Kvůli změně DPH spojené s důchodovou reformou se zvýší životní minimum. Ilustrační foto

Kvůli změně DPH spojené s důchodovou reformou se zvýší životní minimum. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Důchodová reforma zvýší hranici životního minima

  • 40
Kvůli sjednocení daně z přidané hodnoty na 20 procent se bude zvyšovat hranice životního minima. Tím se také zvýší dávky v hmotné nouzi.

Informovala o tom mluvčí ministerstva práce Viktorie Plívová. Konkrétní výši, na kterou se hranice životního minima zvýší a kdy to bude, zatím ministerstvo neurčilo.

Životní minimum se v současnosti pohybuje na úrovni 3 126 korun pro jednotlivce. Pokud žije lidí v domácnosti více, je to pro první dospělou osobu 2 880 korun, pro další dospělé 2 600 korun a pro děti podle věku od 1 600 do 2 250 korun na jedno.

Mezi dávky pomoci v hmotné nouzi patří příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádná okamžitá pomoc. Výše příspěvku se určuje na základě životního minima.

Co zůstane v nižší sazbě DPH

mléko, brambory, chléb, ryby, zelenina, dětská mléčná výživa, potraviny pro diabetiky a potraviny určené pro bezlepkovou dietu

Zvýšení dávek v hmotné nouzi není jediný způsob, jakým chce koalice sociálně slabším lidem navýšení DPH nahradit. Dalším navrhovaným opatřením je navýšení daňové slevy na dítě o 3 000 korun ročně a mimořádná valorizace důchodů.

Na podobě důchodové reformy se ve čtvrtek dohodli ekonomičtí ministři. Lidé by si podle nich mohli od roku 2013 dobrovolně převádět tři procentní body z 28 procent superhrubé mzdy, které jdou na sociální pojištění, ze státního průběžného pilíře na individuální důchodové účty u soukromých penzijních společností. Podmínkou je, že částku ve výši dvou procentních bodů přidají ze svého.

Naspořené peníze by lidé dostávali po odchodu do důchodu formou renty vyplácené buď doživotně nebo po dobu 20 let. V druhém případě by bylo možné naspořenou penzi dědit, a to až do dokončení dvacetileté hranice. Naspořené peníze by nebylo možné si vybrat vcelku.

Výpadek v průběžném systému by měla krýt jednotná sazba DPH ve výši 20 procent. Z ní by byly vyňaty pouze vyjmenované základní potraviny, jako chléb či brambory. Ty by měly sazbu 10 procent.

Celkem by měla DPH přinést výnosy ve výši zhruba 58 miliard korun. Vyvedení peněz z průběžného systému přitom má vyjít na 20 miliard ročně. U valorizace důchodů je dopad do rozpočtu propočítán na čtyři miliardy korun, u slev na dani pro rodiny s dětmi na šest miliard. U dávek pomoci v hmotné nouzi prý dopad nelze předjímat. Podle informací MF DNES by 20 miliard mělo jít také na pokrytí výpadku způsobeného snížením odvodů pro firmy.

Podstatná část výnosů z DPH by měla jít také na pokrytí současných výpadků průběžného systému.