Dráze hrozí nevýhodné prodeje

aktualizováno 
Státu hrozí, že přijde o stovky milionů korun kvůli nevýhodným prodejům nemovitostí Českých drah. Postup resortu dopravy při prodeji tvrdě kritizuje ministerstvo financí. Ministerstvo dopravy prosazuje, aby České dráhy prodaly několik desítek většinou lukrativních nemovitostí v celé zemi vlastními silami.

Podniky si mají podle ČD nemovitosti prodávat samy
Materiál, který je nyní v připomínkovém řízení, se stal terčem ostré kritiky zejména ze strany ministerstva financí, které varuje před tím, že zvolená forma převodu majetků bude pro stát krajně nevýhodná a může znamenat stamilionové ztráty. A to i proto, že ministerstvo dopravy navrhuje, aby nemovitosti byly prodány "bez nutnosti provádění širší nabídky".

Vynese přímý prodej nemovitostí Českým drahám více peněz než privatizace?
HLASUJTE ZDE!

Tedy podobně jako například při zadání stavby dálnice přímo oslovené firmě. V čem je podstata problému? Ministerstvo dopravy na návrh správní rady Českých drah požaduje, aby nemovitosti, které železnice nepotřebuje k podnikání, nebyly prodány klasickou privatizační cestou prostřednictvím Fondu národního majetku. Má si je prodat sám podnik. Mezi nemovitostmi je přitom řada lukrativních domů, jako je palác Sevastopol v centru Prahy nebo další dva velké objekty v Praze na Vinohradech, které jsou v dlouhodobých pronájmech.

Klasická privatizace by přinesla mnohem vyšší zisky
Pokud by přitom stát prodával tyto budovy klasickou privatizací, mohl by za nemovitosti získat stamilionové částky. Nový majitel, vzešlý z výběrového řízení, by totiž mohl otázku nájmů otevřít a přizpůsobit tomu nabídnutou cenu. Naproti tomu prodej ze strany Českých drah podle speciálního zákona zavazuje k respektování nájmů.

"V kombinaci s tím, že se budou nabízet nemovitosti bez širší nabídky. To znamená, že jsou nemovitosti prakticky neprodejné nebo pouze stávajícím nájemcům za nevýhodné ceny. Tento postup je velmi pochybný a my jej nechceme schválit. Nevíme totiž, zda i nájmy nejsou nevýhodné," sdělil zdroj blízký vedení ministerstva financí.

Chybí tržní ocenění nemotivostí
Materiál ministerstva dopravy nestanoví přesně, jakou formou budou nemovitosti prodány. Neobsahuje však jejich tržní ocenění, jak je podle realitních makléřů běžné, ale pouze zůstatkové hodnoty. Ta je například u lukrativního paláce Sevastopol, který je pronajat do roku 2048, vyčíslena na více než osmnáct milionů korun, v případě velkého domu v ulici Politických vězňů 19, pronajatého do roku 2019, pak na 45 milionů korun. Nájemci budovy opravili a vynaložené částky odepisují z nájemného.

"To, že materiál uvádí jen zůstatkové hodnoty, je alarmující. Navozuje to dojem, že domy nemají velkou cenu," říká zdroj blízký vedení resortu financí. Podle mluvčího Českých drah Petra Šťáhlavského železnice nebude prodávat domy za zůstatkovou cenu, ale nechá si udělat odhad, kterým se bude řídit.

Vyděláme více, když nemovitosti sami prodáme, tvrdí ČD
"My jsme cestu vlastního prodeje volili proto, že v minulosti privatizace drážního majetku nevynášela dostatek peněz a vlastními silami jsme přesvědčeni, že dostaneme více," sdělil Šťáhlavský. K otázce otevřenosti prodeje sdělil: "Soupis prodávaného majetku bude dostupný na internetu."

"To však nic nemění na tom, že okruh zájemců bude omezen na nájemce. Rádi bychom viděli ty nájemní smlouvy. Pokud by byly výrazně nízké, pak by přicházela v úvahu jejich revize ze strany kupce," sdělil zdroj z ministerstva financí.
Podobně mluví i šéf železničních odborů Jaroslav Dušek. "Dosavadní privatizace nebyla úspěšná, ale to, co se nyní předkládá, také nevidím jako šťastnou cestu, protože se prodeje dostanou do rukou úzké skupiny lidí," říká Dušek.

Podlé šéfa ekonomického odboru ministerstva dopravy Jiřího Navrátila resort některé připomínky ministerstva financí vysvětlí, ale metody prodeje majetků již měnit nebude. "Definitivní kompromisní verzi materiálu by měla vláda projednat v polovině července," sdělil Navrátil.

Autoři:

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Dražba kladenské Poldi se neuskuteční, žádný zájemce nesložil jistotu

Kladno, 12.04.2018, POLDI Kladno, FOTO MAFRA  DAN MATERNA

Dražba zkrachovalé kladenské společnosti Poldi se dnes neuskuteční, žádný zájemce nesložil jistotu 90 milionů korun,...

V Česku bude víc cítit plyn. Řízená akce má odhalit úniky

Plyn (ilustrační foto)

V Česku bude příští týden více zapáchat zemní plyn, aby odběratelé mohli snadněji na začátku topné sezony zjistit...

Úklid, renovované záchody. Pivovary našly prostý recept na zvýšení tržeb

Ilustrační snímek

Vymalovat, dát nové stolečky na zahrádku, navonět toalety nebo udělat společenskou akci s kýtou šunky v hlavní roli se...

Najdete na iDNES.cz