Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Důchod připraví lidi o půlku příjmů

  1:00aktualizováno  1:00
Příjmy českých důchodců se v posledních letech nebezpečně vzdalují od úrovně platů a v mezinárodním srovnání začínají zaostávat. Po odchodu do penze se lidé musí spokojit zhruba s polovinou toho, kolik činí průměrná čistá mzda.

Kdyby generace lidí před důchodem přistoupila na to, co bude pro jejich děti povinné - pracovat aspoň do pětašedesáti - může si teoreticky hodně přilepšit.

Muž, který šel do penze v roce 2000 a bylo mu tehdy šedesát let, má podle tabulek důchod kolem osmi tisíc korun. Kdyby vydržel v práci až do letošního roku, bude mít penzi vyšší o 5600 korun.

Tento kalkul vzala loni v úvahu Evropská komise a spočítala, jak se penzistům v Evropě propadne životní úroveň, skončí-li s prací až v 65 letech. Česko vychází nečekaně dobře, byť nikoli v korunách nebo v eurech, ale v procentech vůči průměrné mzdě v zemi.

Odchod do důchodu v 65 letech je dnes ze zákona daný ve většině západoevropských zemí. Stejným směrem se ubírá i Česko a pětašedesátka má být časem pro důchodce minimální věk bez nároku na dnešní bonusy za přesluhování.

Na vyšším věku odchodu do důchodu se shodují všechny politické strany s výjimkou komunistů, ačkoli k faktické dohodě ještě nedošlo a do voleb se žádné změny nečekají.

Pro starší ročníky platí zákon schválený už za Špidlovy vlády. Podle něho se důchodový věk oddaluje každý rok o pár měsíců, až v roce 2013 budou muži i ženy chodit do penze v 63 letech. Ženám se dál odčítají roky za děti.

Češi ale v současné době dávají takřka vždy přednost tomu, odejít do důchodu nachlup přesně anebo ještě dříve. "Kdybych nemusela splácet leasing, tak už jdu do důchodu hned, už bych mohla," říká například 59letá Jana z východních Čech pracující jako ekonomka.

Loni od ledna do září odešlo do řádné penze 49 tisíc lidí a předčasně 32 tisíc lidí. "Předčasných" důchodců přibylo o 13 procent.

"Lidé toho využívají zejména v období, kdy pár let před důchodem ztratí zaměstnání a nepodaří se jim najít jiné," říká Alena Franková z České správy sociálního zabezpečení. Kdo odejde před řádným termínem, v průměru přijde o 1800 korun. Do budoucna by měly být sankce vyšší, aby lidé pracovali déle.

Předčasné důchody jsou v Evropě normální praxí. Do důchodu se chodí dřív v celé Evropě. "V Řecku, Španělsku či Itálii také lidé odcházejí do penze fakticky dříve," říká Jiří Král, ředitel odboru sociálního pojištění na ministerstvu práce.

Ve srovnání s Němci či severskými státy proto tyto země vycházejí na první pohled lépe, protože pětašedesátka je na jihu stejně jako v Česku jen teorií. "Oproti tomu ve Švédsku či Finsku jsou starší lidé mnohem více ekonomicky aktivní," připomíná Král.

Zatímco v severských státech pracuje po dosažení 55 let každý druhý, v jižních státech jen každý čtvrtý. Celou Evropu však trumfují Američané, kde v tomto věku práci má či hledá 62 procent lidí.

Problém je, že Evropanům včetně Čechů se pracovat v tomto věku zase tak nevyplatí. Podle propočtu OECD například Němci či Francouzi ztratí tím, že nejdou do důchodu, na různých výhodách polovinu průměrné mzdy. Raději jdou proto do penze dříve.

Sehnat práci také bývá pro starší lidi těžší. To je jeden z problémů stárnoucí Evropy a důvod, proč se pracuje na reformách. V Česku se zatím politici jen dohadují. Kvalitu jejich návrhů propočítává skupina odborníků. První verze si politici vzali zpět k přepracování.

Odborníci varovali, že bez reformy nebude dost peněz. Výsledkem může být, že příští generace dostane v penzi jen třetinu průměrné mzdy, a to až od 69 let.

Ilustrační foto.Nejčtenější

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Prověřte, jak získal majetek! Na finanční správu přišlo 1 173 podnětů

Ilustrační snímek

Už třetím rokem Češi hlásí příjmy, které se nemusejí psát do daňových přiznání. Pokud to neudělají, riskují do budoucna...

Další z rubriky

IKEA otevře v Praze pop-up studio, nový obchodní dům v Česku zatím nebude

IKEA Point na Václavském náměstí v Praze

Ve čtvrtek otevře švédský nábytkářský gigant IKEA na pražském Václavském náměstí novou pobočku. Provozovna s názvem...

Cestovky už plní fond miliony, zaplatí se z něj kompenzace klientům

Ilustrační snímek

Cestovní kanceláře nalily do garančního fondu první platby na kompenzace klientům při krachu. Aktuálně je v něm 12...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

Najdete na iDNES.cz