Dubnovou inflaci táhly potraviny a benzin

Symbolický nákupní košík složený z nejdůležitějších potravin, spotřebního zboží a služeb byl v dubnu o 4,6 procenta dražší než v témže měsíci roku 2000. Na tomto rychlém růstu se podílely především vyšší ceny potravin, nealkoholických nápojů a dopravy. Meziroční inflace se tak ocitla na nejvyšší úrovni od prosince 1998.

Přírůstek inflace poněkud zaskočil ekonomy, kteří původně očekávali o desetinu procenta nižší výsledky. "Překvapením byl nárůst cen potravin, a to především cen ovoce a zeleniny, které v předchozích letech vykázaly mírný pokles. Právě tento nepředvídatelný cenový skok byl podle mého názoru hlavním důvodem pro odlišný vývoj inflace oproti očekáváním," soudí analytik Raiffeisenbank Ivo Nejdl.

Ve srovnání s letošním březnem vyskočily v dubnu ceny potravin o 0,9 procenta zejména kvůli zdražení ovoce a čerstvé zeleniny, obilí a pekárenských výrobků. "V tom se jedná o relativně sezónní nárůst, který však byl letos vyšší než v minulých letech," tvrdí Pavel Capouch z Venture Investors.

Po šestiměsíčním cenovém poklesu pohonných hmot vzrostly ceny pohonných hmot o 2,7 procenta. "Jde o důsledek jak silného směnného kurzu dolaru, tak mírného růstu cen nafty na světových trzích. České petrochemické podniky přizpůsobují své ceny vývoji na západoevropském trhu, kde na jaře vždy ceny pohonných hmot zaznamenávají vzestup v důsledku sezonního oživení poptávky," uvedla Eva Zamrazilová z Komerční banky.

Vyšší ceny benzinu a nafty budou ovlivňovat inflaci ještě i v dalších měsících. "Dubnová statistika inflace neobsahuje veškeré zdražení u benzinových čerpadel. Jestliže dubnová zpráva o inflaci hlásí růst cen v dopravě o 1,1 procenta, pak o měsíc později to může být přes tři procenta," upozorňuje Nejdl.

Spolu s cenami potravin tak pohonné hmoty promluví nejvýrazněji do konečného výsledku inflace za celý rok. "Očekáváme, že mírný růst cen v těchto položkách bude ve druhém čtvrtletí pokračovat a zastaví se až v průběhu léta. Ve druhé polovině roku lze také očekávat mírné posilování eura vůči dolaru, což by příznivě ovlivnilo ceny dovážené nafty," míní Zamrazilová, která pro letošek předpovídá celkovou konečnou inflaci ve výši čtyř procent.