Kuřáček z krušnohorské hračkárny.

Kuřáček z krušnohorské hračkárny. - Kuřáček.

Dřevěné hračky z Krušnohoří přežily invazi z Číny i krizi

  • 2
Na české straně Krušných hor zůstala jediná továrna na zdejší tradiční výrobky. Už se jí opět daří, prožila dobrý rok. Vyrábí například dřevěné postavičky, takzvané kuřáčky, ve kterých lidé zapalují vonné tyčinky.

Tradiční krušnohorská kouřící figurka dostala novou originální podobu. Vypadá jako klasická staročeská pec. Včetně plného hrnce, kočky nad troubou a myšky schovávající se v prostoru pro dřevo. Že to zní bláznivě? Jak se může figurka proměnit v kamna?

To je tak: s netradiční inovací kuřáčka, tedy obvykle dřevěné postavičky s dutým tělem pro umístění vonného františka, přišla Sonja Vydrová, majitelka poslední české krušnohorské hračkárny v Nové Vsi v Horách nad Litvínovem. A protože je firma úspěšná a o výrobky je zájem, dostaly se i kamna do řady bytů a domů.

Výroba hraček k horám patří

"Vzpomněla jsem si na babičku, jak si ohřívala ruce o kamna. Děda vedle štípal třísky. Vybavily se mi krásné dětské vzpomínky a tak jsem ta kamna, symbol domácí pohody, udělala.

A byl z toho hit," líčí hračkářka, která z malé továrničky o 12 zaměstnancích zásobuje dřevěnými kuřáčky a louskáčky vánoční trhy v Praze a obchody s dřevěnými výrobky v turistických centrech v sousedním Sasku. Devadesát procent novoveské produkce totiž putuje do Německa.

Jakoby se tak v poslední hračkárně na české straně Krušných hor odrážela celá tradice této výroby. Před Sonjou Vydrovou tu totiž pracovali i její rodiče a letošní 120. narozeniny může firma slavit jen díky tomu, že ji odvážná horalka v roce 1992 koupila a prošla s ní tehdy velmi drsným obdobím úpadku zájmu o dřevěné hračky a také současnou ekonomickou krizí.

"Asi jsem trochu blázen. Myslím, že kdybych to tu nevedla já, tak už by to jiný dávno zabalil. Mě to tady ale baví," říká Vydrová.

Stoletá tradice

Výroba hraček patří ke Krušným horám jako Lego k Dánsku. V Sasku tradice trvá a třeba městečko Seiffen je díky tomu známé po celé Evropě. Na české straně ale z více než sta továren zůstala jediná – ta v Nové Vsi v Horách. V roce 1889 ji v domě č. p. 180 založil Anton Walter. Vyráběl hračky – panáčky, zvířata, domky, podobně jako desítky dalších horalů.

Kuřáček z krušnohorské hračkárny.

V šedesátých letech minulého století v Nové Vsi v Horách vznikla značka Dehor, pod ni spadalo více podniků, a také bývalá Walterova dílna. Továrniček kvůli různému socialistickému slučování ubývalo, až zůstala jen ta novoveská. Sonja Vydrová a její zaměstnanci nyní pod názvem NBW, s.r.o. píší další kapitolu české krušnohorské hračkářské historie.

Ekonomická krize si vybrala svou daň i v tomto oboru. Od roku 2005 zaplavily trh levné napodobeniny tradičních kuřáků, louskáčků a pyramid z Asie. I v Nové Vsi se vyrábělo méně a méně.

"Naštěstí to byla jen epizoda. Nejhůř nám bylo v uplynulých dvou letech. Výplaty jsem ale dala vždycky. Nakonec jsme se ale dočkali toho, že si lidé uvědomili, že levná náhražka je k ničemu. Letos se to začalo snad zase obracet. Zájem, jaký vyvolala vánoční pícka, je takový, že připravujeme i velikonoční verzi," prozradila ředitelka hračkářské firmy s tím, že jí pomohlo třeba i otevření internetového obchodu.

V novoveské hračkárně to voní chvíli jako na pile, pak zase jako v lakovně. Miniaturní kousky dřevěných kuliček, plátků a kostiček v krabicích vůbec nenapovídají, co z nich může nakonec vzejít.

Stroje sice připraví tělíčka a hlavičky panáčků, dokonce i jejich nástroje nebo ozdoby. Bez lidských rukou, které je spojí do správných podob a pak je vymalují, by ale zůstaly jen kousky dřeva.

A když třeba zbyly kousky po rámech na obrazy, proměnily se na polínka pod píckou nebo podstavce pro figurky. "Tady se nesmí nic vyhodit. Všechno se dá nějak využít, vždycky je potřeba nějaký detail, který se dá z toho takzvaně na vyhození udělat," říká rezolutně Vydrová.

Krušnohorská firma NBW vyrábí dřevěné postavičky.

Kuchař, bača, hokejista...

Když se hračkárna před Vánocemi 2007 vrátila i k českým zákazníkům, začal se dělat třeba kouřící lyžař, kuchař nebo bača či louskáčci v podobě historických policajtů. Letos přibyl myslivec na posedu, vodník, paličkářka a populární pícka. Práci z Nové Vsi znají i hokejoví fanoušci – pro klub HC Litvínov tu vyrobili kuřáčka hokejistu v typickém černo-žlutém dresu.