Dražší je maso, ovoce a bydlení

  • 5
Aby se vás nedotklo letošní zdražování, museli byste být bezdomovec a zároveň vegetarián, který ovšem nejí ananas nebo pomeranče. Bydlení, maso a jižní ovoce totiž stojí na vrcholu žebříčku sestaveného z údajů Českého statistického úřadu o cenovém vývoji od ledna do listopadu letošního roku. Necelých dvacet procent, o něž poskočily ceny ovoce, přičítají odborníci politice hypermarketů, které v letošním roce odebíraly zboží z dražších oblastí.

Ceny masa vyhnala přibližně o patnáct procent nahoru panika kvůli slintavce a kulhavce a později nemoci šílených krav. To hlavně v první půli roku, dnes už jeho cena klesá. Směrem vzhůru letos míří výrazně také náklady na bydlení. Plyn podražil dvakrát, celkem přibližně o třetinu. Poplatky za elektřinu stouply jednou - o 13 procent.

A co naopak během roku nejvíce zlevňovalo? Nejvýraznějším příkladem jsou oděvy a obuv (zejména dámská), jejichž ceny jsou zatím v průměru zhruba o dvě procenta nižší než loni. Podle ekonomů stojí za touto příznivou zprávou zejména vývoj cen textilních surovin. Cena bavlny byla například v říjnu o čtyřicet procent nižší než před rokem, klesají i ceny vlny a kůže.

Textil letos zlevnil, maso zdražilo
Na zaplacení služeb, jejichž ceny určuje stát, jako je bydlení včetně plynu či elektřiny, musí letos lidé sáhnout v porovnání s loňským rokem do svých peněženek nejhlouběji. Ušetřit naopak mohou na zboží, jehož cenu ovlivňuje slábnoucí zahraniční poptávka - příkladem je benzin.

Celkově se zatím v průměru letos ceny v porovnání s předchozím rokem zvedly o 4,8 procenta, za samotný listopad vzrostly o 4,2 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Ceny zboží, které ovlivňuje upadající výkonnost západních ekonomik, však letos rostly jen mírně či dokonce klesly. Do ceny benzinu se příznivě promítá jak posilování kurzu koruny, tak pokles cen ropy v posledních měsících.

Po růstu cen ropy počátkem roku se v posledních měsících její cena propadla na několikaletá minima. Pumpaři v Česku však nezareagovali ihned a částečně si pokles cen promítli do vylepšení svých marží.

"Letošní propad cen ropy přišel do období vysoké poptávky v tuzemsku, a proto došlo k odložení předpokládaného dopadu z letních měsíců až na říjen a listopad," vysvětluje ekonom HVB Bank Pavel Sobíšek.

I přesto je však nyní dovozní cena ropy oproti loňskému listopadu o téměř polovinu nižší, zatímco ceny pohonných u čerpacích stanic klesly pouze o něco více než deset procent. "Na jedné plné nádrži lze ušetřit zhruba 140 korun," shrnuje David Marek z Patria Finance.

Prudké pohyby cen ropy se promítly i do nabídky cestovních kanceláří, kde zatím statistikové rovněž vykazují nadprůměrný růst. Podle ekonomů se mohlo se zpožděním projevit vzedmutí cen ropy v prvé půli roku. "Nyní bychom se měli dočkat korekce cen cestovních kanceláří, ale ve skutečnosti platí, že ceny jsou směrem dolů méně pružné než směrem nahoru," připomíná Marek.

Nejvíce zatím letos zlevnily oděvy, k čemuž přispívá i pokles cen textilních surovin. Cena bavlny byla v říjnu meziročně nižší o 40 procent a v posledních měsících zlevňuje i vlna a kůže. Další vlnu slev lze přitom čekat po Novém roce poté, co opadne nákupní předvánoční boom.

Naopak nadprůměrně se letos zvedly náklady na bydlení, které včetně plynu a elektřiny vzrostly o zhruba deset procent. Důvodem je zejména dražší plyn a elektřina. Ceny plynu pro domácnosti se letos zvyšovaly dvakrát: poprvé v lednu o 24 procent a podruhé v červenci o 12 procent.

Výrazně podražily i další služby, na které dohlíží stát, jako je elektřina, nájem, vodné či stočné. O více než pět procent jsou letos dražší i potraviny, jejichž ceny se však v průběhu roku vyvíjely rozdílně. Zatímco v první půlce šly jejich ceny nahoru, až dosáhly maxima z roku 1998, v druhé půlce roku míří prudce dolů.

V průměru je však dnes více než loni dražší zejména jižní ovoce či maso. Růst cen cizokrajného ovoce může souviset zejména s politikou hypermakerketů, které odebírají zboží z určité země bez ohledu na to, že by je mohly získat i levnější.

Oproti tomu dražší maso má původ v jarní a letní vlně paniky kolem slintavky a kulhavky a nemoci šílených krav. "V létě ceny masa vylétly vzhůru, ale nyní už zase míří dolů," říká Jana Bondyová z Českého statistického úřadu.