Důchody by se v lednu mohly zvýšit o více než tři procenta

  16:19aktualizováno  16:19
Důchody by se příští rok v lednu mohly zvednout v průměru asi o 3,2 či 3,4 procenta. Výsledný růst ovlivní výše inflace. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl náměstek ministra financí pro rozpočet Eduard Janota.
Ministr Nečas před časem uvedl, že průměrná penze by se mohla v příštím roce dotknout 10 tisíc korun.

Ministr Nečas před časem uvedl, že průměrná penze by se mohla v příštím roce dotknout 10 tisíc korun. | foto: Profimedia.cz

Penze se kvůli letošnímu neočekávaně vysokému růstu cen zvednou mimořádně už v srpnu. Každý důchodce si přilepší o 470 korun.

"Při inflaci někde kolem 2,9 procenta ten propočet další valorizace (od ledna 2009) se pohybuje někde kolem 3,2 či 3,4 procenta," uvedl náměstek. Důchody se pravidelně zvyšují vždy od ledna. Přidávání zohledňuje růst cen.

Mimořádně může vláda penze zvednout i jindy, pokud inflace v zemi za příslušné období překročí pět procent. Ceny od loňského srpna do letošního ledna vzrostly podle ministra práce Petra Nečase o 5,1 procenta. O stejný díl vláda důchodcům od srpna přidá.

Průměrná starobní penze by tak podle údajů ministerstva práce měla dosáhnout 9 616 korun. Mimořádná valorizace si vyžádá zhruba sedm miliard.

Pokud by se důchod od ledna zvýšil průměrně o 3,4 procenta, činila by výsledná částka asi 9 443 korun. Přidávání by ale nakonec mohlo být ještě vyšší. Ministr Nečas před časem totiž uvedl, že průměrná penze by se mohla v příštím roce dotknout 10 tisíc korun.

Důchody se stávají pro politické strany jedním ze žhavých předvolebních témat. Starobní, invalidní a pozůstalostní penze pobírá v Česku přes 2,7 milionu lidí. Starobních důchodců jsou asi dva miliony.

ČR čekají na podzim senátní a krajské volby. Opoziční sociální demokraté navrhují, aby důchodci dostali ještě letos kvůli inflaci mimořádný příspěvek tři tisíce korun.

Pokud by pak ČSSD v roce 2010 vyhrála volby do Sněmovny, slibuje penzistům 13. penzi. Také vláda bude o lednovém zvýšení penzí rozhodovat s největší pravděpodobností ještě před letošními podzimními volbami.

Autor:


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

KVÍZ: Proč chyběl v Československu toaletní papír a kde byste našli Baťov?

Peníze

České a slovenské hospodářství prošlo za posledních sto let etapami bouřlivého rozvoje i zaostávání. Děti dnes už...

Další z rubriky

Matky, které si nemohou přivydělávat, tratí 180 miliard, tvrdí ekonom

práce, děti, žena, matka

Kdyby matky v Česku po roce narození dítěte pracovaly 13 hodin týdně, získaly by celkem 60 miliard a ekonomika by se...

Samoobslužné pokladny ověří u Britů jejich věk. Kvůli alkoholu a cigaretám

Samoobslužná pokladna firmy NCR vybavená systémem na rozpoznávání věku z...

V některých supermarketech ve Velké Británii zákazníci již brzy nebudou muset při nakupování alkoholu a cigaret u...

Končí ředitel Finanční správy Janeček, jeho úřad čelil četné kritice

Martin Janeček, ředitel Generálního finančního ředitelství

Martin Janeček působí ve Finanční správě od roku 2003 a v roce 2014 se stal jejím generálním ředitelem. Podle médií by...Najdete na iDNES.cz