Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Dražebníkům přibude práce, počet exekucí stoupne o třetinu

  • 75
Dražebníkům přibývá práce. Zpeněžují stále více věcí, které exekutoři zabaví. Loni se počet exekucí zvedl zhruba o čtvrtinu na více než půl milionu případů. Letos tempo zabavování majetku kvůli hospodářské krizi ještě zrychlí a počet exekucí stoupne zhruba o třetinu.

"Cítíme, že počet exekucí stoupá. Odhadujeme, že letos jejich počet přesáhne 700 tisíc," řekla iDNES.cz mluvčí Exekutorské komory ČR Monika Zajícová.

Podle ní se krize zatím do práce exekutorů nepromítla. Nucený prodej věcí totiž podle ní nastává minimálně po pěti až osmi měsících od okamžiku, kdy se o exekuci rozhodne.

Než se zabavený majetek octne na seznamu dražebníků, snaží se exekutoři získat peníze od dlužníka z jeho bankovního účtu, následně platu a až teprve pak se rozhodnou pro dražbu. "Počet dražeb je jen zlomkem všech exekucí, jejich počet ale stoupá a letos jich v Česku odhadujeme kolem dvou a půl tisíce, dodává Zajícová.

Dražby usnadní nový portál 

Exekutoři se snaží získat prodejem věcí co nejvíce peněz. Jejich odměna se totiž odvíjí od částky, kterou se jim podaří pro věřitele vymoci. Začíná na dvou tisících korunách, ale může se vyšplhat až na statisíce. Pokud se exekutorovi například podaří vymoci dluh ve výši tří milionů korun, získá za to 450 tisíc.

V pátek proto jménem komory spustili nový dražební portál. Zatím na něm zveřejňují aktuální přehled dražeb nemovitostí, v listopadu k nim přidají seznam movitých věcí.

Zájemci na něm aktuálně najdou téměř 600 nemovitostí, jež mohou vyhledávat podle termínu dražby, druhu nemovitosti, ceny či místa, kde leží. "Slibujeme si od portálu nejen to, že konečně utne všechny spekulace o tom, že dražby soudních exekutorů neprobíhají vždy transparentně, ale především, že bude obrovským přínosem pro dlužníky i věřitele," řekl člen prezidia Exekutorské komory ČR David Koncz.

Co dostane exekutor

Odměna exekutora se vypočítává z částky, kterou se mu podaří vymoci na zaplacení dluhu.

do 3 mil. Kč činí 15 %,
z přebývající částky až do 40 mil Kč činí 10 %,
z přebývající částky až do 50 mil. Kč činí 5 %,
z přebývající částky až do 250 mil. Kč činí 1 %.

Pokud se prodejem majetku podaří získat více peněz, než je potřeba na zaplacení dluhu, vrací se tyto peníze dlužníkovi.

Čím větší bude podle něj informovanost o dražbách, tím větší bude účast na nich a tím větší může být i výtěžek. Zvýší se tak pravděpodobnost, že budou uspokojeni všichni věřitelé, dlužník vypořádá všechny své dluhy a ještě mu možná něco zbude.

Z portálu podle něj mohou profitovat také lidé, kteří si chtějí pořídit bydlení za přijatelné ceny. Vyvolávací cena je totiž výrazně nižší než tržní (Činí dvě třetiny ceny zjištěné znaleckým posudkem. V případě neúspěšného prvního kola dražby je cena v dalším kole stanovena ve výši jedné poloviny ceny zjištěné nezávislým znalcem.)

Ačkoliv v atraktivních lokalitách, jako je například Praha, se konečná cena vyšplhá většinou na úroveň ceny tržní, v jiných regionech lze nemovitost v dražbě získat mnohem levněji než od realitní kanceláře.