Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Důchodová reforma za desítky let: práci bude chtít milion šedesátníků

  • 238
Najít si práci po šedesátce je dnes problém. Bude ale hůř, pokud se věk odchodu do důchodu postupně přiblíží k 70 letům. Místo současných 200 tisíc šedesátníků se fronta prácechtivých seniorů prodlouží až na milion lidí. Není ale jasné, kdo je zaměstná.

"Obecně platí, že jakmile se jedná o zedníka, úředníka nebo inženýra, je daleko těžší mu po padesátce najít zaměstnání. O tyto lidi není z různých důvodů zájem," přiblížil současnou situaci ředitel ústeckého úřadu práce Vladimír Vašků.

Šanci seniorů na získání místa zvyšují příspěvky firmám od úřadů práce. Záleží na úřadech, jestli nástroje takzvané "aktivní politiky zaměstnanosti" využijí. Obvykle úřad vyplácí firmě, která zaměstná člověka nad 50 let, kolem deseti tisíc korun měsíčně. Firma příspěvek může dostávat nejdéle rok, a tím získat až 120 tisíc.

"Máme s tím velmi dobré zkušenosti. Když místo přestaneme dotovat, má firma člověka zaškoleného natolik, že 80 procent lidí zůstává u dotyčného zaměstnavatele," pochvaluje si ředitel pardubického úřadu práce Petr Klimpl. Druhým dechem ale dodává, že pokud se půjde do penze v sedmdesáti, rozpočet nebude stačit a stát by měl prostředky navýšit.

Firmy zestárnou

Současnost: Z 8,7 milionu lidí nad 18 let potřebuje práci zhruba 200 tisíc šedesátníků, tj. mužů před důchodem (ženy jsou už v penzi).

Rok 2051: Muži i ženy půjdou do důchodu v 68 letech. Počet lidí mezi 60 a 68 lety při pokračování současného demografického trendu vzroste 5x na 1 milion.

Plošné zvýšení rozpočtů úřadům práce ministerstvo nechystá. Ministr Jaromír Drábek také odmítá přímé dotace na místa pro seniory, chce ponechat současný systém podpory. "Ohrožených skupin je hodně. Kdybychom začali dávat přímé příspěvky na pracovní místa, museli bychom je dávat pro absolventy, pro rodiče po rodičovské dovolené, pro starší, pro nedostatečně kvalifikované. Tím chci říct, že škála je příliš široká," řekl iDNES.cz ministr.

"To ale neznamená, že bychom konkrétně k nějakým selektivním záležitostem třeba v jednotlivých regionech nepřistoupili," dodal.

Úkol pro příští vlády: najít práci pro milion seniorů

Drábek urgentně situaci řešit nemusí, věk odchodu do penze stoupá už několik let. Příští vlády ale budou muset něco udělat. Počet šedesátníků před důchodem bude totiž za několik desítek let několikrát vyšší.

V současnosti je v České republice zhruba 200 tisíc šedesátníků před důchodem, kteří potřebují práci. Podle výpočtu iDNES.cz ale za třicet let kvůli oddalování nástupu do penze bude práci potřebovat asi jeden milion lidí a jejich podíl na celkové pracovní síle bude dvouciferný (nyní tři procenta). Malá důchodová reforma počítá s tím, že by současní třicátníci odcházeli do důchodu v 68 letech. V milionové armádě pracujících šedesátníků na rozdíl ode dneška budou i ženy.

Tuzemské firmy nyní zaměstnávají řádově několik málo procent lidí nad 60 let. Z  šesti firem, které na otázky iDNES.cz odpověděly, jsou na tom nelépe České dráhy a Budějovický Budvar (3,5 procenta) a nejhůře HUDY sport a Česká spořitelna (cca jedno procento).

"Zaměstnávání seniorů se nebráníme, nicméně z jejich strany však není až takový zájem. Pozice, na které nabíráme nové zaměstnance, jsou většinou z oblasti IT atd., tedy spíše z moderních oblastí, na které se senioři tolik nehlásí," odůvodnila nízký počet mluvčí České spořitelny Klára Pačesová. HUDY sport je zase firma zaměřená na mladé.

Pracující senioři nad 60 let v českých firmách
Společnostcelkem zaměstnancůnad 60 let%
České dráhy26 0009003,5
Budějovický Budvar600213,5
Česká pošta34 0006762,0
ČSA4 000802,0
Česká spořitelna10 3331221,2
HUDY sport28531,1

Firmy, které zaměstnávají okolo tří procent lidí nad 60 let, zhruba kopírují demografický vývoj. Senioři mají šanci spíše v provozních profesích, u Českých drah pracují například většinou jako výpravčí, průvodčí nebo strojvedoucí, na České poště zpravidla na pobočkách. V některých zapadlejších koutech Česka obsluhují za přepážkou nebo roznášejí poštu i lidé nad 65 let, to bývá ale výjimka. Práce doručovatele je náročná, protože se vstává i před pátou hodinou. Také v Budějovickém Budvaru pracují senioři převážně na dělnických pozicích.

U zmíněných firem jde často o zaměstnance, kteří pracují u dané firmy dlouhodobě a mají hodně zkušeností. V případě propuštění by se ale jejich šance na umístění rapidně snížila. Někdy se mluví o diskriminaci, ta je ale špatně prokazatelná. V inzerátech se může skrývat například pod formulací "nabízíme práci v mladém kolektivu", tvrdí personalista agentury Manpower Jiří Halbrštát. "V praxi často vídáme, že personalisté si nepozvou uchazeče na pohovor pouze na základě jeho data narození," uvedl.

Firmy se shodují na tom, že výhodou starších lidí jsou většinou zkušenosti, nadhled, rozvaha a ochota při řešení úkolů. Nestačí naopak na fyzicky a smyslově náročnější profese a také jsou pomalejší.

"Jsou méně přístupní ke změně, jejich reakce mohou být méně pružné, nedůvěřují mladým spolupracovníkům v týmu, jsou méně ochotni se učit novinkám například v IT oblasti a mohou být nedostatečně motivováni," shrnula zápory mluvčí České spořitelny Pačesová. Jejich nevýhodou může navíc být, že mají často vyšší požadavky na mzdy než absolventi.

,