Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Důchod připraví lidi o půlku příjmů

  1:00aktualizováno  1:00
Příjmy českých důchodců se v posledních letech nebezpečně vzdalují od úrovně platů a v mezinárodním srovnání začínají zaostávat. Po odchodu do penze se lidé musí spokojit zhruba s polovinou toho, kolik činí průměrná čistá mzda.

Kdyby generace lidí před důchodem přistoupila na to, co bude pro jejich děti povinné - pracovat aspoň do pětašedesáti - může si teoreticky hodně přilepšit.

Muž, který šel do penze v roce 2000 a bylo mu tehdy šedesát let, má podle tabulek důchod kolem osmi tisíc korun. Kdyby vydržel v práci až do letošního roku, bude mít penzi vyšší o 5600 korun.

Tento kalkul vzala loni v úvahu Evropská komise a spočítala, jak se penzistům v Evropě propadne životní úroveň, skončí-li s prací až v 65 letech. Česko vychází nečekaně dobře, byť nikoli v korunách nebo v eurech, ale v procentech vůči průměrné mzdě v zemi.

Odchod do důchodu v 65 letech je dnes ze zákona daný ve většině západoevropských zemí. Stejným směrem se ubírá i Česko a pětašedesátka má být časem pro důchodce minimální věk bez nároku na dnešní bonusy za přesluhování.

Na vyšším věku odchodu do důchodu se shodují všechny politické strany s výjimkou komunistů, ačkoli k faktické dohodě ještě nedošlo a do voleb se žádné změny nečekají.

Pro starší ročníky platí zákon schválený už za Špidlovy vlády. Podle něho se důchodový věk oddaluje každý rok o pár měsíců, až v roce 2013 budou muži i ženy chodit do penze v 63 letech. Ženám se dál odčítají roky za děti.

Češi ale v současné době dávají takřka vždy přednost tomu, odejít do důchodu nachlup přesně anebo ještě dříve. "Kdybych nemusela splácet leasing, tak už jdu do důchodu hned, už bych mohla," říká například 59letá Jana z východních Čech pracující jako ekonomka.

Loni od ledna do září odešlo do řádné penze 49 tisíc lidí a předčasně 32 tisíc lidí. "Předčasných" důchodců přibylo o 13 procent.

"Lidé toho využívají zejména v období, kdy pár let před důchodem ztratí zaměstnání a nepodaří se jim najít jiné," říká Alena Franková z České správy sociálního zabezpečení. Kdo odejde před řádným termínem, v průměru přijde o 1800 korun. Do budoucna by měly být sankce vyšší, aby lidé pracovali déle.

Předčasné důchody jsou v Evropě normální praxí. Do důchodu se chodí dřív v celé Evropě. "V Řecku, Španělsku či Itálii také lidé odcházejí do penze fakticky dříve," říká Jiří Král, ředitel odboru sociálního pojištění na ministerstvu práce.

Ve srovnání s Němci či severskými státy proto tyto země vycházejí na první pohled lépe, protože pětašedesátka je na jihu stejně jako v Česku jen teorií. "Oproti tomu ve Švédsku či Finsku jsou starší lidé mnohem více ekonomicky aktivní," připomíná Král.

Zatímco v severských státech pracuje po dosažení 55 let každý druhý, v jižních státech jen každý čtvrtý. Celou Evropu však trumfují Američané, kde v tomto věku práci má či hledá 62 procent lidí.

Problém je, že Evropanům včetně Čechů se pracovat v tomto věku zase tak nevyplatí. Podle propočtu OECD například Němci či Francouzi ztratí tím, že nejdou do důchodu, na různých výhodách polovinu průměrné mzdy. Raději jdou proto do penze dříve.

Sehnat práci také bývá pro starší lidi těžší. To je jeden z problémů stárnoucí Evropy a důvod, proč se pracuje na reformách. V Česku se zatím politici jen dohadují. Kvalitu jejich návrhů propočítává skupina odborníků. První verze si politici vzali zpět k přepracování.

Odborníci varovali, že bez reformy nebude dost peněz. Výsledkem může být, že příští generace dostane v penzi jen třetinu průměrné mzdy, a to až od 69 let.

Ilustrační foto.
Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Klienti zažalují Českou pojišťovnu. Vadí jim, že dělá mrtvého brouka

Česká pojišťovna

Naštvaní klienti pojišťoven zakládají spolek, aby mohli v kauze neplatných životních pojistek podat obdobu hromadné...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...

ÚOHS rozhodne o tendru na mýto, ministerstvo poskytne finální posudek

(Ilustrační snímek)

Výběr nového provozovatele elektronického mýta jde po téměř 4,5 roku do finále. Ještě tento týden by mohl o...

Najdete na iDNES.cz