Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Přípravky na klouby obsahují méně účinných látek, než tvrdí

  • 14
Více než polovina testovaných doplňků stravy prodávaných v Česku v podobě kloubní výživy neobsahovala účinné látky v takovém množství, jak slibovaly. Vyplynulo to z hodnocení časopisu dTest. Množství látky bylo v některých případech téměř poloviční.

Časopis dTest prověřil celkem dvacet produktů na výskyt látek glukosamin a chondroitin sulfát. I když jde podle některých studií pouze o placebo, má se za to, že mohou pomoci při léčbě a prevenci artrózy.

„Ať patříte mezi skeptiky, nebo mezi optimisty, jedno je jisté. Pokud kloubní výživa vůbec neobsahuje složky, které mají potenciál kloub vyživovat, ale obal je přesto uvádí, pak se pozitivní změny člověk nedočká,“ uvedla šéfredaktorka dTestu Hana Hoffmannová.

Obsah účinných látek se totiž v několika případech značně odlišoval od hodnot uvedených na obalu. Kromě jednoho výrobku sice u většiny vzorků aspoň jedna ze dvou látek byla v pořádku, když ale došlo na jednotlivé složky, více než polovina přípravků propadla.

Nejhůř dopadly produkty Arthrocann od výrobce Annabis a Flexodon od výrobce Angelini. V prvním případě stanovila laboratoř místo deklarovaných 800 miligramů glukosaminu pouze 486 miligramů, ve druhém 392 místo 500 miligramů. V případě chondroitinu propadla dokonce polovina testovaných vzorků.

Podle Robina Kazíka ze společnosti Annabis nemá test vypovídající hodnotu o celkové kvalitě produktu, protože se zabýval pouze dvěma látkami. „Naše nosná látka, na které je produkt Arhtrocann Collagen postaven je, jak je patrné z názvu, Kolagen typu I a II, který ovšem v tomto testu vůbec nebyl měřen,“ reagoval Kazík. „Náš produkt je jedinečný tím, že obsahuje právě řadu látek a jen minimum látek pomocných v řádu okolo pěti procent. Tedy výsledek dTestu vnímáme velmi citlivě,“ dodal.

Sedm z dvaceti produktů naopak prošlo testem s dobrou známkou. „Výrobce a dovozce produktů, které neobsahují slibované množství účinné látky, jsme vyzvali k nápravě a řádnému označování na obalech,“ dodala Hoffmannová.

Kloubní výživa se neřadí mezi léky, ale doplňky stravy. Jejich léčebné účinky nemusí být před uvedením na trh prokázány ani schváleny Státním ústavem pro kontrolu léčiv. Nejsou oficiálně určené k léčbě či prevenci nemocí.