Ministr financí Edurard Janota však před časem upozornil, že důchody by příští rok stoupat vůbec nemusely. Ilustrační foto

Ministr financí Edurard Janota však před časem upozornil, že důchody by příští rok stoupat vůbec nemusely. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Důchody od ledna vzrostou, slibuje Šimerka

  • 58
Ministr práce Petr Šimerka navrhne vládě valorizaci všech důchodů k 1. lednu 2010. Zvýšit chce všechny důchody, tedy starobní, invalidní a pozůstalostní.

Podle návrhu, o kterém se bude rozhodovat 30. září, by se měly důchody zvýšit zhruba o 205 korun. Základní výměra, která je pro všechny stejná a momentálně je stanovena na 2 170 korun, by měla vzrůst o 50 korun, tedy na 2 220 korun.

Individuální procentní část důchodu, závisející na výši platu a počtu odpracovaných let, by se měla zvýšit o dvě procenta. Po valorizaci v lednu 2010 by tak průměrný starobní důchod činil 10 270 korun.

Výši starobního důchodu si spočítejte zde

"Mám obavy, že pokud důchody nezvýšíme nyní, sníží se jejich reálná hodnota a propad ve srovnání s průměrnou mzdou se už nepodaří dohnat," zdůvodnil svůj krok Šimerka s tím, že mu jde hlavně o zachování životní úrovně důchodců.

Janota: Pro růst důchodů není důvod

Ministr financí Edurard Janota však před časem upozornil, že důchody by příští rok stoupat vůbec nemusely. Inflace se totiž zatím nezvýšila o více než dvě procenta, a tak není podle zákona důvod důchodcům přidávat.

Prozatímní vývoj ekonomiky ukazuje, že se příští rok nenaplní ani podmínky pro mimořádnou valorizaci, která znamená pětiprocentní růst cen.

Šimerka zároveň navrhuje, aby se o sedm procent zvýšil také zvláštní příspěvek k důchodu. Valorizace by stála zhruba 6,8 miliardy korun, což je vzhledem k současné ekonomické situaci velmi vysoká částka.

Průměrný důchod tvoří momentálně 41,9 procenta průměrné mzdy.

Podle údajů MPSV k 30. červnu 2009 pobíralo 83 procent lidí starobní důchod do 12 tisíc korun. Téměř 65 procent pobírá starobní důchod nižší než 11 tisíc, a celých 10 procent důchodců výší svého důchodu dokonce nedosáhlo ani na minimální mzdu (osm tisíc korun).

Pouze dvě procenta lidí měla starobní důchod vyšší než 14 500 korun. Zákonem stanovený nejnižší starobní důchod je 2 940 korun měsíčně.