ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Roaming v EU pomalu končí. Operátory ještě čeká boj o to, kdo ho zaplatí

  • 203
Od příštího června nebudou moci operátoři účtovat za roaming nic navíc a český zákazník bude ze zemí EU volat za domácí ceny. Několik důležitých věcí je ale ještě stále otevřených. Operátoři, národní regulátoři a Evropská komise tak nyní musí pravidla dotáhnout. Nehraje se o málo.

Letos ještě operátoři přirazí k zahraničním minutám volání, megabytům dat a SMS zprávám řádově desítky haléřů. I tak jde oproti předchozím rokům o znatelné omezení (více jsme psali zde).

Jak se úprava, která platí od května, projevila na jejich byznysu, se zatím operátoři zdráhají hodnotit. „Provoz je dle očekávání a srovnatelný s minulým rokem, hlavní roamingová sezona nás teprve čeká,“ říká například mluvčí Vodafonu Markéta Kuklová. Podobně zní i hlasy od dvou konkurentů.

Mluvčí O2 Lucie Pecháčková však připomíná dlouholetý argument operátorů vyjádřený slovy: „Co nám vezmou na roamingu, budeme si muset vzít jinde“.

„Je třeba si uvědomit, že za roamingem se skrývá náročné technické řešení, které s sebou nese vysoké náklady za propojování hovorů i datových přenosů,“ říká Pecháčková s tím, že tyto náklady budou operátoři hradit i v případě, že službu budou zákazníkům poskytovat zdarma.

A i když se regulace roamingu řeší přibližně dekádu, její výsledek evidentně českého operátora zaskočil. „Jelikož jsme při plánování současného tarifního portfolia s pokrýváním těchto přímých nákladů nepočítali, nedá se vyloučit, že budeme hledat cesty, jak tyto ztráty kompenzovat,“ dodává.

Právě z tohoto pohledu ještě regulace roamingu dořešená není. Evropská komise by měla mít jasněji do konce letošního roku. Tak, aby za rok proběhl konec zákaznického roamingu co nejhladčeji.

Chorvati a Španělé investují do sítě pro davy turistů

Evropská komise se aktuálně zabývá regulací tzv. velkoobchodních cen. Tedy právě poplatků, které český operátor platí zahraničnímu protějšku za to, že jeho zákazník využívá síť zahraničního partnera.

Momentálně je omezuje stejný strop jako dožívající roaming pro zákazníky, respektive přirážka nad domácí ceny. Jde o pět eurocentů za minutu volání a megabyte dat a dva centy za SMS. Brusel tento týden navrhl jejich snížení na čtyři centy za minutu, jeden cent za SMS a jen 0,85 centu za megabyte dat.

Čeká se, že se o výsledek strhne boj. Ne všichni operátoři jsou na tom totiž stejně. Ti řečtí, chorvatští nebo španělští se potýkají s tím, že musí investovat do sítě, kterou pak využívají davy turistů.

Naopak třeba obyvatelé Skandinávie nebo Pobaltí míří ve velkém na jih a jejich operátory by vyšla platba vysokých poplatků dost draho, protože je nemohou naúčtovat zvlášť, ale musí je promítnout do základních cen.

Roaming zdarma 35 dní v roce?

Dalším dosud nerozhodnutým opatřením je tzv. přiměřené využívání (fair use policy, pozn. red.). Jde o limit, který množstevně omezí užívání bezplatného roamingu, čímž vlastně zamezí tomu, aby si český spotřebitel vybral kteréhokoli z evropských operátorů a jeho služby potom využíval. Roaming tak zůstane jen na cestování.

Na nastavení co možná nejspravedlivější hranice tak nyní bude pracovat Evropská komise ve spolupráci s národními regulátory.

„Jako rozumný limit mi přijde to, co již dnes zákazníkům za 20 eur měsíčně nabízí francouzský operátor Free. Tedy 35 dní ročně. To pokryje většině zákazníků dovolenou i služební cesty,“ myslí si člen rady Českého telekomunikačního úřadu Ondřej Malý.

A v listopadu přijeté nařízení, které od příštího roku ruší maloobchodní roamingové poplatky, v sobě skrývá ještě jednu možnou komplikaci. Článek 6c totiž připouští, že pokud by to nová situace byla pro operátora likvidační, mohl by mu regulatorní úřad (v českém případ ČTÚ) účtování poplatků opět povolit.

„Na základě žádosti operátora posoudíme, zda zde jsou zvláštní a výjimečné okolnosti, kdy poskytovatel roamingu není schopen pokrýt své celkové skutečné a předpokládané náklady na poskytování regulovaných roamingových služeb a zda v důsledku toho eventuálně povolí operátorovi účtovat příplatek,“ vysvětluje případný budoucí mechanismus mluvčí ČTÚ Martin Drtina.

Znamenalo by to tety v praxi návrat poplatků účtovaných zákazníkům. Zda o to ale právě čeští operátoři opravdu zažádají je zatím vzhledem k nedořešeným parametrům předčasné.

Místo dvou stovek operátorů čtyři jako v USA?

Podle Petra Kováčika z konzultantské firmy A. T. Kerney by i přes všechna zmíněná opatření mohla být evropská regulace roamingu krokem k větší konsolidaci trhu. „V USA fungují čtyři operátoři, v Evropské unii jich je přes dvě stovky,“ srovnává.

Zároveň však dodává, že rychlá změna by sice byla v souladu se samotnou myšlenkou evropské integrace, ale zároveň by jí za oběť padlo mnoho pracovních míst. A tak se s výrazným tlakem na ni v blízké době nijak moc počítat nedá.

,