Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Důchodci doplácejí na nepořádné firmy

  1:00aktualizováno  1:00
V Česku žije několik desítek tisíc lidí bez minulosti. Většinou jsou to bývalí zaměstnanci dnes už neexistujících firem, které kdysi neposílaly státu evidenci. Nyní jejich dřívější pracovníci nemohou dokázat, kde pracovali, a kvůli tomu mají nižší důchody.

"Chybějí mi čtyři roky a ani nevím, kde jsem v tu dobu dělal," říká bývalý traktorista Alexander Dobrovodský z Bruntálska.

Pracoval pro několik státních statků, které už dnes neexistují. Dostává důchod zhruba sedm tisíc, ale mohl by ho mít o pár stokorun vyšší.

Správa sociálního zabezpečení získává data o odpracovaných letech každého člověka z evidenčních listů podniku. Když je firma řádně neposílala a už neexistuje, pak je problém.

Šéf České správy sociálního zabezpečení Jiří Hoidekr přiznává, že jde o deset až patnáct procent nových důchodců ročně.

"Existují způsoby, jak chybějící doklady nahradit, údaje získáváme například z výplatních pásek a některé případy se dají i rychle vyřešit," říká mluvčí správy zabezpečení Štěpánka Mikešová.

Tisíce lidí však už pátrání po různých archivech vzdaly nebo skončily s prázdnou a nedostávají peníze, na které mají nárok. Jiří Jeřábek z Roztok má ve své pracovní minulosti dvouleté slepé místo.

"Jde o roky 1970 až 1972, kdy jsem pracoval v podniku Tiba na přípravně barev na potisk látek. Jenže společnost se rušila a já jsem nedostal zápočtový list. Nemohl jsem nic dělat a ani jsem to nezkoušel," popisuje důchodce.

A 62letá důchodkyně z Plzně, která nechce uvést jméno, má ve své minulosti tři roky, kdy pro penzijní systém neexistovala. "Beru 4551 korun, a kdybych doložila ty tři roky, zvedl by se mi důchod o 124 korun. To mi za to ani nestojí," říká. Na článek, který o tomto problému v MF DNES vyšel na konci dubna, reagovalo bezmála dvě stě důchodců.

Česká správa sociálního zabezpečení nyní zpřísnila evidence zaměstnanců. Firmy jsou povinny pod hrozbou pokut posílat hlášení každý rok a nyní - v počátcích zdokonaleného systému - se samy pídí i po dosavadní minulosti sociálního pojištění svých zaměstnanců.

Hubené slovenské penze
Mezi ochuzené důchodce však nepatří jen ti, kteří nemají doklady k minulosti. Česko má svou zvláštnost - tři tisíce českých důchodců, které ochudilo rozdělení státu. Dnes berou slovenský důchod až o tisíce korun nižší, aniž kdy pracovali na Slovensku. Při dělení republiky v roce 1993 se některé podniky staly slovenskými a lidé z jejich českých poboček pak slovenskými důchodci.

Po rozdělení platilo pravidlo: slovenská firma = slovenský důchod. Jde často o zaměstnance na moravskoslovenském pomezí. Poslanci a senátoři z tamního regionu popisují, že je důchodci prosí o pomoc, protože mají důchody na hranici životního minima.

"Jejich penze je asi o dva tisíce korun nižší, než by byla česká," říká senátorka Jitka Seitlová z Přerovska. Češi, kteří se cítí ochuzeni, se obrátili na soudy. Některé rozsudky znějí v jejich prospěch, jiné naopak ospravedlňují stát.

Komunističtí poslanci nyní připravují změnu zákona o důchodovém pojištění, ale úředníci ministerstva práce a sociálních věcí říkají, že měnit jej by byla katastrofa. O český důchod by pak mohli zažádat všichni bývalí občané federace, kteří měli v roce 1992 odpracováno 25 let. Namísto 3000 Čechů by se tedy o české důchody mohl přihlásit milion Čechů i Slováků.

"Znamenalo by to 24 miliard korun ročně navíc. To by bylo nutné zvýšit sociální pojištění o tři procenta," říká Jiří Král, ředitel odboru sociálního pojištění z ministerstva práce.

"Je pochopitelné, že se lidé cítí poškozeni, ale řešení není ve změně zákona. Podle mě je řešení ve formě odškodnění, protože ti lidé byli ochuzeni rozdělením federace," navrhuje Král. Jeho návrh zatím zůstává bez odezvy a nespokojení důchodci čekají na soud ve Štrasburku.

Ilustrační foto.Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Černá a bílá půda? Jihoafrický prezident chce vrátit pozemky černochům

Cyril Ramaphosa byl svého času chráněncem Nelsona Mandely, nyní směřuje do...

Jihoafrický prezident plánuje, že napraví křivdy koloniální minulosti a předá půdu vlastněnou bělochy do rukou...

Lesy ČR vyhlásí tendr 2019+, soutěží se o zakázky za více než miliardu

Lesníci z Lesů ČR ukázali přípravu lapáků na boj s kůrovcem.

Státní podnik Lesy České republiky vyhlásí ve středu tendr 2019+ na lesní práce a prodej dřeva. Tendr bude rozdělen na...

Topná sezóna může začít již příští týden a kominíci nestíhají

(ilustrační foto)

Letošní topná sezóna začne na většině území České republiky již příští týden. Ti, kteří ještě nestihli povinnou revizi...Najdete na iDNES.cz