Letadlo brazilské společnosti TAM míjí symbol Ria de Janeiro. Tamní...

Letadlo brazilské společnosti TAM míjí symbol Ria de Janeiro. Tamní antimonopolní úřad povolil sloučení TAM s chilskou leteckou společností LAN. Nové aerolinky se pod názvem Latam stanou největšími v celé Latinské Americe. (15. prosince 2011) | foto: Victor R. Caivano, AP

V Latinské Americe vznikly druhé největší aerolinky na světě

  • 3
Letecká společnost z Chile LAN Airlines dokončila převzetí brazilského konkurenta TAM. Spojením vznikly druhé největší aerolinky na světě podle tržní kapitalizace. Ponesou jméno LATAM Airlines Group.

Dohoda by měla přinést do čtyř let úsporu zhruba 700 milionů USD (14,4 miliardy Kč) ročně. Nová společnost vzniká ve chvíli, kdy ekonomický růst i poptávka po letecké přepravě v Brazílii, největším leteckém trhu Latinské Ameriky, zpomaluje.

Zvyšuje se také počet fúzí a akvizic brazilských leteckých společností, které se potýkají s vysokými mzdovými náklady, daňovým zatížením a přeplněnými letišti.

LATAM Airlines budou létat do 150 destinací ve 22 zemí od Frankfurtu po Sydney. Příjmy LAN a TAM v loňském roce činily celkem 13,3 miliardy USD a přepravily 60,3 milionu cestujících a 1,1 miliardy tun nákladu. Jejich společná tržní hodnota je druhá nejvyšší na světě za Air China.

Do šesti měsíců se mají nové aerolinky rozhodnout, ke které letecké alianci se připojí. LAN jsou v současnosti členem aliance OneWorld a TAM členem Star Alliance.

Spojení bylo poprvé oznámeno v srpnu 2010. Společnost LAN, jejímž majoritním akcionářem je rodina Cuetových, v pátek oznámila, že její nabídku na výměnu akcií přijalo 95,9 procenta všech akcionářů. LAN tak získala plnou kontrolu nad TAM. Pro schválení transakce bylo potřeba získat souhlas nejméně dvou třetin akcionářů TAM. LAN nabídla za každou akcii TAM 0,9 své akcie. Hodnota transakce by se měla pohybovat kolem 2,7 miliardy USD.

Spojení odráží zvyšující se obchodní a ekonomickou integraci v Latinské Americe, kde se díky růstu příjmů domácností zvyšuje poptávka po zboží a službách. V posledních letech se spojily desítky chilských a brazilských finančních, maloobchodních a dřevařských firem, napsala agentura Reuters.

,