i...

Najdete na iDNES.cz