Předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková u brněnského...

Předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková u brněnského krajského soudu, který prověřuje machinace s udělováním licencí pro fotovoltaické elektrárny. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Vitásková odmítla vinu za to, že nedala přezkoumat podezřelé licence

  • 18
Předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková u brněnského soudu odmítla, že by jakkoli pochybila v kauze vydání licencí pro dvě sluneční elektrárny v Chomutově. Při prokázání viny jí hrozí až 12 let vězení. Vydání licencí může způsobit státu škodu až dvě miliardy korun.

Vitáskové hrozí trest za to, že zabránila zahájení přezkumného řízení, v němž mohl úřad licence na elektrárny odebrat.

Udělení licencí v poslední den roku 2010 předcházely problémy. Pracovníci ERÚ obě elektrárny zkontrolovali 20. prosince 2010 a zjistili nedostatky. Proto tehdy licence nevydali. Navíc jim byl předložen falešný revizní posudek na elektroinstalci zařízení. Podnikatel Zdeněk Zemek starší se pak spolu se syny domáhal na ERÚ toho, aby se řízení konalo znovu a licence v něm byly vydány. Uspěl, stalo se tak 31. prosince 2010.

Podle Vitáskové je skutečnost, že jen pár hodin před změnou ceny za dodávanou energii takto postupoval ERÚ, zarážející. Tehdejší vedení mělo podle ní "konat a 2. ledna 2011" si nechat celou věc vysvětlit.

Vitásková vede ERÚ od srpna 2011. Dnes soudu řekla, že na úřad nastoupila za situace, kdy v něm "kostlivci vypadávali ze skříní po desítkách". O tehdejším stavu na ERÚ hovoří jako o chaosu, kdy "Augiášův chlév byl proti němu operační sál". Kauzou bratrů Zemků se začala zabývat až o několik měsíců po svém nástupu, kdy tehdejší šéfka odboru licencí ERÚ Michaela Schneidrová odmítla zahájit obnovu řízení, v němž mohly být kvůli nejasnostem z minula licence oběma elektrárnám odebrány.

Obžaloba viní Vitáskovou z toho, že věděla o tom, že se Schneidrová znala se Zemkem starším, a nezajistila, aby byla Schneidrová vyloučena z řízení o licencích pro případnou podjatost. Vitásková soudu řekla, že o jejich jakýchkoli přátelských vztazích neměla ani ponětí.

Když pak měla zvážit, zda obnoví řízení, Vitásková si vyžádala právní konzultaci od externí firmy. Podle něj bylo rozhodnutí Schneidrové neobnovovat řízení o licencích sice "právně kostrbaté", ale v pořádku. Proto Vitásková věc ponechala tak, jak byla. Řízení bylo obnoveno až o několik měsíců později.

Šéf odboru licencí: nepochybil jsem

Soud v úterý vyslechl také bývalého šéfa odboru licencí  Luďka Pražáka. Ten popřel, že by měl nadstandardní vztah s miliardářem Zdeňkem Zemkem, který za projektem elektráren stojí.

Právě synové miliardáře za podezřelých okolností na poslední chvíli získali na elektrárny licence s garancí vyšších výkupních cen.

ERÚ podle policie udělil předčasně licence pro provoz, čímž mohla vzniknout škoda až dvě miliardy korun. Pražák pochybení odmítá, hrozí mu až 12 let vězení.

Známý podnikatel Zemek starší ovládá Z Group Holding, v němž působí jeho dva synové Zdeněk a Alexandr. V roce 2008 se společnost rozhodla v areálu chomutovských válcoven vytvořit dvě solární elektrárny Saša-sun a Zdeněk-sun.

Hlavní výstavba se konala až v roce 2010. Snahou bratří Zemků bylo, aby získali licence ještě do roku 2010. Jen to jim totiž mohlo garantovat, že za megawatthodinu elektrické energie dodané do veřejné sítě dostanou výhodnou cenu 12.150 korun. Od 1. ledna 2011 byla tato cena snížena na 5500 Kč za megawatthodinu. Jednání o udělení licencí vedl velmi aktivně společně s bratry Zemkovými jejich otec. Vyplývá to z úterního výslechu Pražáka.

Podnikatel chtěl po ERÚ nové řízení

Pražák soudu řekl, že jej se Zemkem seznámil jeho známý František Trubačík. Pražák se s ním domlouval o stavbě své solární elektrárny. Kontakt mezi ředitelem odboru licencí a miliardářem Zemkem byl častý především poté, co ERÚ před Vánocemi licence neudělil.

"Telefonoval mi, měl zájem o to, aby se konalo další řízení o udělení licencí," uvedl Pražák. Podle obžaloby tím pochybil, protože tato jednání se konat neměla.

Dokumenty schvalující provoz obou elektráren nakonec vydala Pražákova podřízená Ilona Florianová, a to v poslední den roku 2010. Pražák byl toho dne na dovolené. O udělení licencí ale měla pochybnosti. Proto se Pražáka elektronickou poštou na věc dotázala a dokumenty potvrdila až poté, co jí podle policie písemně sdělil, že licence lze vydat. Pražák přitom u soudu přiznal pouze přátelské vztahy s Trubačíkem, ale nikoli se Zemkem.

Obě elektrárny v Chomutově jsou v provozu s tím, že dostávají dosud zvýhodněnou cenu za dodanou energii. Podle státního zástupce Radka Mezlíka tak dosud vznikla škoda 300 milionů korun.

Pokud by zvýhodněná částka 12 150 korun za megawatthodinu byla vyplácena státem garantovaných dvacet let, škoda by se vyšplhala až na dvě miliardy korun. Pražák u soudu přiznal, že licenci pro provoz získaly doslova v poslední chvíli pouze dvě solární elektrárny v republice, kterými bylo právě zařízení bratrů Zemků.

Také Aleně Vitáskové za údajný podíl na podvodech hrozí až 12 let vězení. Vitáskové klade obžaloba za vinu, že zmařila přezkumné řízení, v němž mohly být licence majitelům elektráren Saša-Sun a Zdeněk-Sun odebrány. Předsedkyně ERÚ ale pochybení odmítá (více o kauze čtěte zde).

Podle ní je nutné vyčkat až o tom, zda licence byly v tomto případě uděleny řádně, rozhodne brněnský krajský soud. Teprve poté je prý možné začít jednat o jejich případném odebrání. Pokud by totiž byly odebrány neoprávněně, majitelé elektráren, synové známého podnikatele Zdeňka Zemka, by asi podali žalobu na stát.

Vitásková a bratři Zemkové patří do skupiny celkem deseti lidí stíhaných za údajné podvody s energií v Chomutově.

,