Dráhy čeká na přelomu roku další propouštění. Odejdou hlavně úředníci

  5:30aktualizováno  5:30
Při letošním velkém propouštění opustí českou železnici čtyři tisíce lidí. Na přelomu roku přijde další vlna, ve které budou muset ze železnice odejít hlavně úředníci. Důvodem je nedostatek peněz v resortu.
Na dráhách se bude propouštět ještě na přelomu roku. Odejdou čtyři tisíce lidí

Na dráhách se bude propouštět ještě na přelomu roku. Odejdou čtyři tisíce lidí | foto: Michal Klíma, MAFRA

Největší propouštění čeká Správu železniční dopravní cesty (SŽDC), která se stará o železniční infrastrukturu. Její nový šéf Pavel Habarta chce příští rok snížit provozní náklady o 1,2 miliardy, což se projeví i na počtu zaměstnanců.

Už k 1. prosinci má odejít zhruba tisíc lidí, dalších tisíc skončí v průběhu příštího roku. "Půjde většinou o lidi z administrativy, propouštět se bude na generálním ředitelství i všech krajských ředitelstvích," upřesnil mluvčí SŽDC Pavel Halla.

Počet zaměstnanců má u SŽDC klesnout zhruba na osm tisíc lidí. Během roku se sice opět zvýší zhruba na dvojnásobek, to však bude zásluhou převedení výpravčích a dalších profesí zajišťujících provoz od Českých drah k SŽDC. Plánuje to ministr dopravy Vít Bárta.

Propuštění je účelové a ne účelné, tvrdí odboráři

Propouštění se nelíbí odborářům. Ti si stěžují i na to, že mají o plánech zaměstnavatelů málo informací. "Poslední jednání s ministrem dopadlo tak, že nám nedodal odpovědi, které jsme požadovali," uvedl předseda Odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša. Podle odborářů je propouštění účelové, nikoliv účelné.

Propouštění na dráze

Správa železniční dopravní cesty: letos tisíc lidí, příští rok také zhruba tisíc lidí
České dráhy: letos už 1100, dalších 500-600 lidí do konce roku, příští rok zřejmě už bez propouštění
ČD Cargo: snížení personálních nákladů o 25% na generálním ředitelství, může jít zhruba o 200 lidí, zatím nerozhodnuto

Výpovědi urychlují i České dráhy. Ty už letos zeštíhlely zhruba o 1 100 lidí, do konce roku chtějí dát výpověď ještě zhruba 500 až 600 lidem. "Jde hlavně o úředníky," přibližuje šéf drah Petr Žaluda. Dráhy, které mají teď 26 815 zaměstnanců, mohou už příští rok přijít o post druhého největšího zaměstnavatele v Česku a jejich místo by mohla převzít Škoda Auto. Jedničkou je Česká pošta.

Řez v administrativě se nevyhne ani nákladnímu ČD Cargo. Jeho šéf Jiří Vodička chce příští rok ušetřit čtvrtinu personálních nákladů na generálním ředitelství, kde pracuje zhruba 800 lidí. "Příští týden o tom budeme jednat," dodal Vodička.

Soukromí dopravci začnou najímat stevardky

Kdo skončí na české železnici ještě letos, má šanci na vyšší odstupné. Může totiž mít ještě nárok na tzv. doprovodný sociální program placený hlavně ze státních peněz.

Železničáři podle něj v závislosti na délce zaměstnání na dráze dostávají například až 115 tisíc korun navíc a ještě desetinu platu za každý měsíc, který jim zbývá do důchodu.

Vedení drah se s odbory dohodlo na "zastropování" odchodného na půl milionu korun. Stát už stálo odstupné přes dvě miliardy korun, ale příští rok na ně chce dát jen 63 milionů korun. I přes propouštění mají dráhy některých profesí nedostatek, což se týká především strojvůdců.

Na dráze začnou i vznikat nová místa, především u alternativních dopravců. Například RegioJet přijme příští rok na své expresy 150 až 200 lidí. Firma zatím jen obeslala ty, kteří se jí hlásili sami. Klasický nábor začne až příští rok. Dopravce bude hledat hlavně stevardky.

Autor:

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Cestující ve vlacích si připlatí. České dráhy už od prosince zdraží jízdné

Ilustrační snímek

České dráhy se změnou jízdního řádu zdraží jízdné. Od 9. prosince si cestující na krátkých vzdálenostech připlatí jednu...

Úklid, renovované záchody. Pivovary našly prostý recept na zvýšení tržeb

Ilustrační snímek

Vymalovat, dát nové stolečky na zahrádku, navonět toalety nebo udělat společenskou akci s kýtou šunky v hlavní roli se...

Další z rubriky

V Praze otevírá nevěstinec se silikonovými pannami, inspiruje se cizinou

Realistická silikonová panna Rebeca podniku Naughty Harbor.

Nezávazný sex, který není nevěra. To svým zákazníkům slibuje podnik Naughty Harbor, který ve středu otevřel v Praze....

Uber se před vstupem na burzu potřebuje ukázat, prodělal však miliardu

Tomáš Peťovský, šéf Uber Eats.

Globální technologická společnost Uber, známá ve světě svou taxi aplikací, ve třetím čtvrtletí prodělala 1,07 miliardy...

Česká mise v Šanghaji: dohody v Číně uzavře PPF i průmyslník Strnad

Panorama Pudongu v roce 2013

Při pohledu na prezidenta Miloše Zemana hrajícího na piano by se mohlo zdát, že česká delegace přijela do Šanghaje za...

Najdete na iDNES.cz