Dukovany s Temelínem půjdou do stávky

  • 5
Odborářům z Dukovan došla trpělivost. Na čtvrtečním jednání v Třebíči se jednomyslně shodli na tom, že v polovině ledna vstoupí do stávky. Připojí se k nim i jejich temelínští kolegové, kteří už začali sbírat na podporu stávky podpisy.

Stávka bude první za devatenáct let provozu dukovanské elektrárny. Jejím důvodem je nespokojenost zaměstnanců s podobou kolektivní smlouvy, o které nyní jednají s vedením. - více zde

Dukovany jsou ve stávkové pohotovosti tento rok již podruhé. V únoru se ale nakonec s představiteli elektrárny dohodli a ze stávky sešlo.

Tentokrát je ale situace jiná. Jednání vázne na výši růstu platů. Zatímco odboráři požadují 12,5 procenta navíc, vedení je ochotno zvýšit platy maximálně o pět procent.

Podle předsedy odborů Temelína Františka Hamana je jediným cílem zaměstnanců, aby jim v příštím roce neklesla reálná mzda. O všem ostatním jsou ochotni jednat.

Přesto odboráři už dosáhli některých výhod. I ty jsou ale nyní ohroženy. Zaměstnanci o ně přijdou, pokud se do konce roku nepodaří uzavřít kolektivní smlouvu.

Přitom podle Jiřího Jedličky, šéfa dukovanských odborářů, se už v minulosti stalo, že smlouvu obě strany podepsaly v lednu, nebo dokonce v únoru. Letošní spěch proto Jedlička považuje za nátlak ČEZ vůči pracovníkům.

"Vedení se snaží, abychom uzavřeli smlouvu, o kterou nestojíme," komentoval situaci.

ČEZ nyní pracuje na dokumentech, které by ji v případě krachu jednání, měly dočasně dočasně nahradit.

Pro stávku se ještě musí vyslovit nadpoloviční většina zaměstnanců. To Jedličky nebude problém, a to i přesto, že stávkovat mohou pouze pracovníci, kteří neobsluhují jaderná zařízení.

Stávka by měla vypuknout v polovině ledna a zatím není jasné, zda bude trvat hodinu nebo třeba celý den. Odboráři se však zaručují, že v žádném případě neohrozí jadernou bezpečnost.

,