Drobil se bojí rozšíření biomasy. Chce zakázat elektrárnám její spalování

  2:39aktualizováno  2:39
Ministr životního prostředí Pavel Drobil se obává stejného boomu, který Česko prožilo se solárními elektrárnami. V hlavní roli se může ocitnout biomasa. Elektřinu vyrobenou jejím spalováním totiž rozvodné společnosti vykupují za státem dotovanou vyšší cenu.

Ministr životního prostředí Pavel Drobil chce elektrárnám zakázat spalování biomasy | foto: Profimedia.cz

Drobil plánuje společně s ministrem průmyslu a obchodu Martinem Kocourkem novelu zákona o obnovitelných zdrojích, která by upravovala i to, kde se může biomasa spalovat a za jakých podmínek.

Co je biomasa?

V energetice jde většinou o dřevní odpady, slámu a další zemědělské zbytky. Většinou se používají k topení speciální pelety.

Patří mezi obnovitelné zdroje energie, stát zaručil výhodnější výkupní cenu.
Ta se liší podle toho, zda jde o pálení samotné biomasy nebo s jinými složkami, nebo zda jde o pálení odpadu či účelově pěstovaných plodin.

"Biomasa vypadá krásně nevinně, ale do dvou let můžeme dopadnout stejně jako u fotovoltaických elektráren," řekl Drobil v rozhovoru pro MF DNES.

Na proud vyrobený spalováním třeba dřeva se totiž vztahují podobné podmínky jako na výrobu ze slunce, vody či větru – rozvodné společnosti ho vykupují za dotovanou vyšší cenu.

Majitelé "biomasové" elektrárny spuštěné v roce 2010 mají zajištěnou výkupní cenu 1 460 až 4 580 korun za megawatthodinu, záleží na typu spalované suroviny. Kromě garantovaných výkupních cen stát dotuje třemi různými programy i stavbu zařízení na spalování biomasy.

Biomasu jen do domácností. Do firem ne, říká Drobil

Cílem ministrů není zmizení přírodního paliva z energetické mapy. "Chceme, aby se používala v malých zdrojích, třeba na kogeneraci v malých topeništích u domků. Ale pokud končí v elektrárnách, je to špatné," tvrdí Drobil.

MANUÁL O BIOMASE ČTĚTE ZDE

Podle něj nejde zatím o akutní problém, ale vláda chce po chybách s podporou fotovoltaiky zamezit podobnému boomu spekulativních investorů.

Biomasa v podobě dřevní štěpky.Kotel na spalování peletek, vhodný pro rodinný dům. Ročně vás toto ekologické vytápění přijde zhruba na 17 tisíc Kč.

Dosud se biomasa na celkové výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů podílí asi deseti procenty. "Pro projekty, které se nyní chystají, nemá Česko dost paliva," dodal místopředseda Energetického regulačního úřadu Blahoslav Němeček.

Ke dřevu a dalšímu biologickému materiálu se začínají obracet také velké elektrárny a teplárny. Má to pro ně dvě výhody – za elektřinu mají více peněz a ještě si tím mohou snížit objem emisních povolenek, které nakupují. "Co máme pálit, když nejsou prolomené limity na těžbu uhlí," vysvětluje místopředseda teplárenského sdružení Tomáš Drápela.

Biomasa je pro elektrárny výhodná jen s dotací

Biomasa přitom není při výrobě elektřiny příliš konkurenceschopná. Například tuna hnědého uhlí stojí kolem 800 korun, biomasy 2 200 Kč. "Jakmile se dotace zruší, tak s biomasou přestaneme," říká Vladimír Handlík, šéf teplárny a elektrárny Ško-Energo.

Výkupní ceny elektřiny vyrobené z biomasy v posledních letech stagnují. "U spalování cíleně pěstované biomasy ve velkých elektrárnách v režimu spoluspalování s uhlím došlo paradoxně k navýšení," říká Jan Habart, šéf českého sdružení pro biomasu CZ Biom. To podporuje snahu ministra Drobila omezit spalování biomateriálu ve velkých elektrárnách.

"Elektrárny mohou začít biomasu využívat natolik, že již nebude k dispozici například pro výrobu pelet – ty pak podraží a lidé, kteří investovali do kotle na pelety, budou hodně překvapeni, kam se cena vyšplhala," dodal Habart.

Autor:

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Vláda podpoří testovací centrum BMW na Sokolovsku pobídkou za půl miliardy

Německá automobilka BMW (ilustrační snímek)

Německá automobilka BMW získá na vybudování testovacího centra na Sokolovsku investiční pobídku od státu až 528,75...

Mírnější zákaz: RoundUpem nebude možné sušit jen plodiny na potraviny

Přípravek na hubení plevelů Roundup

Zemědělci od ledna nebudou moci dosušovat plodiny před sklizní, určené na výrobu potravin přípravky s obsahem...

Dnešní pracující se upínají k dětem, na státní důchod moc nespoléhají

seniorka, placení

Takzvaná sendvičová generace to nebude mít lehké. Tito lidé se musejí postarat nejen o své děti, ale i o stárnoucí...

Najdete na iDNES.cz