Důchodci berou víc, peníze na reformu ale nebudou

Od prvního prosincového dne dostávají důchodci v průměru o 356 korun za měsíc více. Zaručuje jim to vládní nařízení, podle kterého důchody stanovené před začátkem roku 1996 vzrostou o devět procent, důchody stanovené později o pět procent.
Pro důchodce, ale i pro lidi v produktivním věku, méně příjemnou zprávou je, že ve stejný den levicoví poslanci podruhé prosadili zamítnutí návrhu KDU-ČSL a Unie svobody na vyčlenění prostředků z privatizačních výnosů pro účely důchodové reformy.

Vláda může starobní, invalidní a vdovské důchody zvýšit vždy, když se spotřebitelské ceny zvýší o pět procent. Tato podmínka byla podle náměstka ministra práce a sociální věcí Jiřího Rusnoka téměř splněna.

"V nařízení vlády jsme předpokládali, že cenová podmínka se splní právě v listopadu.  Je skutečností, že se nesplnila,  ale pravděpodobně se naplní v prosinci, v kažkém případě maximálně v lednu," konstatoval Rusnok.

Názory PRO návrh

Názory PROTI návrhu

Václav Krása
(Unie svobody):
"Já jsem sledoval to,
... abychom ty
jedinečné prostředky
z privatizace
neprojedli dneska,
protože vláda je
rozpuští v
krátkodobých cílech,
a to si myslím,
že je chyba."
Jaroslav Štrait
(KSČM):

"Tohle je takové
předbíhání. Kdyby
pan poslanec Krása
vydržel několik měsíců,
tak se to dá  do delšího
kontextu a možná,
že by to pak bylo
v pořádku."
Václav Krása:
"Ať bude reforma
jakákoli, ponese
s sebou významné 
transformační
náklady. Ty budou 
buď  rozděleny
na několik generací
zaměstnanců,
nebo se nám podaří 
zdroje zajistit někde
jinde. Neopakovatelné
zdroje z privatizace
by mohly být
z části použity jako
transformační
zdroje pro reformu."

Pavel Mertlík
(ČSSD):

"Řeknu možná to,
co nečekáte, ale ten
návrh rozumný je.
Měl přijít v roce 1992
nebo 1993 a mohla 
s ním být spojena celá
historie privatizace.
A já se můžu jen ptát,
proč 0DS, KDU-ČSL
a jiné strany, které
tehdy byly u vlády
nepřišly s takovým
návrhem.

Návrh reformy předpokládal použití 100 miliard korun z Fondu národního majetku, první podobný návrh, zamítnutý již v září, počítal dokonce se 200 miliardami korun. Předkladatelé obou neúspěšných návrhů novely již zřejmě třetí stejný pokus nepodniknou.

"Trošku mě mrzí, že především na straně sociální demokracie není pochopení proto, aby část prostředků deponovala na dobu, kdy bude zřejmé, jak bude probíhat reforma penzijního systému," uvedl jeden z autorů novely Václav Krása (US).

Podle něj chtějí sociální demokraté výnosy z privatizace rozpustit v krátkodobých investicích, což považuje za chybu. Varuje, že zvyšující se počet lidí v důchodu v poměru k počtu aktivně pracujících může vést ke schodku důchodového rozpočtu 40 miliard korun již v roce 2003.

Jediné, na čem se zatím snad všichni shodují, že reforma důchodového systému je nevyhnutelná. Nikdo ale zatím nenavrhl její konkrétní podobu, která by byla všestranně akceptovatelná.

Poslanec Krása řekl, že si dovede představit i systém, ve kterém stát vyplácí základní minimální částku, a o ostatní se každý musí postarat sám.

Prostředky požadované zamítnutou novelou měly být použity na krytí počátečních nákladů spojených s reformou penzijního systému.