Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rychlejší valorizace se odkládá, důchodová komise ji nezvládla odhlasovat

  0:56aktualizováno  0:56
Rychlejší valorizace penzí v budoucnu je zatím v nedohlednu. Důchodová komise sice ve čtvrtek jednala o návrhu, jak vylepšit důchody a také jak přilepšit na důchod rodičům, kteří vychovávají budoucí daňové poplatníky. Ale záměr nakonec nepřijala a vládě ho nepředloží, neboť neměla dostatek hlasů. Na jednání totiž přišlo málo členů komise.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: AP

Odborná komise pro důchodovou reformu ve čtvrtek hlasovala o dvou návrzích, jak přilepšit stávajícím důchodcům - oba se týkaly rychlejší valorizace. Ani jeden z návrhů ale neprošel - na komisi totiž přišly jen dvě třetiny z 21 stálých členů.

Komise navrhla používat do valorizačního vzorce místo všeobecné inflace ‚důchodcovskou‘ inflaci (sleduje spotřební koš zboží a služeb, které nakupují domácnosti důchodců) - ta rostla s výjimkou posledních dvou let rychleji, takže by i důchody musely růst rychleji. Zároveň přišla s návrhem na zrychlení valorizace - místo třetiny růstu reálných mezd by se započítávala polovina.

To nemění nic na tom, že valorizovat důchody se vláda chystá i příští rok. Ostatně letos si schválila mandát, zvyšovat důchody bez ohledu na nízkou inflaci a valorizační vzorec až o 2,7 procenta ročně - návrh teď čeká na schválení Senátem. „Ministryně bude předkládat vládě návrh na zvýšení průměrného důchodu o dvě až tři stovky,“ říká mluvčí ministerstva Petr Habáň.

Zvýhodnění matek s více dětmi

Komise také diskutovala o návrhu na zvýhodnění matek, které pečují souběžně o více dětí - doba pojištění, by se jim započítala do důchodu až čtyři roky za každé dítě zvlášť. Dnes, když děti vychovávají souběžně, počítá se jim jen jednou - od okamžiku narození prvního dítěte, do okamžiku, kdy se jim nejmladší dítě podaří dostat do školky nebo se o něj jinak postarat a vrátit se do práce.

Komise má mimo jiné zásadní úkol - vymyslet „cestovní mapu české důchodové reformy“. Jinými slovy - jak to udělat, aby i do budoucna bylo na důchody a kde na ně vzít. S tou ale zatím nijak nehnula.

„Jsou to otázky, které se týkají případných změn v daňové soustavě, v soustavě nepojistných sociálních dávek. Potřebujeme, aby nám politici nabídli opěrné body, na jejichž základě bychom věděli, s jakými zdroji můžeme počítat a promítnout to do výdajů na důchody,“ říká Martin Potůček, sociolog a předseda důchodové komise. Podle něj bude potřeba vymyslet provázanou reformu daňového systému, důchodového systému a systému sociálních dávek.

Komise má těžký úkol už proto, že se jí nedaří scházet se v dostatečném počtu. Navíc politici se nedokáží už dvě desetiletí na zásadní reformě dohodnout.

„Jejich přístup bych rozdělil do tří skupin - ti, kteří přicházejí s návrhy k diskusi, ti, kteří plně spoléhají na odbornou důchodovou komisi a ti, kteří mlčí,“ říká Potůček. To se zřejmě v blízké době nezmění. „Volby budou letos na podzim a to spolupráci různých politických subjektů moc neprospívá.“

Důchodová komise funguje jako poradní orgán vlády - ta se jejími doporučeními může a nemusí řídit. V posledních dvou letech odborníci navrhli způsob zrušení druhého pilíře a také vylepšení třetího pilíře - mimo jiné možnost zakládat důchodové spoření i malým dětem.

Autor:Nejčtenější

Brity pobouřila cibule v plastu z Lidlu. Mayová vyhlásila odpadu válku

Lidl začal prodávat loupané cibule v plastu. Zákazníci krok kritizují.

Britové na sociálních sítích kritizují diskontní řetězec Lidl za to, že začal prodávat loupanou cibuli v plastových...

Diesely nikdo nechce. V britských automobilkách hrozí masivní propouštění

(Ilustrační snímek)

Pracovníci automobilového průmyslu ve Velké Británii mají důvod k obavám. Snaha o ukončení provozu dieselových vozidel...PŘEHLEDNĚ: Bankovní účty pod kontrolou. Startuje revoluce v bankovnictví

internetové bankovnictví, platba, internet, účet, banka, počítač, peníze

Bankovní trh se o víkendu výrazně promění. V sobotu totiž začíná platit nový zákon o platebním styku, který finančním...

Ceny bytů rapidně vzrostly. Za cenu jednoho v Praze jich v Ústí koupíte osm

(Ilustrační snímek)

Ceny bytů v Česku za tři roky zdražily o čtvrtinu. Průměrná cena za byt o výměře 65 metrů čtverečních se vyšplhala...

Spodničkáři Jejího Veličenstva přišli o licenci. Kvůli pikanteriím v knize

Britská královna Alžběta II. na garden party v zahradách Buckinghamského paláce...

Společnost Rigby & Peller měla výsadní postavení – dodávala luxusní spodní prádlo přímo do Buckinghamského paláce. S...

Další z rubriky

Česká pošta přidá zaměstnancům. Mzdy navýší o 7,1 procenta, rozdá odměny

(Ilustrační snímek)

Česká pošta navýší od dubna zaměstnancům tarifní mzdy o 7,1 procenta. Dohodla se na tom s většinou odborových...

Dodavatelé energií se přetahují o zákazníky. Kdo vytápí plynem, ušetří

(Ilustrační snímek)

Uprostřed topné sezony větší hráči s energiemi přicházejí se slevami o několik procent. Innogy zlevní v průměru o 4,5...

Babišova vláda odmítla strop na dotace velkým farmám. Pomůže to i Agrofertu

Soukromý zemědělec Václav Koutný z Těšetic hospodaří na 150 hektarech. Spolu s...

Česko odmítá zavedení dotačního limitu evropských přímých zemědělských dotací po roce 2020 pro velké farmy. Nesouhlasí...

Najdete na iDNES.cz