Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Důchody se příští rok zvýší minimálně o 370 korun

  1:00aktualizováno  1:00
Důchodci by si měli od ledna příštího roku polepšit minimálně o 370 korun na měsíc. Průměrná penze by tak vzrostla k 8600 korunám. Konečné slovo při zvýšení důchodů bude mít vláda, která může rozhodnout o větším přilepšení.

Zdeněk Škromach chce důchody zvednout o 500 korun. Ilustrační foto. | foto: David Port

V úterý statistici oznámili k růstu cen za červenec poslední chybějící číslo z mozaiky, z níž je možné spočítat zvýšení důchodů stanovené zákonem. Na příští rok tak vychází nárůst penzí zhruba o 4,5 procenta, tedy při letošním průměrném důchodu 8200 korun necelých čtyři sta na měsíc.

Kvůli protahujícím se politickým vyjednáváním o novém kabinetu zatím není jasné, která vláda bude o konečném zvýšení rozhodovat.

Ta nynější chce přilepšit penzistům více. "Důchody by se měly zvýšit v průměru o 500 korun měsíčně," říká ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Státní rozpočet to bude stát až 15 miliard korun korun navíc. Většímu růstu penzí se nebrání ani ODS.

Boj o nejtučnější část rozpočtu
Zvyšování důchodů provází každoročně velký boj, který bude letos tím ostřejší, že zatím není jasné, kdo bude vládnout. Konečné slovo o důchodech musí kabinet říci do konce září.

U ministra financí Bohuslava Sobotky zřejmě Škromachův plán na růst o 500 Kč na odpor nenarazí. I on říká, že valorizace by měla být "o něco vyšší, než je zákonné minimum".

Pro vyšší růst důchodů, než nařizuje zákon je i ODS, ale ve vyjádření je opatrnější. "Je nutné zvyšovat penze více, aby se dostaly nad 42 procent průměrné mzdy. Teď je ale předčasné říci, jestli to půjde už příští rok," říká Petr Nečas, který by v případné vládě ODS převzal křeslo po Škromachovi.

Politici mají při zvyšování důchodů ruku otevřenou i přesto, že rozpočtu na příští rok hrozí schodek až 170 miliard korun.

Penze tvoří největší balík výdajů státní pokladny, který navíc rychle roste. Žádná vláda se ještě neodhodlala ke změnám, které by financím státu ulevily. Letos jde na důchody 264 miliard korun a i minimální růst penzí o 4,5 procenta ze zákona přijde státní pokladnu na dalších více než deset miliard.

Letos bude chybět 10 miliard
Rozhodování vlády je vždy vedeno na jedné straně touhou přilepšit co nejvíce z 2,6 milionu důchodců (zvyšování se týká starobních, vdovských a invalidních penzí), ale na druhé straně je omezeno tím, že státní pokladna není bezedná.

Miliardy na penze se najít musí, o ty důchodci nepřijdou. Ale čím více jich je potřeba, tím více budou chybět jinde nebo se o ně zvýší dluh státu. Rozpočet na příští rok bude o to napjatější, že letos bude podle odhadu úředníků chybět ve státní pokladně na důchody zhruba deset miliard korun.

"Připravujeme varianty řešení," říká na to Sobotka s tím, že možné je i určité krácení v útratách ministrů naplánovaných na letošek.

Důchodců přibývá
Důvodů, proč už teď peníze v kolonce důchody chybějí, je více. První je, že letos odchází do penze více lidí, než se počítalo. Za první půlrok šlo na odpočinek 61 tisíc lidí, loni v tu samou dobu to bylo o jedenáct tisíc lidí méně. Se stoupajícími platy jsou navíc penze čerstvých důchodců vyšší, letos v průměru devět tisíc korun.

Druhý důvod je, že vláda před sebou valí balvan z minulých let. Loni jí už druhý rok po sobě chybělo na konci roku na důchody několik miliard.

Vyřešila to tím, že si je půjčila na pár dní od České pošty. Stát zálohy na první lednové důchody poslal poště se zpožděním až v lednu z letošních peněz. Výsledkem je, že letos budou tyto peníze v rozpočtu opět chybět.Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Třináctiletého chlapce někdo udal inspekci. Prodával hot dogy bez licence

Ilustrační snímek

Zatímco ostatní kluci jezdí na kole a hrají fotbal, třináctiletý Jaequan Faulkner z amerického státu Minnesota ve...

Další z rubriky

Sucho trápí české zemědělce, sklidí méně obilí. Řepky bude naopak více

Vinice lemovaná zlátnoucím obilím

Sklizeň obilí bude letos o 7,5 procenta nižší než loni, zemědělci ho sklidí 6,345 milionu tun. Vyplývá to z odhadu,...

Česká ekonomika zbrzdila, meziroční růst klesl téměř o dva procentní body

Ilustrační snímek

Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí zpomalila meziroční růst na 2,3 procenta z 4,2 procenta v předchozím čtvrtletí....

Lesy ČR mění generálního ředitele, stane se jím Vojáček

Lesy ČR otevřou novou budovu v Hořicích, která je celá ze dřeva

Novým generálním ředitelem státního podniku Lesů ČR se stane současný šéf Vojenských lesů a statků ČR Josef Vojáček....

Najdete na iDNES.cz