Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Důchodci doplácejí na nepořádné firmy

  1:00aktualizováno  1:00
V Česku žije několik desítek tisíc lidí bez minulosti. Většinou jsou to bývalí zaměstnanci dnes už neexistujících firem, které kdysi neposílaly státu evidenci. Nyní jejich dřívější pracovníci nemohou dokázat, kde pracovali, a kvůli tomu mají nižší důchody.

"Chybějí mi čtyři roky a ani nevím, kde jsem v tu dobu dělal," říká bývalý traktorista Alexander Dobrovodský z Bruntálska.

Pracoval pro několik státních statků, které už dnes neexistují. Dostává důchod zhruba sedm tisíc, ale mohl by ho mít o pár stokorun vyšší.

Správa sociálního zabezpečení získává data o odpracovaných letech každého člověka z evidenčních listů podniku. Když je firma řádně neposílala a už neexistuje, pak je problém.

Šéf České správy sociálního zabezpečení Jiří Hoidekr přiznává, že jde o deset až patnáct procent nových důchodců ročně.

"Existují způsoby, jak chybějící doklady nahradit, údaje získáváme například z výplatních pásek a některé případy se dají i rychle vyřešit," říká mluvčí správy zabezpečení Štěpánka Mikešová.

Tisíce lidí však už pátrání po různých archivech vzdaly nebo skončily s prázdnou a nedostávají peníze, na které mají nárok. Jiří Jeřábek z Roztok má ve své pracovní minulosti dvouleté slepé místo.

"Jde o roky 1970 až 1972, kdy jsem pracoval v podniku Tiba na přípravně barev na potisk látek. Jenže společnost se rušila a já jsem nedostal zápočtový list. Nemohl jsem nic dělat a ani jsem to nezkoušel," popisuje důchodce.

A 62letá důchodkyně z Plzně, která nechce uvést jméno, má ve své minulosti tři roky, kdy pro penzijní systém neexistovala. "Beru 4551 korun, a kdybych doložila ty tři roky, zvedl by se mi důchod o 124 korun. To mi za to ani nestojí," říká. Na článek, který o tomto problému v MF DNES vyšel na konci dubna, reagovalo bezmála dvě stě důchodců.

Česká správa sociálního zabezpečení nyní zpřísnila evidence zaměstnanců. Firmy jsou povinny pod hrozbou pokut posílat hlášení každý rok a nyní - v počátcích zdokonaleného systému - se samy pídí i po dosavadní minulosti sociálního pojištění svých zaměstnanců.

Hubené slovenské penze
Mezi ochuzené důchodce však nepatří jen ti, kteří nemají doklady k minulosti. Česko má svou zvláštnost - tři tisíce českých důchodců, které ochudilo rozdělení státu. Dnes berou slovenský důchod až o tisíce korun nižší, aniž kdy pracovali na Slovensku. Při dělení republiky v roce 1993 se některé podniky staly slovenskými a lidé z jejich českých poboček pak slovenskými důchodci.

Po rozdělení platilo pravidlo: slovenská firma = slovenský důchod. Jde často o zaměstnance na moravskoslovenském pomezí. Poslanci a senátoři z tamního regionu popisují, že je důchodci prosí o pomoc, protože mají důchody na hranici životního minima.

"Jejich penze je asi o dva tisíce korun nižší, než by byla česká," říká senátorka Jitka Seitlová z Přerovska. Češi, kteří se cítí ochuzeni, se obrátili na soudy. Některé rozsudky znějí v jejich prospěch, jiné naopak ospravedlňují stát.

Komunističtí poslanci nyní připravují změnu zákona o důchodovém pojištění, ale úředníci ministerstva práce a sociálních věcí říkají, že měnit jej by byla katastrofa. O český důchod by pak mohli zažádat všichni bývalí občané federace, kteří měli v roce 1992 odpracováno 25 let. Namísto 3000 Čechů by se tedy o české důchody mohl přihlásit milion Čechů i Slováků.

"Znamenalo by to 24 miliard korun ročně navíc. To by bylo nutné zvýšit sociální pojištění o tři procenta," říká Jiří Král, ředitel odboru sociálního pojištění z ministerstva práce.

"Je pochopitelné, že se lidé cítí poškozeni, ale řešení není ve změně zákona. Podle mě je řešení ve formě odškodnění, protože ti lidé byli ochuzeni rozdělením federace," navrhuje Král. Jeho návrh zatím zůstává bez odezvy a nespokojení důchodci čekají na soud ve Štrasburku.

Ilustrační foto.
Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Voda na severu v rukou obcí? Bude to stát 2 miliardy a Veolia zůstane

(ilustrační snímek)

Měl to být přesun hospodaření s vodou od francouzské Veolie zpátky pod kontrolu českých měst a obcí. Jenže není to tak...

Podezřele levné stavební nabídky budou mít utrum, stát víc ocení kvalitu

Asfaltér Josef Horák pracuje jako řidič finišeru na dostavbě dálnice D8 u...

Úředníci ministerstva dopravy dostanou manuál, který by je měl upozornit na podezřele nízkou cenu ve výběrových...

Najdete na iDNES.cz