Ministr nařídil drahám, aby dál dávaly studentům slevy

  15:47aktualizováno  15:47
Slevy pro dojíždějící studenty a žáky středních škol u většiny vlaků zůstanou i poté, co je dopravci od 1. července nebudou muset poskytovat. Ministr dopravy Zbyněk Stanjura totiž nařídil Českým drahám, aby slevy dál zachovaly.

D1 Express Českých drah jezdí mezi Prahou a Brnem. Patří k tomu nejlepšímu, co dráhy ve své síti nabízí. | foto: České dráhy

Pro dráhy to znamená najít v rozpočtu zhruba 60 milionů korun. Zatím není jasné, jak velké slevy budou. Ministr dopravy Zbyněk Stanjura se tak dostal do lehce schizofrenní situace: zatímco jeho resort slevy ruší, žádá současně České dráhy, na něž dohlíží, aby slevy dál nabízely.

"Požaduji, aby tento dopravce nadále poskytoval slevy jak pro žáky, tak studenty. Jejich zachování je pro dojíždění do škol nezbytné. České dráhy můj požadavek respektují a zrealizují návrh ještě v první polovině tohoto roku," řekl Stanjura.

Dráhy za loňský rok na kompenzacích za slevy dostaly zhruba 60 milionů korun. Ty se však týkaly jen vlaků, které jezdí mimo objednávky na vlastní riziko, tedy hlavně na trase Praha - Ostrava. U ostatních vlaků je kompenzace slevy zahrnuta v ceně za kilometr, kterou jim stát či kraje platí.

Podle mluvčího drah Petra Štáhlavského zatím není jasné, jak velká sleva bude a jaké budou podmínky. "Je pro nás důležité slevu dál nabízet, abychom o tuto skupinu cestujících nepřišli," řekl Štáhlavský. Podle něj to bude komerční sleva. Podobným způsobem dráhy loni reagovaly na zrušení povinnosti nabízet slevy seniorům.

Stát chtěl ušetřit na studentech kvůli rostoucím kompenzacím

Návrh na zrušení studenských slev vypustilo ministerstvo dopravy před několika týdny. Důvodem je čím dál větší objem kompenzací, které stát musí vyplácet po liberalizaci provozu mezi Prahou a Ostravou. K návrhu přišly připomínky z některých krajů či ministerstva průmyslu. "Připomínky se nyní vyhodnocují. Předpokládáme, že bychom je mohli vypořádat během několika málo následujících týdnů," řekl mluvčí resortu Martin Novák.

Současný krok ministerstva pobouřil RegioJet, který tvrdí, že v případě vyplácení kompenzací jde o diskriminaci jiných dopravců. Firma podle mluvčího Aleše Ondrůje bude i nadále poskytovat slevy dětem, studentům a dalším sociálním skupinám ve stejném rozsahu jako dráhy. 

"Kompenzace za tyto slevy budeme v plné výši fakturovat ministerstvu dopravy. Přesně v souladu s evropskou legislativou, pokud stát poskytuje kompenzace na poskytování slev sociálním skupinám cestujících jednomu dopravci, musí poskytovat tyto kompenzace i ostatním dopravcům. Jinak by se jednalo o diskriminaci a porušení volné soutěže dopravců na liberalizovaném trhu," řekl Ondrůj.

Autor:

Nejčtenější

V příštím roce přijde ekonomická krize, řekl ekonom Pikora v Rozstřelu

Ekonom Vladimír Pikora v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (4. prosince 2018)

„O tom, že krize přijde, nemusíme pochybovat. Podle mého názoru k tomu dojde v příštím roce,“ uvedl ekonom Vladimír...

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Štědrá nadílka ve Škodovce, zaměstnanci dostali bonus i prémii 12 tisíc

Ilustrační snímek

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda si před letošními Vánocemi výrazně finančně polepší. Společnost totiž...

Protesty drtí francouzskou ekonomiku, šokovaní turisté ze země odjíždějí

Hnutí žlutých vest opět demonstruje v Paříži a dalších francouzských městech...

Protesty takzvaného hnutí žlutých vest proti vládním reformám těžce zasáhly francouzskou ekonomiku. Výrazný útlum tržeb...

Finanční správa si kvůli EET došlápla na soukromé kluby, padaly pokuty

Příběh elektronické evidence tržeb

Zátah ve 24 provozovnách, označených jako soukromé kluby, kde se místní scházejí za zábavou a za pitím, uskutečnili v...

Další z rubriky

Vyšší platy komisařů v autoškole doplatí žáci. Řidičák může zdražit

Ilustrační snímek

Rozhodují o tom, kdo získá řidičské oprávnění, přesto jejich platy začínají na devatenácti tisících. Zkušebním...

Dostavbu dálnice D3 u Ševětína brzdí chyba úředníka, už přišel o práci

Stavba úseku dálnice D3 Ševětín - Borek.

Dokončení téměř jedenáct kilometrů dlouhého úseku dálnice u Českých Budějovic mezi Borkem a Ševětínem brání chyba...

DPH na jízdenky se sníží. Desetiprocentní sazbu schválila Sněmovna

Jízdenka (ilustrační foto)

Jízdné ve vlacích, autobusech nebo přívozech a lanovkách by mělo nově spadat do desetiprocentní sazby daně z přidané...

Najdete na iDNES.cz